Kemal Kurkut'un vurulma anını çeken gazeteci Abdurrahman Gök için dayanışma çağrısı

Gazeteci Abdurrahman Gök'ün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek ilk duruşması yarın gerçekleşecek.

Kemal Kurkut'un vurulma anını çeken gazeteci Abdurrahman Gök için dayanışma çağrısı
22 Şubat 2021 Pazartesi 16:53

banner255

2017 yılı Diyarbakır Newroz alanına giriş yapmak isterken polis tarafından öldürülen Kemal Kurkut'un fotoğrafını çeken Abdurrahman Gök'ün ilk duruşması yarın (23 Şubat Salı) Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek

Haberin Var Mı İnisiyatifi, Gök için basın metni kaleme alarak, Gök'ün gazeteci olduğunu ve yargılanamacağını belirtti. Ayrıca sosyal medya çalışması yapacağını duyuran Haberin Var Mı İnsiatifi, " #AbdurrahmanGökGazetecidir ve #YazmasaydıBilmeyecektik diyeceğiz, sizlerin de desteğinizi bekliyoruz" ifadelerini kullandı. 

Haberin Var Mı İnisiyatifi'nin basın metni şu şekilde:

Abdurrahman Gök, gazeteci. 

Yıllardır kritik yerlerde, zor zamanlarda canını ve hürriyetini tehlikeye atarak gazetecilik yapıyor. 

Birçoğumuz onu, 21 Mart 2017 günü Diyarbakır’da Newroz alanına girmek isterken polis tarafından öldürülen Kemal Kurkut’la ilgili can yakıcı fotoğrafları ve haberleriyle tanıyoruz. 

Gök, gözünün önünde cereyan eden olayın fotoğraflarını çekmese, tanıklığıyla birlikte haberleştirmese ve o dönemde çalıştığı DİHABER ajansı bunları yayınlamasa, Kemal Kurkut’un ölümü Valilik açıklamasındaki ifadeyle “canlı bomba” olduğu öne sürülerek meşrulaştırılacaktı. 

Yine onun sayesinde Newroz’a katılmak için Diyarbakır’a gelen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un öldürülmesi soruşturma konusu oldu, onu öldüren atışı yapan polis memuru yargılandı, ama geçtiğimiz Kasım ayında “kurşunun sekmiş olduğu” kanaatiyle beraat ettirildi. 

Ama haberleri ile “rahatsız eden” Abdurrahman Gök cezasız kalamazdı. 2018 yılında gözaltına alınıp bırakılan meslektaşımız hakkında iki yıl boyunca soruşturma yürütüldü, telefonları dinlendi ve geçen yılın sonuna doğru da dava açıldı. 

Abdurrahman Gök doğrudan Kurkut haberiyle suçlanmıyor, ama yaptığı çok sayıda haber, röportaj ve mesleki telefon görüşmeleri “örgüt propagandası” ve “örgüt üyesi olma” kanıtı sayılarak hakkında 7 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

Gök’ün ilk duruşması 23 Şubat Salı günü Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 

Biz meslektaşları, onun gazeteciliğine tanıklık ediyoruz. 

22 Şubat Pazartesi akşamı saat 21.11’de sosyal medya üzerinden #AbdurrahmanGökGazetecidir ve #YazmasaydıBilmeyecektik diyeceğiz, sizlerin de desteğinizi bekliyoruz. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.