‘Kent Sözleşmesi Taslağını yereller kendi ihtiyacına göre dolduracak’

Yerel seçimlerden sonrada yola devam edecek olan Demokrasi Çağrı Grubu üyeleri, yerel seçimler için Kent Sözleşmesi taslağını hazırladığını belirterek, “Yereldeki arkadaşlarımız kent yorumunu üstüne koyarak, kendi yerellerinde ne istiyorlarsa, nasıl bir şehirde yaşamak istiyorlarsa bu taslağı onunla donatacaklar” dedi.

‘Kent Sözleşmesi Taslağını yereller kendi ihtiyacına göre dolduracak’
06 Aralık 2018 Perşembe 14:06

Aralarında Demokrasi İçin Birlik, Yurttaş Girişimi, Diyalog Grubu, Demokratik İslam Kongresi, Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) gibi çok sayıda parti ve kurumun yer aldığı Demokrasi Çağrı Grubu’nun çalışmaları devam ediyor. Yerel seçimlerde, yerelden işbirliğinin sağlanması için çalışmalar yürüten Demokrasi Çağrı Grubu’nun üyeleri Nesteren Davutoğlu, Abdulhekim Daş ve Salih Zeki Tombak, amaçlarının seçimle sınırlı olmadığını seçimlerden sonrada çalışmalarını sürdürmeyi hedeflediklerini belirtti. 

‘ZORUNLULUK ORTAYA ÇIKTI’ 

Demokrasi Çağrı Grubu üyesi Abdulhekim Daş, 24 Haziran ve öncesindeki seçimler de Türkiye'de demokrasi, barış, adalet ve özgürlükleri de içine alan bir çalışmanın gerekliliğinin ortaya çıktığını ifade ederek, “Konferanslar şeklinde toplantılar yaptık. Buradan çeşitli sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, siyasi hareketler, yöre dernekleri bunun bir temel ihtiyaçlar ve asgari müştereklerde bir araya gelmenin ve bunu da yerellerden başlatarak güçlenebileceği kanaatine varıldı. Böyle bir çalışma yürütüldü. Bunun içinde demokrasiye çağrı koordinasyonu oluşturuldu. Demokrasiye Çağrı Grubu, bunu yerellerden nasıl örebileceğimiz konusunda çeşitli çalışmalar yaptı. Geçmiş dönemlerde bazı belediyelere kayyum atanması, bazı belediye başkanlarının görevden alınması ve yahut bunları görevlerini bırakmaya zorlaması yönünde bazı şeyler gelişti. Bunun içinde yerelde yönetimi içine alacak bir şekilde bir çalışmanın gerekliliği ve zorunluluğu ortaya çıktı. Yerellerden bunu örgütleyerek Türkiye genelinde bir çalışmaya dönüşmesi konusunda ortaklaştırıldı” dedi.  

‘SEÇİMLER SONRASINIDA DEVAM EDECEĞİZ’

Çalışmalarının sadece seçimle sınırlı olmadığını dile getiren Daş, “Seçimler sonrasını da ön gören ve gerçekten Türkiye'de antidemokratik bir yapıya karşı olan herkesi içermektedir. Yani sadece yerel seçimlere endeksli değil, seçimler sonrası da seçimde elde edilecek başarıyı ve yapılacak ortaklaşmalarla birlikte bunu ileri taşıyacak bir çalışmanın zemini bugün yaratmak istedik. Bununda seçimler öncesine denk gelmesi aynı zaman da bu işlerinin daha da kolaylaştırıcı bir çalışma alanı olarak önümüze çıkıyor” diye ifade etti. 

‘MEVCUT İKTİDARI GERİLETMEK’

Demokrasi Çağrı Grubu Üyesi Nesteren Davutoğlu da, yerel seçimlerde bir sonuçla çıkmayı hedeflemek gerektiğini belirterek, “Önümüzde yerel seçimler fırsatı var. Orada ne dostluk edindiysek sonrasında yola birlikte gitmeye yaramalı. Ama bizim amaç ve hedefimiz mevcut iktidarı geriletmek olmalı. Yani demokratik saf kazanmak olmalı. Bu büyük şehirlerde olur bizim pilot olarak seçtiğimiz 24 bölgede olur. Yani somut bir araya gelişler ve programlarla ittifakı olmalıdır” diye konuştu. Değişimden bahsedildiğini sözlerine ekleyen Davutoğlu, “Değişim de biz mıh gibi durursak bir adım atmazsak hiçbir şey ilerleyemez. Dolayısıyla burada bizim birbirimize doğru adım attığımız, mümkün olan en geniş ittifakı kurmak çabasıyla kulak verdiğimiz, birbirimizi dinlediğimiz bir çalışma olmalı. Bunun ekseni nedir. O da Kent Sözleşmeleridir” diye ifade etti. 

KENT SÖZLEŞMESİ TASLAĞI HAZIRLADIK’

Kent Sözleşmesi taslağını açarak konuşmasını sürdüren Davutoğlu, şunları söyledi: “Yani bugün yaşadığımız yer hayat kalitemizde ciddi bir belirleyicidir. Nerede yaşıyorsak ondan etkileniyoruz. Çocuğumuz çoluğumuz sosyalliğimiz, ekmek paramız hepsi yaşadığımız yerde hayatımıza değen konulardır. Bu bağlamda bir çatı hayal edelim. Bunun tepesinde temel hak ve özgürlükler var. Yani insanın insanca yaşayabildiği bir çevrede ne isteriz. Eşit, özgürlük, adalet taleplerimiz vardır. Bunlar demokratik haklarımızdır. Öyle kenardan sessiz sakin değil, bunlara sarılmamız gerekiyor. Bunun altında yaşadığımız kent dediğimiz zaman kent yoksulları acaba kent kaynaklarından ne kadar yararlanıyor. Kırılgan kitlelere bakalım mağdur, ezilen onlar acaba hayat kaliteleri için bu kaynaktan nasıl yararlanıyorlar.  Bir kentin yaşam standardını belirleyen neler vardır. Barınma, ulaşım ihtiyacı, çevre koruma, tarihsel değerlere sahip çıkma, bütün bunlar konusunda nereden baksan 10 madde civarında bir taslak kavramlar hazırladık. Bunun içinde tabi ki daha önceki kent sözleşmelerine, sosyalist entegrasyona, iyi örnek dediğimiz belediyelere bakarak bir çerçeve hazırladık. Bunu da mal sahibine emanet ettik.”

‘KENT SÖZLEŞMESİNİ İMZALIYOR MU?’

Yerelde yaşayan arkadaşlarına bir çerçeveyi verdiklerini dile getiren Davutoğlu, “Arkadaşlarımız kent yorumunu üstüne koyarak, kendi yerellerinde ne istiyorlarsa, nasıl bir şehirde yaşamak istiyorlarsa bu taslağı onunla donatacaklar. Ya da diyelim nükleer enerjiye karşı bir şey mi var, onu da oraya sağlayacak. Ve ya bir derenin taşma sorunumu var, dere yatağının nasıl ıslah edilmesi gerektiğine dair bir güç ve oluşum olacak. Yani en iyi orada yaşayan bilir mantığıyla biz onların bu çözümlerinin üzerine çalışmasını istiyoruz. Sonrasında da bir ortak söylemle kamuoyu ile paylaşmaktır” diye belirtti. Hiç aday isminden bahsetmediklerini de ifade eden Dabutoğlu, şöyle devam etti: “Aday isminden bahsedilince direk tokuşuyor. Oysa biz ilke ve prensiplerimizi sıralarsak, ondan sonra da bu ilke ve prensipleri bizi yürütecek ortak aday acaba bu sözleşmeyi imzalıyor mu? Ne düşünüyor? Nasıl saf kazanabiliriz? Bunlara bakarak, çalışmanın ikinci bölümü olan ortak saha çalışmasına ineceğiz. Bu da Ocak, Şubat ve Mart ayında olmuş olacak.”

‘ŞEHİR BİZİM, MERKEZE HAVALE EDEMEYİZ’

“Kentteki hayat kalitesinin, kaynaklarını eşit kullanarak ve mağdurları yükseltmeye çalışarak ne planlayabiliriz?” diye devam eden Davutoğlu, şunları söyledi: “Söz kent sahibinin olacak. O zaman o orada ne istiyorsa onu önerecek. Zaten bir tek belediye başkanıyla olmuyor bu iş. Meclislere girmekte bizim önemli hedefimiz. Yetmez halk meclisleri kurmak önemli bir hedefimiz. Dolayısıyla bir şehirde söz sahibi olmak, karar sahibi olmak, kaynakları yönetebilmek ve sonra denetleyebilmek. Bunu yaparsak zaten demokratik kent yönetiminin kendisi olmuş olur.” Örgütlü çalışmanın öneminden bahseden Davutoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bugün söz sahibi olmak işin bir kısmı. Yapılanını denetlemek işin ikinci kısmıdır. Bu bağlamda sürekliliği olan bir şeyi yapmak marifettir. Hepimize de o yakışır. İş ki şu köşelerimizdeki böyle kasık halimizden kurtulup birbirimizden ne öğrenebileceğimize, kenti nasıl daha iyi bir hayata çekebileceğimize dair niyetimizi kuralım. Devamı gelir. Şehir bizim hayat bizim, merkeze havale edemeyiz.” 

‘HERKES KENDİ YERELİNDE ZENGİNLEŞTİRECEK’

Demokrasi Çağrı Grubu Üyesi Salih Zeki Tombak ise, 24 ilde oluşumlarını tamamladıklarını, kimi yerlerde daha dar kimi yerlerde ise daha geniş yer alımların olduğunu anlattı. Bölgede, Van, Mardin, Diyarbakır’da, batıda ise başta İzmir, Ankara, İstanbul olmak üzere birçok yer de Demokrasi Çağrı Grubu’nu oluşturduklarını dile getiren Tombak, “Buralarda Demokrasiye Çağrı birimleri oluştu ve bunlar kendi şehirlerinde muhalif, demokrasiden yana güçleri, grupları yan yana getirdi. Bazen yerellere indikçe o şehir adına konuşan tekil bireylerde yer aldı. Herkesin kanaat önderi olarak gördüğü, sözünün dinlendiği, insanlarda katıldı. Oranın zenginleşmesi, bileşenlerinin çoğalması oradaki arkadaşlarımızın çabasına ve bu perspektifi kavramalarına bağlı. Bunu yaptıktan sonra elimizde bir kent sözleşmesi taslağı var. Onu herkes kendi yerelinde zenginleştirecek” diye konuştu. 

24 ilde yapacakları toplantıların ardından İstanbul’da büyük bir toplantı organize edeceklerini ifade eden Tombak, “Orada da yerellerden gelen katkıları bir araya getirmek ve bütünsel bir yerel demokrasi perspektifi oluşturmak istiyoruz” dedi. 

ÇEŞİTLİ TOPLANTILAR DÜZENLEYECEKLER

Şimdiye kadar belirledikleri çalışmalar hakkında bilgi veren Tombak, şunları söyledi: “Çalışmaların somut bir şekilde yapılması için daha önce basın açıklaması yaptı. Bu çalışmalarımızı sürdüreceğimizi söyledik. İlk olarak İstanbul’da 07 Aralık saat 19.00’da Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde 2’nci Bölgenin toplantısı olacak. 08 Aralık’ta ise hem 3’üncü hem de 1’inci bölgede çalışmamız olacak. 1’inci bölgede Prenses Düğün Salonunda saat 15.00’de konferansımız olacak. Aynı gün saat 13.00’de Sefaköy’de bulunan Yağmur Düğün Salonunda 3’üncü bölgenin genel toplantısı olacak. 09 Aralık’ta ise Ankara ve İzmir’de eş zamanlı olarak toplantımız olacak. Ayın 16’sında Trakya bölgesinde Kırlareli, Edirne, Tekirdağ’ı içine alan Çorlu’da buna yönelik bir toplantı yapılacak. Diğerlerinin de organizasyonları da yapılıyor ama şuan tam net değil. Bursa’nın 16 ya da 23’ünde olacak. Kocaeli ayın 14’ünde yapılacak. Amacımız bunu ayın sonunda bitirip Ocak’ın başında genel bir toplantı yapmaktır.” 

‘BİRBİRİMİZİN ELİNİ HAVADA BIRAKMAYALIM’

Tombak, “Herkesi kendi hayatına, kendi geleceğine, çocuklarının geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bu birbirine sahip çıkma çağrısıdır. Kayyum atanmış şehirlerdeki insanlara İstanbul’daki insanların sahip çıkması, Bursa da konkordato ile kapanmış işyerlerinde çalışan işçilere de Kürt Özgürlük Hareketinin sahip çıkması. İşin özü birbirimizin elini havada bırakmamız gerekir” dedi. 

MA / Sadiye Eser 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.