Kayyumların propagandasını yaptığı yollar sulara gömüldü

Mardin ve Şırnak ilçelerinde etkili olan yağıştan kaynaklı, kayyumların propagandasını yaptığı yolların tümü sulara gömüldü. Altyapının çöktüğü kentlerde onlarca ev sular altında kaldı.

Kayyumların propagandasını yaptığı yollar sulara gömüldü
01 Aralık 2018 Cumartesi 16:36

Şırnak ve Mardin genelinde dün geceden bu yana etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Her iki kent merkezi ve bağlı ilçelerinde saatlerce yağan ve halen etkisini sürdüren yağışlardan kaynaklı ciddi maddi hasarlar meydana geldi. 

ŞIRNAK’TA YOLLAR KAYBOLDU

Yağışın etkili olduğu Şırnak merkez ve Cizre, Beytüşşebap ve Silopi ilçelerinde birçok apartmanın zemin katı sular altında kaldı. Yine belediyelere atanan kayyumlar tarafından sürekli propagandası yapılan yolların birçoğu sular altında kaldı. Küçük göletlerin oluştuğu yollarda araç sürücüleri yol almakta zorlandı. Bazı yerlerde altyapının tamamen çöktüğü kent genelinde, yağışla birlikte fırtınanın da etkili olmasından kaynaklı sokaklar boş kaldı. 

NUSAYBİN’DE SOKAKLAR SU ALTINDA 

Mardin ve ilçelerinde de benzer tablolar oluştu. Özellikle Nusaybin ilçesinde etkili olan yağıştan kaynaklı İpekyolu’nda kanalizasyon tıkandı. Göletlerin oluştuğu yol, uzun uğraşların ardından kısmen trafiğe açıldı. Yağıştan kaynaklı kent merkezinin neredeyse tüm sokakları su altında kaldı, asfaltlanmayan mahalle sokakları ise çamur deryasına döndü. Yurttaşlar, yolları su altında kalan yollarda zor anlar yaşadı. 

TAHLİYE BORULARI KÜÇÜLDÜ, SİSTEM ÇÖKTÜ

Kentte geçtiğimiz yıllarda ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının ardından TOKİ konutlarının yapıldığı Dicle Mahallesi’nde de onlarca evin bodrum katı sular altında kaldı. Kayyum atanan belediye tarafından mahalledeki tahliye borularının küçültülmesinden kaynaklı ise kanalizasyon sistemi tamamen çöktü. Çamur deryasına dönen mahallede su tahliyesi için ise sokak aralarında hendek kazmak zorunda kalındı. 

Evlerine dolan suyu kendi imkanlarıyla boşaltan yurttaşlar, belediye ekiplerinin geç ve yetersiz müdahalesine tepki gösterdi. 

‘TOKİ SUYUN ÖNÜNÜ KAPATTI’

Mahalle sakinlerinden Abdullah Bayık, TOKİ inşaatının değiştirilen kanalizasyon sisteminin çökmesine ve evlerine su dolmasına neden olduğunu kaydetti. Bayık, “TOKİ yerin 2 metre altına kadar beton döşemiş. Böyle olunca da suyun yolunu kapatıyor. Bu nedenle bütün yağmur suyu evlerimizin içine doluyor. Evlerimizin önü de göl oluyor. Suyun gideceği tüm yol kapanınca ne olacak başka” şeklinde tepkisini dile getirdi. 

KANALİZASYON EVLERE AKTI

Evini su altında kalan yurttaşlardan Hamdiye Gözmen ise, “Perişan olduk. Kimsesiz kaldık. İlgilenecek kimsemiz de kalmamış” dedi. 

Kayyumun kanalizasyon sistemini yenilemesine kadar böyle bir sorun ile karşılaşmadıklarını dile getiren Yusuf Muğdatoğlu da, “Temizdi mahallemiz. Önce hepsini yıktılar. Şimdi de bununla karşı karşıya kaldık. Tüm kanalizasyon suyu evlerimize, bodrum katlarımıza aktı. Küçücük borular takmışlar. Nasıl dayanacak” dedi. 

Feyruşan Muğdatoğlu ise, evinin bodrum katını göstererek, duruma isyan etti. 

Ana akım medya ve yerel basının tepkilerine kayıtsız kaldığını aktaran mahalle sakinleri, “Biz kendi belediyemizi istiyoruz. Kayyum istemiyoruz” diye seslendi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.