Kobanê Davası'nın eski hakimine 'suç örgütü üyeliği'nden gözaltı

Selahattin Demirtaş'la birlikte birçok HDP'linin yargılandığı Kobanê Davası'nın eski mahkeme başkanı, ‘Atadedeler’ çetesine üye olduğu iddiasıyla gözaltına alındı.

Kobanê Davası'nın eski hakimine 'suç örgütü üyeliği'nden gözaltı
23 Mart 2022 Çarşamba 18:16

banner225

Selahattin Demirtaş'ın da tutuklu olduğu ve birçok HDP’linin yargılandığı Kobane davasının eski mahkeme başkanı B.Ç., gözaltına alındı.

Gazeteci Alican Uludağ’ın aktardığı bilgilere göre; bugün saat 11:50'de Ankara'da gözaltına alınan B.Ç., kendilerini "Derin devletin ticari istihbarat ayağı" olarak adlandıran "Atadedeler" örgütüne üye olmakla suçlanıyor.

Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği'nden alınan gözaltı ve arama kararı uyarınca, B.Ç'nin evindeki telefonlara el konuldu.

Aramaya, bir Cumhuriyet Savcısı da eşlik etti. B.Ç. geçen yaz Kobane davasından alınmış, daha sonra hakimlikten istifa etmişti.

‘ATADEDELER’ SUÇ ÖRGÜTÜ

Aralarında yargı mensubu, iş insanı, bürokrat, siyasetçi, özel sektör yöneticilerinin de bulunduğu ‘Atadedeler’ örgütünün elebaşının ‘Pınar Taşçı' kod isimli S.F. olduğu öne sürülmüştü.

Şebekenin “yurtiçinde ve yurtdışında iş bulma, yurtdışına gönderme, yatırım yapacak alanlar, devletle ilgili işleri yürütme” gibi vaatlerle nitelikli dolandırıcılık yaptığı tespit edildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.