Komisyonda 'İt sürüsü' tartışması! HDP İnsan Hakları Komisyonu'ndan çekildi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda MHP Milletvekili Metin Sazak, gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyelerini savunan hukukçular için, "O teröristlerin it sürüsü gibi avukatları var" dedi. HDP milletvekilleri bu sözlerle ilgili özür dilenmesini istedi ancak Sazak bunu kabul etmedi. HDP milletvekilleri de bu olayın ardından komisyondan çekildi.

Komisyonda 'İt sürüsü' tartışması! HDP İnsan Hakları Komisyonu'ndan çekildi
14 Kasım 2019 Perşembe 16:09

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda bugün yaşanan tartışmanın ardından HDP çalışmalardan çekildi. Komisyonun bugünkü toplantısında HDP Gençlik Meclisi üyelerinin günlerdir gözaltında olduğu ve işkence gördükleri iddiaları üyeler arasında gerilime neden oldu.

Tartışma HDP milletvekillerinin, gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyelerine yapılan işkence iddialarını gündeme getirmesiyle başladı. MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, HDP tarafından konunun gündeme getirilmesinin ardından, “O teröristlerin it sürüsü gibi avukatları var” dedi. Bu sözlere HDP milletvekilleri tepki gösterdi. Sazak’ın özür dilemesini talep eden vekiller daha sonra toplantıyı terk etti.

‘ÜYELER EĞİTİMDEN GEÇMELİ’

HDP’nin komisyon üyesi milletvekilleri Ebru Günay, Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Meral Danış Beştaş daha sonra bir basın açıklaması yaptı. Beştaş’ın yaptığı açıklamada, “Avukatların işkenceyi tespit ettiklerini söylediğimizde Sazak (MHP milletvekili) avukatlara ‘it sürüsü’ demiştir. Aslında avukatlara ‘it sürüsü’ diyerek tüm avukatları aşağılamıştır. Buna dair tepkimizi ifade ettikten sonra komisyon ara verdi. Eğer özür dilemezse toplantıya devam etmeyeceğimizi ifade ettik. Toplantı devam ettiğinde farklı bir tabloyla karşılaşmadık. Kimsenin herhangi bir yurttaşa ‘it sürüsü’ demeye hakkı yoktur. Bu çok üzüntü verici bir durum. Çünkü Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu yetkileri geniş bir komisyondur. İddiaları ilgili mercilere iletmek, raporlar hazırlamakla yetkili ve sorumlu bir kuruldur. Yüzlerce başvurumuza kılını kıpırdatmayan bir komisyondan bahsediyoruz. Türkiye’de insan hakları anlamında tarihin en ağır dönemi yaşandığını ifade ettik. Meclis’te işkence aklanmaya çalışılıyor. Biz bugün insan hakları komisyonu üyelerinin öncelikle bir eğitimden geçmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.


Kaynak: Gazete DuvaR

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Ahmet Bingöl - 2 yıl önce
Sayın HDP’li komisyon üyelerine ve dolayısıyla HDP li tüm vekillere çağrımdır:Bütün bunlara rağmen,neden niçin halen bu mecliste kalmaya devam ediyor ve ısrar ediyorsunuz.Hem de halkımıza rağmen.Çok mu tatlı ceylan derisi koltuklar