Korucuların tahliye edilmesine tepki: Bu gece evimiz taranabilir, bu son konuşmamız olabilir

Olayda yaralanan Bahar Karaaslan 'Katille evlerimiz yan yana. Hiçbir şekilde can güvenliğimiz yok. Belki bugün son kez konuşuyor olabiliriz, belki bu gece evimiz taranabilir' dedi.

Korucuların tahliye edilmesine tepki: Bu gece evimiz taranabilir, bu son konuşmamız olabilir
18 Kasım 2021 Perşembe 17:32

banner255

Diyarbakır’da Hamdiye Şık ve oğlu Kadir Karaarslan'ı öldüren korucuların tahliye edilmesi nedeniyle can güvenliklerinin olmadığını belirten Şık'ın çocukları, adliye önünde oturma eylemi başlattı.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yaşayan üvey kardeşler arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan kavgada dini nikahlı eşi Hamdiye Şık (61) ve oğlu Kadir Karaarslan'ı (26) öldürmekten tutuklu bulunan korucubaşı Mahmut Karaaslan ve kendisi gibi korucu olan oğlu Sidar Karaaslan’ın tahliye edilmesi nedeniyle can güvenlikleri bulunmadığını belirten Hamdiye Şık’ın çocukları, olayda yaralanan gelinleri ve torunları Diyarbakır Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı.

AVUKAT POLAT: AİLENİN CAN GÜVENLİKLERİ YOK

“Katilleri rüşvet alıp serbest bıraktılar”, “Bizi keleşle taradılar, rüşvet verip serbest kaldılar”, “Can güvenliğiniz yok, katiller serbest bırakıldı” dövizleri taşındığı eylemde konuşan avukat Neval Taman Polat, olayın 18 Temmuz 2020’de gerçekleştiğini hatırlattı. 20 Ekim’de görülen duruşma sonrası Mahmut Karaaslan ve oğlu Sidar Karaaslan’ın tahliye edildiğini vurgulayan Polat, “Dosyada sanıklar lehine olumlu olabilecek hiçbir gelişme olmamasına, dosyaya yansıyan farklı bir delil olmamasına rağmen sanıklardan azmettirici durumda olan baba Mahmut Karaaslan ve oğlu Sidar Karaaslan’ın ani bir şekilde tahliye edilmelerine ilişkin protesto amaçlı olarak buradayız. Yapılan tahliye kararı nedeniyle ailenin can güvenliği bulunmamaktadır. Yapılan bu tahliye işleminin hukuksuz olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Hamdiye Şık’ın kızları Ceylan Kalkan, Dilek Gül, olayda yaralanan Hamdiye Şık’ın gelinleri Fatma ve Bahar Karaaslan, Hamdiye Şık’ın kardeşleri Şükran Üçdağ ve Türkan Aslan da birer konuşma yaparak can güvenliklerinin kalmadığını kaydetti. Şık’ın kızı Sevinç Karaaslan, bu durumu kabul etmediklerini ifade ederek, adalet sağlayana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.  

’45 SENE HAKARET VE KÖTÜ MUAMELE GÖRDÜ, SONRA KATLEDİLDİ’

 Şık’ın kız kardeşi Şükran Üçdağ da, “Bu durumu kesinlikle kabul etmiyoruz, adalet istiyoruz” dedi.

Ablasının 45 sene hakaret ve kötü muamele ile evliliğini geçirdiğini dile getiren Şık’ın diğer kardeşi Türkan Altun da “45 yılın ardından o ve çocukları katledildi” ifadesini kullandı.

'SON KEZ KONUŞUYOR OLABİLİRİZ, BU GECE EVİMİZ TARANABİLİR'

Olayda yaralanan Bahar Karaaslan ise “Katille evlerimiz yan yanadır. Bundan dolayı hiçbir şekilde can güvenliğimiz yok. Bunun için tutuklanmasını istiyoruz. Belki bugün son kez konuşuyor olabiliriz, belki bu gece evimiz taranabilir” diye konuştu.

Saldırı anında olay yerinden bulunan çocukları işaret ederek, boğazı düğümlenerek konuşmasını sürdüren Karaaslan, “Bu çocukların hepsi mağdur. Biri bizim sesimizi duysun. Çünkü dayanamıyoruz. Duysunlar sesimizi. Bunlar hepsi olay günü tarandılar. Allah korudu onları. O gün vahşet yaşandı. Eğer içimizdeki adalet inancını kaybetmemizi istemiyorlarsa bir şey yapsınlar. Göz göre göre para ile çıkardılar. Para yedirttiler. O kadar delil ortadayken nasıl çıkardılar. Bu ikisi azmettirici. Bugün adalet sağlanmazsa adaleti biz sağlayacağız, ya öleceğiz ya öldüreceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından aile oturma eylemi başlattı. Yaklaşık bir buçuk süren oturma eylemini sonlandıran aile üyeleri, eylemlerini süreklileştirebileceğini kaydetti.  


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.