KESK'li kadınlar: Üyelerimize ajanlaştırma girişimlerinde bulunuyorlar

Diyarbakır’da kadın yöneticilerine yönelik başlatılan baskı uygulamalarına ilişkin basın toplantısı düzenleyen KESK İstanbul Kadın Meclisi, kadınlara yönelik tehdit ve ajanlaştırma girişimlerinin yaşandığını belirtti.

KESK'li kadınlar: Üyelerimize ajanlaştırma girişimlerinde bulunuyorlar
13 Aralık 2018 Perşembe 22:13

banner255

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfedarasyonu (KESK) İstanbul Kadın Meclisi, Diyarbakır'da KESK'li kadın yöneticilerine yönelik baskı ve tehditlere ilişkin Taksim’de bulunan Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Şube’de basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya, KESK Kadın Meclisi üyeleri ile birlikte çeşitli kurum temsilcileri katıldı.

‘90’LI YILLARDA GÖRÜLEN UYGULAMALAR’

Kadın Meclisi adına açıklamayı Eğitim Sen İstanbul 8 No’lu Kadın Sekreteri Mürüvet Yılmaz yaptı. Yılmaz, Bölge illerde KESK’e bağlı tehditlere karşı mücadele eden arkadaşlarının yanında olduklarını belirtti. Yılmaz, “ Bu uygulamalar, 90’ lı yıllarda görülen zorla alıkonulma, kaybettirilme uygulamalarıydı.  2018’de de bu yöntemler yeniden devreye girmiş durumdadır. Bu yönelim nedense ve özellikle en zor baskı koşullarında bile haksızlıklarla mücadele eden ve anti demokratik uygulamaları dile getiren kadınlara yönelik oluyor” diye konuştu.

‘AJANLAŞTIRMA GİRİŞİMLERİ YAŞANIYOR’

Yılmaz,  özellikle kadın üye ve yöneticilerine yönelik baskının arttığını dile getirdi. Yılmaz, “Son bir ay içerisinde üç ayrı yol kesme, zorla arabaya bindirip alıkoyma, tehdit ve ajanlaştırma girişimlerinin yaşandığı tarafımıza bildirilmiştir. Yine arkadaşlarımızı yeni KHK’lerle kendi alın teri ile kazandıkları işlerinden edilmekle tehdit edilmişlerdir. Arkadaşlarımız bu olaylardan sonra hem İnsan Hakları Derneği'ne hem de savcılık nezdinde suç duyurusunda bulunmuşlardır” dedi.

‘YAŞAM HAKKI TEHDİT ALTINDADIR’

En çok kadın çalışmalarının illegalize edildiğine ve bunun son örneğinin ise 25 Kasım etkinliklerinde polisin kimlik kontrolü ve çeşitli mücadelelerinde görüldüğüne değinen Yılmaz, “Ülkemizde insan haklarının tanındığı, barışçıl, çoğulcu ve demokratik bir toplum için bu kadar çaba ve büyük bedellerle yol alınmışken gelinen noktada en temel sendikal örgütlenme hakkı, ifade özgürlüğü ve yaşam hakkı bugün tehdit altındadır” İfadelerini kullandı.

‘ÇETELERE KARŞI GİRİŞİMİNİZ OLACAK MI?’

Yılmaz, sendikal faaliyet yürüten tüm kadınlar adına İçişleri Bakanlığı'na, “Sendikal faaliyetlerin yukarıda bahsettiğimiz yol ve yöntemlerle engellenmeye çalışıldığına dair bilginiz var mıdır? Bakanlığınıza bağlı emniyet güçlerine ait gibi görünen kimlik ve rozetleri kullanarak yol kesen ve kadın yöneticilerimizi zorla alıkoymaya çalışan bu çetelere karşı bir girişiminiz olacak mı?” gibi sorular yöneltti.

‘KADIN ARKADAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ’     

Son olarak artan baskılara karşı duyarlılık çağrısı yapan Yılmaz, “KESK İstanbul Kadın Meclisi olarak, savcılık ve tüm hukuksal makamlara, toplumun huzur ve barışına zarar veren yaşam hakkına yönelik bu tür tehdit girişimlerine dair işlem yapmaya, yapılan bu çağrıya ses verin diyoruz. Hiçbir baskıya boyun eğmeyen, bundan sonra da eğmeyeceğinin altını ısrarla çizen kadın arkadaşlarımızın, yol arkadaşlarımızın yanındayız” diye konuştu.

Yılmaz, açıklamayı, “Yaşasın Kadın mücadelemiz, yaşasın sendikal örgütlü mücadelemiz ve Yaşasın kadın dayanışması” sözleriyle tamamladı.


Etiketler; #KESK

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.