Kimlik kartıyla ödeme sistemi geliyor

Soylu, yeni kimlik kartlarının kredi kartı olarak kullanılabilecek bir çalışma yürüttüklerini ve yüzde 80 çalışmanın bitirdiklerini duyurdu.

Kimlik kartıyla ödeme sistemi geliyor
27 Mart 2022 Pazar 22:25

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni kimlik kartlarının kredi kartı olarak kullanılabilecek bir çalışma yürüttüklerini ve yüzde 80 çalışmanın bitirdiklerini duyurdu. Kimlik kartlarıyla ilgili yapılan yeni çalışmaya ilişkin bilgi vererek Soylu, "İşin yüzde 80'ini bitirdiklerini, yeni ehliyetlerin ve kredi kartı özelliklerinin çipli kimlik kartlarında birleştirileceğini belirtti.

Sabah gazetesinin haberine göre Soylu konuya ilişkin, “Kimliklerimize bir ödeme sistemi yükleyebilir miyiz? İşin yüzde 80'ini bitirdik. Bu da yeni bir şey. Yani kimlik kartlarımız var. Kredi kartı kullanılabilecek bir işlemi şu anda yürütüyoruz. Maliye Bakanımız da 'ben bu işe varım' dedi. Dünyada bunu kullanan ülkeler var. Çünkü bizim elimizde bir imkan var. Elimizdeki imkan şu, MERNİS ve nüfus verilerimiz doğruluğunu teyit edebilecek anlayışla beraber eşleştirme yapabilecek kabiliyet sahip. Bunu da sağlayabilir ve inanıyorum ki bu da bir vesile ile oluşabilecek" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.