Kentte yasak son bulmuyor: Muhalife engel, iktidara serbest

Van’da, iktidarı etkilemeyen eylem ve etkinlik yasağı bin 435’inci gününde. Yasaktan etkilenen muhalifler, sadece kendilerini kapsayan kararın valiliği de aşan bir durum olduğunu vurguladı

Kentte yasak son bulmuyor: Muhalife engel, iktidara serbest
25 Ekim 2020 Pazar 10:09

Van Valiliği tarafından kent genelinde ilan edilen eylem ve etkinlik yasağı bin 435’inci gününe girdi. 15 Temmuz askeri darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) gerekçe gösterilerek ilk olarak 21 Kasım 2016 tarihinde ilan edilen yasak, her 30 ya da 15 günde bir güncelleniyor. Van Barosu’nun yasağa dair Van İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvurusu sonuçsuz kalırken, yasağın AKP ve MHP etkinliklerini etkilememesi dikkat çekiyor. 4 yıla yakın bir süredir AKP ve MHP’nin tüm organizasyonlarına herhangi bir engel çıkarılmazken, başta Halkların Demokratik Partisi (HDP) olmak üzere muhalif parti ve sivil toplum örgütlerinin tüm etkinliklerine izin verilmiyor.

Etkinliklerine engel çıkarılan HDP ve sendikalar, kesintisiz süren yasağı Mezopotamya Ajansı’na değerlendirdi.

HDP: Engel olamazlar

Yasakların sadece partilerini ve demokrasi güçlerini kapsadığını belirten HDP Van İl Örgütü Eşbaşkanı Ökkeş Kava, AKP ve yakın partilerin istedikleri yerde stant dahi açabildiğine dikkat çekerek, “Mevcut yasak talimatlarının Valiliği de aşarak üstlerden geldiğini biliyoruz” dedi. Engellemelerle çalışmalarının önlenmek istediğini ifade eden Kava, her şeye rağmen sokak sokak halka ulaşmaya devam edeceklerini vurguladı.

Eğitim Sen: Savaşa hayır diyenler engelleniyor

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Van Şube Başkanı Murat Atabay ise, “Darbeyi Allah’ın lütfu” olarak görenlerin sivil toplum örgütlerine baskı uyguladığını ve halk tepkisini yasaklarla bastırmaya çalıştığını söyledi. Yasakların sadece muhalifleri kapsadığını belirten Atabay, “Savaşa hayır diyenlerin alana çıkması engellenirken, Azerbaycan için alana çıkanlara izin veriyorlar” ifadelerini kullandı.

SES: Saygı duruşu dahi yapamadık

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (SES) Van Şubesi Eşbaşkanı Zeki Seven de keyfi engellemenin sürdüğünü söyledi. Hükümete yakın olan dernek, sendika ve partilerin alanları istedikleri şekilde kullanabildiklerini kaydeden Seven, “Alana inemiyoruz. Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi’nde vefat eden bir arkadaşımız için saygı duruşu dahi yapamıyoruz” dedi. Yasakların, “saha ve alanın zorlanması “ile aşılabileceğine dikkati çeken Seven, şunları söyledi: “Mevcut yasakların çözümü noktasında bir muhatap bulamıyoruz. Muhalif olanlara dönük müthiş bir baskı var. Bu baskıyı kırmak da mücadele ve cesaretin yolundan geçer. Mücadeleye devam edeceğiz.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.