Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a sert sözler: Topuğunuz kıçınızda Putin'e koşuyorsunuz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a, 'Orta Doğu'yu kan gölüne döndüreceksin diye sana talimatı kim verdi' diye sordu.

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a sert sözler: Topuğunuz kıçınızda Putin'e koşuyorsunuz
03 Mart 2020 Salı 14:19

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te gerçekleştirilecek gizli İdlib oturumu öncesi partisinin grup toplantısında konuşuyor.

'KENDİ BÖLGEMİZDE VE KOMŞU ÜLKELERDE SAVAŞ İSTEMİYORUZ'

Hiç bir zaman Suriye'deki rejimi savunmadıklarını belirten Kılıçdaroğlu, kendi bölgemizde ve komşu ülkelerde savaş istemediklerini söyledi:

"Bu grup toplantısı, benim için de zor olan bir grup toplantısıdır. Meseleyi nasıl anlatacaksınız, neler söyleyeceksiniz? Hepinizin yüreği kanıyor ve hepimiz ciddi bir gelecek endişesi taşıyoruz. Samimi inancımı söyleyeyim, Türkiye iyi yönetilemiyor. Türkiye bulunduğu nokta itibarıyla sıradan bir yer değil, stratejik bir yerdir. Ülkeyi yönetenler, egemen güçlerin bu topraklardan nasıl kovulduğunu biliyorlar mı? Defalarca uyardık, egemen güçlerin taşeronu olmayın, maşası olmayın dedik. Yönetilemeyen savrulan bir Türkiye. Defalarca söyledik, önerdik, uyardık. Türkiye sıradan bir coğrafyada değil, stratejik bir bölgededir dedik. Dilimizde tüy bitti. Yanlış yapıyorsunuz dedik. Biz hiçbir zaman demokrasiden ödün veren bir ülkeyi savunmadık, bundan sonra da savunmayacağız. Hiçbir zaman Suriye'deki rejimi savunmadık, savunmuyoruz da. Biz kendi bölgemizde ve komşu ülkelerde savaş istemiyoruz. Komşunda yangın çıkarsa, elinde bir kova suyla koşacaksın. Biz ne yaptık, komşuda başlayan yangına elinde bidon benzinle gittik İstiyoruz ki bütün komşularımızla barış içerisinde yaşayalım, arzumuz budur bizim.

'EGEMEN GÜÇLERİN TAŞERONU, MAŞASI OLMAYIN'

Ülkeyi yönetenler, egemen güçlerin bu topraklardan nasıl kovulduğunu biliyorlar mı? Defalarca uyardık, egemen güçlerin taşeronu olmayın, maşası olmayın dedik. Yönetilemeyen savrulan bir Türkiye. Defalarca söyledik, önerdik, uyardık. Türkiye sıradan bir coğrafyada değil, stratejik bir bölgededir dedik. Dilimizde tüy bitti. Yanlış yapıyorsunuz dedik."

'SANA ORTADOĞUYU KAN GÖLÜNE ÇEVİRMEN İÇİN KİM TALİMAT VERDİ'

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın 2013 yılında Suriye hakkında yaptığı konuşmayı hatırlatan Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a o günkü söyleminden neden vazgeçtiğini sordu. Kılıçdaroğlu Erdoğan'a, "Orta Doğu'yu kan gölüne döndüreceksin diye sana talimatı kim verdi" diye seslendi:

"Erdoğan, 2013 yılındaki Anneler Günü’nde şu konuşmayı yapıyor: “Bizi Suriye’deki kanlı bataklığa karşı hepimizin dikkatli olması lazım. Büyük devlet hadiseler karşısında aklıselim düşünebilen bir devlettir.” Peki ne oldu da bundan vazgeçtiler? Kim seni yönlendirdi? Sana Büyük Orta Doğu Projesi'nin eşbaşkanlığını kim verdi? Çık milletin önüne açıkla. Orta Doğu'yu kan gölüne döndüreceksin diye sana talimatı kim verdi? Çık milletin önüne açıkla. Bütün milletimin, vicdan sahibi olan herkesin vicdanına sesleniyorum: Özgür Suriye Ordusu’nu Amerika’nın telkiniyle neden beraber kurarsınız, hangi gerekçeyle kurarsınız? Suriye’nin parçalanması, Orta Doğu’nun parçalanması kimin işine yarıyor?

'KAPALI OTURUM HEMEN YAPILMALIYDI'

34 Askerin hayatını kaybettiği hava saldırısının ardından yaşananları değerlendiren Kılıçdaroğlu, kapalı oturumun hemen yapılmamasını eleştirdi:

"Elim olay olunca, acilen toplandık. Açıklama bekledik, 23.49’a kadar tek kelime açıklama yapılmadı. O saatte Hatay Valisi çıkıp açıklama yaptı. Meclis acilen toplanmalı dedik. Parti sözcümüz çıktı, açıklama yaptı. 'Yarın kapalı oturum yapılmalı' dedi. Bu kadar sayıda şehidimiz varsa TBMM'nin toplanması gerektiğini söyledik. Bunun asla siyasi malzeme olamayacağını belirttik. Kapalı oturum talebinde bulunduk. Bu yaşanan sıkıntılı süreci 'birlik ve bütünlük' içinde aşma gayretimizdi. Öncelikle Türk Ordusu, TBMM'nin ordusudur. Anayasamıza göre Başkomutanlık TBMM'nin manevi varlığından ayrılmaz bir bütündür. Onlarca şehidimiz varken TBMM'nin kayıtsız kalarak olağanüstü toplanmaması düşünülemez. 33 şehidimizin ardından Erdoğan üç gün sonra ilk kez televizyona çıktı. Şehitlerimiz varken ekonomiden, projelerden bahsetti. Bir de benden bahsetti. Nasıl bir kibir, nasıl bir yönetim anlayışıdır anlamakta zorlanıyorum."

'ŞEHİTLER TEPESİ ZATEN BOŞ DEĞİL AMA SARAY SOSYETESİNİN ÇOCUKLARI ORADA MI?

Konuşmasına 'Şehitler tepesi' söylemiyle devam eden Kılıçdaroğlu İdlib'de hangi milletvekilinin çocuğu savaşıyor diye sordu:

Şehitler Tepesi zaten boş değil ki, o tepede zaten 100 binlerce şehit var, o tepede dalgalanan bayrağımız var. Sen öyle bir pozisyon alıyorsun ki, “Neden ben buraya daha fazla şehit defnetmiyorum, sürekli şehitler gelecek” diyor. İnsanda biraz vicdan olur. 'Şehitler tepesi asla boş kalmayacak' diyor. İnsanda birazcık vicdan  olur. O gece onbinlerce anne uyumadı. Çocukları Suriye'de olan, Irak'tas olan onbinlerce askerin annesi o gece uyumadı, onbinlerce baba o gece sabaha kadar uyumadı. Binlece gelin uyumadı. 'Asker yolu gözlerim' diye bir türkü var.  Bunlar asker yolu gözlemenin ne demek olduğunu acaba biliyorlar mı? Ama o gece bu memleketin Cumhurbaşkanı yoktru. O gece bu ümemleketin bakanları yokru, Özellile de Milli Savunma bakanı  yoktu. Genelkurmay Başkanı yoktu. Neredeydiniz o gece? O gece sadece Hatay Valisi vardı. Ben bunları söylemeyeceğim de kahramanlık edebiyatı mı yapacağım? Hangi milletvekilinin çocuğu İdlib'de, hangi para babasının çocukları Suriye'de? Kimin çocukları orada? Saray sosyetesinin çocukları orada mı? Hepsi bedelli yaptılar. Vay Kılıçdaroğlu yine orduyu böldü yanlış söyledi derler şimdi."

'TOPUĞUNUZ KIÇINIZDA PUTİN'E KOŞUYORSUNUZ'

Erdoğan'ın, İdlin saldırısı sonrası 'Kılıçdaroğlu beni aramadı' açıklamasını eleştiren CHP lideri, "Ben seni niye arayayım, millet seni bekliyor. Topuğunuz kıçınızda Putin'e koşuyorsunuz" dedi:

"Milletin önüne çıkıp bir açıklama yapmadılar. Ben herkese sormak isterim. Ordumuza büyük bir kumpas kurulmuş, onlarca şehidimiz var. Beyler sarayda oturuyorlar. Bir Allah'ın kulu çıkıp millete bilgi vermiyor. Beyefendi Kılıçdaroğlu beni neden aramıyor diyor. Ben seni niye arayayım ya, millet seni bekliyor. O gece çıkmadılar ertesi gün de çıkmadılar. İki gün sonra da genel kurmay başkanı başsağlığı için bir tweet attı. Yeni öğrenmiş herhalde. Bütün bu tablo, Türkiye'nin iyi yönetilmediğini gösteriyor. Üçüncü gün ancak medyanın önüne çıkıyorsun. Çıkıyorsun yine şehitlerden söz etmiyorsun. Ekonomiden, işsizlikten söz ediyorsun, sanki Türkiye'de hiçbir şey olmamış, 34 askerimiz şehit olmuş bu da çok önemli bir şey değil. Bunlar mı Türkiye'nin çıkarlarını savunacaklar. Emperyal güçlerin maşası olanlar Türkiye'yi düzlüğe çıkaramazlar. Putin'e Merkel'e Trump'a telefon eder, meydan okur. Onlar gelir tak tak tak vururlar. Koşa koşa ayaklarına gider. Hani sen başkomutandın? Vurulan senin askerin. Benim askerimi vuran her devlet benim düşmanımdır. Topuğunuz kıçınızda Putin'e koşuyorsunuz."


Kaynak: Haber Sol

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Vatandaş - 2 yıl önce
Soylediklerinde kismen doğruluk payi var ancak bu ülkeyi sen yonetsen acaba böyle bir durum hasil olsa idi sen ne yapacaktin merak ettim doğru su