Kocabey’in HSYK’dan istifasını Bahçeli istedi

Gazeteci İsmail Saymaz, istifa kararını Hamit Kocabey’in değil Bahçeli’nin verdiğini, Kocabey’in istifa edeceğini Bahçeli’den öğrendiğini ileri sürdü.

Kocabey’in HSYK’dan istifasını Bahçeli istedi
16 Ekim 2021 Cumartesi 14:45

banner255

Bir dönem MHP ve Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin avukatlığını yapan Hamit Kocabey, Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeliğinden istifa etti.Kocabey’in beklenmedik istifasının nedeni bilinmiyor. İstifanın perde arkası üzerine farklı kulis bilgileri var.

İstifanın perde arkasıyla ilgili son kulis bilgisi gazeteci İsmail Saymaz’a ait. Özlem Gürses'le Perdenin Önü Arkası programında konuşan İsmail Saymaz,Kocabey'in istifasından önce MHP Genel Merkezi'ne çağırıldığını ve bizzat Devlet Bahçeli'yle bir görüşme gerçekleştirdiğini, bu görüşmede Kocabey'eHSK'deki çalışmalarından memnuniyet duyulduğu ancak yaşanan bazı gelişmelerden dolayı istifa etmesi gerektiğinin söylendiğini dile getirdi.

İstifa sonrası Kocabey'in yaptığı açıklamayı Devlet Bahçeli'nin yazdırdığını dile getiren Saymaz, yaşanan durumu ise şu sözlerle aktardı;

"Bahçeli çeşitli bakanlıklardan çalışmalara dair bilgi istiyor. Bu bilgiler istediği zamanda, istediği hızda, istediği şekilde ellerine ulaşmamış. Özellikle Cumhur İttifakı'nın AKP ayağında MHP ile uyum konusunda bürokrasi açısından bir ağırdan alma olduğu, MHP'nin görmezden gelindiği algısı oluştu Devlet Bahçeli'de. Karar bu nedenle bıçak keser gibi alınmış. İstifa kararını alan Hamit Bey değil, Sayın Bahçeli. Hamit Bey de istifa edeceğini Bahçeli'den öğreniyor. Dolayısıyla bu kararı Adalet Bakanı da bilmiyor.Bu yüzden istifa kararı kamuoyunda duyurulduğunda benim duyduğum kadarıyla Sayın Adalet Bakanı, Devlet Bahçeli'den randevu istiyor, telefonla görüşmek istiyor ve kendisine randevu verilmiyor. Telefona da çıkılmıyor. "

Hamit Kocabeyi'in istifasının Cumhur İttifakı açısından alarm düzeyinde bir vaka olduğunu ifade eden Saymaz sözlerini şöyle sürdürdü;

"En kritik anlardan biri. Çünkü bunun devamı RTÜK üyeleriyle devam edebilir. RTÜK üyeleri birden bire nötr kaldığında AKP RTÜK'te tavır alamaz hale gelebilir. Ya da başkaca kurum kuruluşlarda, MHP'li üyeler tutum almaya başlarsa AKP açısından ülke öyle arzu ettikleri gibi yönetilemez hale gelebilir.

‘İŞ TAKİBİ’ İDDİASI

İstifanın perde arkasıyla ilgili bir başka kulis bilgisi ise istifanın siyasi nedenlerle değil, akçeli işler yüzünden gerçekleştiği. Bu iddialara göre “Kocabey’in iş takibi yaptığı, bunun çok aşikar hale gelmesi üzerine durumdan rahatsız olan Bahçeli’nin istifasını istediği.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.