Konya’daki ırkçı katliam Türkiye'nin dört bir yanında protesto edildi

Protestolarda saldırıların ırkçı bir temele dayandığı vurgulanırken, iktidarın ayrımcı ve ırkçı politikalarından cesaret aldığı belirtildi.

Konya’daki ırkçı katliam Türkiye'nin dört bir yanında protesto edildi
31 Temmuz 2021 Cumartesi 20:00

banner225

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan ırkçı saldırı sonucunda 7 kişinin katledilmesine ilişkin birçok yerde tepki gösterildi. Katliamın sorumlusunun iktidar olduğu belirtilen açıklamalarda, "Bu saldırıların ırkçı bir temele dayandığını, iktidarın ayrımcı ve ırkçı politikalarından cesaret aldığını, beslendiğini gizlemeye kalkarsa iktidar politikalarına ortak olmuş demektir” diye belirtildi.

BATMAN

İHD Batman Şubesi Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik ırkçı saldırı sonucu 7 kişinin katledilmesine tepki gösterdi. Şube binasında yapılan açıklamaya şube yönetici ve üyeleri katıldı. İHD Yönetim Kurulu Üyesi Gülbahar Kaya, Kürtlere yönelik nefret söylemlerinin akıl almaz bir boyut kazandığını söyledi. Kaya, “Bu nedenle siyasi iktidarı bir kez daha ayrımcı ve nefret içerikli söylem ve politikaları terk etmeye, cezasızlık zırhını kaldırmaya ve toplumsal barışa daha fazla zarar vermemeye davet ediyoruz. Bunun ilk adımı da Konya’nın Meram ilçesinde yaşanan bu elim olayı bir an önce aydınlatmak olmalıdır. Dolayısıyla demokrasi, barış ve insan haklarından yana olan herkesi ortak tutum almaya, ayrımcılığa, nefret söylemine ve şiddete hayır, demeye davet ediyoruz” dedi.

HDP Batman İl Örgütü, parti binası önünde yaptığı açıklamayla katliama tepki gösterdi. Açıklamaya, HDP Batman milletvekilleri Feleknaz Uca, Necdet İpekyüz, TJA, HDP Kadın Meclisi, Barış Anneleri Meclisi ve HDP ilçe örgütlerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. "Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok. Faşizme karşı omuz omuza" pankartının açıldığı açıklamada, ilk olarak konuşan HDP’li vekil Necdet İpekyüz, katliamın göz göre göre geldiğini belirterek, "60 kişilik bir grup tarafından saldırıya uğrayan aile yerine saldırıyı gerçekleştirenlere koruma verenler bu katliamın sorumlusudur” dedi.

Daha sonra konuşan Feleknas Uca da, iktidar yetkililerinin “husumet” açıklamalarına tepki göstererek, "Ne baskılarınız ne katliamlarınız bizleri mücadeleden alıkoymayacaktır. Yer yüzünde tek bir Kürt dahi kalsa özgürlük mücadelemiz sürecektir. Sizlerin sonu da Kenan Evren gibi olacak ama kahraman Kürt yine direnişiyle tarih yazacaktır" ifadelerini kullandı.

Açıklama, “Faşizme karşı omuz omuza" ve "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganlarıyla son buldu.

43 KURUMDAN TEPKİ

Kentteki 43 sivil toplum örgütü de Batman Barosu önünde yaptığı açıklamayla katliama tepki gösterdi. Kurumlar adına açıklamayı yapan Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses, “Ayrımcı ve kutuplaştırıcı dil, bu yönlü ırkçı saldırıların oluşumuna etki etmektedir. Biz aşağıda imzası olan sivil toplum kuruluşları olarak; Konya’da yaşanan katliamı şiddetle kınıyor; katliamda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyor, katliama ilişkin etkili, seri ve tarafsız bir soruşturma yapılması ve yetkililerden benzer saldırıların önlenmesi hususunda gerekli siyasal iradeyi göstermesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

URFA

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu Konya'nın Meram ilçesinde aynı aileden 7 kişinin katledildiği katliamı yaptıkları basın açıklaması ile kınadı. Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’nde yapılan açıklamaya Hakların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Barış Anneleri İnisiyatifi üyelerinin yanı sıra platform bileşeni demokratik kitle örgütü temsilci ve üyesi onlarca kişi katıldı. “Konya’da katliam var”, “Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok” dövizlerinin taşındığı açıklamada konuşan, Urfa İHD Yönetim Kurulu Üyesi Müslüm Saraçoglu, Dedeoğulları ailesinin 12 Mayıs 'tarihinde 60 kişilik ırkçı grup tarafından saldırıya uğradığını hatırlattı.

Yapılan saldırı sonrası etkin bir soruşturma yapılmadığının altını çizen Saraçoglu, “Türkiye'de Kürtlere yönelik yapılan tüm saldırılarda ve katliamlarda etkin bir soruşturmanın yapılmayarak, faillerinin ve azmettiricilerinin bulunmak istenmemesi, yargılamalarının zamanaşımına uğratılması söz konusudur” diye konuştu. Kürt halkının yapılan saldırılar karşısında boyun eğmeyeceğini belirten Saraçoglu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Emek ve demokrasi platformu olarak, öncelikle katledilen aile fertlerine ilişkin Kürt halkına baş sağlığı dileklerimizi iletiyor, bu saldırılara zemin hazırlayan, toplumsal barışı zedeleyen ve çatışmayı körükleyen uygulamaları ve politikaları reddediyoruz! Irkçı saiklerle nefret suçu kapsamında işlenen suçların, kastı ve ihmali bulunan faillerin tespitiyle birlikte, etkin bir yargısal faaliyet yürütülerek cezalandırılmaları gerektiğini, davanın takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Açıklama alkışlar ile son buldu.

HATAY

HDP Hatay İl Örgütü, Konya’da yaşanan ve aynı aileden 7 kişinin katledildiği saldırıyı kınadı. HDP Hatay İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya kentteki sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler temsilcileri ile TİP Hatay Milletvekili Barış Atay da destek verdi.

Kitle sık sık "Yaşasın halkların kardeşliği", "Baskılar bizi yıldıramaz" ve "İnadına barış inadına kardeşlik" sloganı attı. Açıklamada konuşan HDP Hatay İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant, yaşanan orman yangınlarına da tepki göstererek, "Bir ormanı yakmak; insanlığı öldürmekle eşdeğerdir. TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, HDP ve Kürt halkına dönük sistematik ve kurumsal bir saldırının olduğuna değinerek, AKP ve MHP'nin HDP'yi "terörize" ettiği dil nedeniyle Konya'da bir ailenin katledildiğine dikkat çekti.

Hatay Barosu da yayımladığı yazıl açıklamada bu saldırının insanlığa ve yaşam yapıldığı belirtilerek, bu olayda sorumluluğu olanların ve katillerin bir an önce yakalanarak adalete teslim edilmesi gerektiğini belirtti.

İSKENDERUN

HDP İskenderun İlçe Örgütü de binalarının önünde yaptıkları basın açıklamasıyla Konya’da yaşanan ve aynı aileden 7 kişinin katledildiği saldırıya tepki gösterdi. Açıklamada konuşan HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Hülya Ateş, Konya'da yaşanan katliamı kınayarak, "Bu saldırıların ırkçı bir temele dayandığını, iktidarın ayrımcı ve ırkçı politikalarından cesaret aldığını, beslendiğini gizlemeye kalkarsa iktidar politikalarına ortak olmuş demektir. Bunlar öyle kişisel husumet, kişisel çıkar, münferit öfke ile açıklanabilecek olaylar değildir. Tersine, sistematik bir planın adım adım hayata geçirilen vahşi uygulamalarıdır. Hep birlikte yeter diyelim, faşizme ve ırkçılığa hep birlikte dur diyelim, eşit demokratik, ortak yaşamı hep birlikte savunalım" dedi.

ADANA

Adana Barosu, yayınladığı açıklamada, "Son dönemde artan, etnik sebeplerle ve ırkçı bir saikle yapıldığı değerlendirilen olaylar nedeniyle 21 Temmuz tarihinde 15 Baro, yaşanan olaylara dikkat çekmek amacıyla bir açıklama yapmış fakat bu açıklama dikkate alınmak yerine Barolarımız yandaş medya eliyle terörize edilmiştir. 25 Temmuz tarihinde 48 Baro ortak açıklama yaparak yaşanan olaylara yeniden dikkat çekilmiştir. Yapılan açıklamalarda vurgulanan endişeler ne yazık ki nefret suçlarına karşı cezasızlık politikası nedeniyle katliama dönüşmüştür” dedi.

ŞIRNAK

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan ırkçı saldırıda 7 kişinin katledilmesine Cizre’den tepki gösterildi. HDP İlçe Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya HDP İl ve ilçe yöneticileri, TJA aktivistleri ile çok sayıda kişi katıldı. Kitle adına konuşan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, saldırıdan nefret söylemlerini yayan iktidarın sorumlu olduğunu kaydetti.

Açıklama 5 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.

DERSİM

Dersim’de bulunan siyasi partiler ve İHD yapılan katliama ve artan ırkçı saldırılara tepki gösterdi. Saldırıların katliamlara dönüşmesini iktidarın söylemlerinden kaynaklandığını belirten siyasi parti ve dernek yöneticileri, ırkçı saldırılara karşı tek çözümün emek ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesinden geçtiğini söyledi.

HDP Dersim İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, Konya’da Karslı Kürt aileye yapılan saldırının bilinçli ve planlı bir saldırı olduğunu belirtti. Mayıs ayında aynı aileye linç girişiminin yaşandığını hatırlatan Yeşil, “Aile daha önce saldırıya uğruyor ve yetkililer aileye korumak yerine saldırıyı gerçekleştirenleri koruyor. Burada devletin ve yargının taraflı yönünü görmememiz mümkün değil. Bu saldırı bilerek ve planlı olarak gelmiştir. Saldırı sadece saldırıyı yapanlar değil sistemin, yargının ve kolluğun hepsinin ortak politikalarıyla gelişmiştir” dedi.

Emek Partisi ve İHD yöneticileri da yaptıkları açıklamalarla katliama tepki gösterdi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da bulunan Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri, Konya'nın Meram ilçesinde aynı aileden 7 kişinin katledildiği ırkçı saldırıya ilişkin Koşuyolu Parkı’nda bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması düzenledi. Birçok kişinin katıldığı açıklamanın Türkçesini İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun okurken Kürtçeyi ise Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Eşbaşkanı Songül Aytek Avşar okudu. Açıklamada sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” ve "Hak hukuk adalet direnerek gelecek" sloganları atıldı.

Zeytun, Konya’da gerçekleşen saldırının toplumsal, ekonomik ve siyasi politikalardan bağımsız olmadığını, toplumsal kutuplaşmalara sebep olduğunu belirterti. Kürtlere yönelik yaşam hakkı başta olmak üzere ağır insan hakları ihlallerine yol açan bu saldırıları kınadıklarını ifade eden Zeytun, “Kürt kimliği ve Kürtçe dilini kullanmaktan kaynaklı her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan toplumsal barışı ve bir arada yaşama kültürünü zedeleyen politikalardan ve söylemlerden vazgeçilmesini, ırkçı saldırıların önüne geçmek için herkesi ortak tepki koymaya davet ediyor, etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturmanın yürütülerek faillerin cezalandırılmasını, ihmali olan kamu görevlileri hakkında da idari ve adli soruşturmaların başlatılmasını talep ediyoruz” dedi.

Açıklama alkışlar ve sloganlarla son buldu.

DERSİM

Konya Meram’da yaşanan ırkçı saldırı sonucu aynı aileden 7 kişinin katledilmesine ilişkin yazılı açıklama yapan Dersim Barosu, “Saldırıları münferit olaylar olarak görmek mümkün değildir” dedi. Yargının uyguladığı cezasızlık politikası ile bu tarz saldırılara çanak tutulduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Canımız için endişe ediyoruz” diyen bir aileyi yaşatamayan devletin, katliamı gerçekleştiren faillerin en kısa sürede yargı önüne çıkarılmasını talebinde bulunuldu. Nefrete ve ırkçılığa karşı yaşamı ve barışı savunmaktan başka çözüm yok. Tüm sorumluların açığa çıkarılarak yargılanması için olayın takipçisi olacağımızı duyurur, saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.”

VAN

Van’da yapılan açıklamaya polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederken, 5 kişi de darp edilerek gözaltına alındı. HDP, CHP, EMEP, ESP ve 23 STÖ Van’da bulunan Sanat Sokağı’nda ortak açıklama yaparak, Konya’da 7 kişinin ırkçı saldır sonrasında katledilmesine tepki gösterdi. Basın açıklaması okuyan İHD Şube Başkanı Mehmet Karataş, “Dün Konya’da 7 Kürt yurttaşın hunharca öldürülmesi göz göre göre gelmiş bir katliamdır. Katiller önceden bu aileye saldırmasına rağmen tutuklanmamış ve açık ırkçı, ayrımcı tehditlerine rağmen salıverilmiştir. Kürtlere ve HDP’ye yönelik ırkçı saldırılar, iktidarın söylem ve politikalarından bağımsız değildir. İktidar partisi mensuplarının söz konusu saldırıları kınamaması, faillerle yakın bir zihniyete sahip olması ve açıklamalarında failleri sahiplenmesi bu saldırıların artmasına yol açmaktadır. AKP-MHP iktidarının temsilcilerinin maktulleri suçlayan yaklaşımları, toplumsal barışı ve birlikte yaşam duygusunu zedelemektedir” dedi. 

TOPLUMSAL BÜTÜNLÜK ÇAĞRISI

Karataş, “Van Emek ve Demokrasi Güçleri olarak; yaşam hakkı başta olmak üzere ağır insan hakları ihlallerine ve toplumsal travmalara yol açan bu saldırıları kınıyoruz. Kürt kimliğine ve Kürtçeye yönelik her türlü ırkçı saldırıya zemin hazırlayan ve toplumsal barışı zedeleyen açıklamalardan vazgeçilmesini talep ediyoruz. Tüm toplum kesimlerini, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini bu ırkçı eğilime karşı toplumsal bütünlüğü savunmaya davet ediyoruz” dedi. 

Açıklamanın ardından sloganlar atarak dağılan kitleye polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahalede çok sayıda kişi darp edilirken, 5 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Müdahale sonrasında çevrede bulunan yurttaşlar polislere tepki gösterdi.

KARS

Kars HDP İl Örgütü, düzenlediği basın toplantısıyla Konya’da yapılan katliama tepki gösterdi. HDP İl Eşbaşkanı Cengiz Anlı, “Katledilen ailemiz, Kars'tan Konya'ya göç eden yoksul bir Kürt ailemizdir. Ailemiz, 12 Mayıs 2021 tarihinde Konya’nın Meram ilçesine bağlı Hasanköy Mahallesi’nde daha önce linçe uğramış, dün maalesef eli kanlı faşist ve ırkçı güruhlar tarafından evleri ateşe verilerek hunharca katledilmişlerdir. Aynı kişiler tarafından defalarca tehdit edilmelerine rağmen hiç bir güvenlik önlemleri alınmadı. Kürtlere yönelik düşmanlaştırıcı politikaları bu katliama zemin hazırlamıştır. Günlerdir HDP’ye dönük geliştirilen ırkçı dalganın sonucu yaşanan bu katliamın hukuki gereği yapılmalıdır. Partimizi ve Kürt halkını toplumsal, hukuki ve siyasi olarak etkisiz kılamayanlar, katliam, nefret söylemi, linç girişimleri ve ırkçılığı devreye sokarak sonuç almaya çalışmaktadır. Deniz Poyraz’ı katleden katiller dün kirli yüzlerini Konya’da bir kez daha ortaya çıkardılar. Biz her zaman söyledik, nefret dili halkları bir birine düşmanlaştırır, nefret dili ölüm ve zulme sebep olur” dedi.

AĞRI

Ağrı HDP İl Örgütü, tarafından da katliama tepki göstermek amacıyla parti binası önünde açıklama yapıldı. HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, bu saldırır Kürtlere ilk saldırı olmadığını ve iktidarın ayrıştırıcı dile ile buna zemin hazırlandığını söyledi. Konya Katliamı’nın bilinçli, organize edilmiş bir katliam olduğunu söyleyen Taşdemir, “Daha önce bu aileye saldıranlar, tutuklandıktan sonra arka kapıdan tahliye edilerek bu katliama yol verildi” dedi. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Iğdır, Muş, Bitlis ve ilçelerinde de katliam protesto edildi.

BALIKESİR

Ayvalık Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Konya’da Kürt aileye yönelik ırkçı saldırıyı Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti. “Irkçılığa ve faşizme karşı birleşelim. Yaşasın halkların kardeşliği” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık sloganları atıldı. HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Burhaniye ve Edremit Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin destek verdiği açıklamaya çok sayıda kişi katıldı

Ayvalık Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan Nebahat Gülhan, yetkililerin saldırıyı husumet olarak nitelendirmesine tepki gösterdi. “Gün kardeşlik günüdür, ırkçılığa ve şovenizme karşı dayanışma ve el ele verme günüdür” diyen Gülhan, “Barış ve demokrasinin sesini yükseltelim! Dedeoğlu ailesine başsağlığı diliyor, soruşturmaların etkin ve halka açık şekilde sürdürülmesi için çağrı yapıyoruz. Nefret suçlarında cezasızlık politikası terk edilmelidir. Medya kullandığı dile dikkat etmeli, nefret suçlarına ağır yaptırımlar getirilmelidir” ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.