Kayyum politikası bölgede seçmenin tercihini değiştirmedi

SAMER’in Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini kapsayan araştırmasına göre HDP, son yerel seçimlere oranla bu bölgelerdeki oylarını yüzde 6 civarında arttırdı. Görüşülen seçmenlerin sadece yüzde 3.8’i kayyum atamalarından sonra oy verdiği partiyi değiştirmeye karar verdiğini belirtti.

Kayyum politikası bölgede seçmenin tercihini değiştirmedi
03 Ocak 2019 Perşembe 11:44

banner225

Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi ( SAMER ), 2- 6 Kasım 2018 tarihinde, 16 ilde 2 bin 400 kişinin katılımıyla, politik gündem, seçmen eğilimleri- tutumu ve davranışlarını araştırdı.

2019’un Mart ayında yapılacak Belediye Başkanlığı ve İl Genel Meclis’i seçimlerine ilişkin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde haneye gidilerek yüz yüze yapılan anket çalışmasında, belediyelere kayyum atanmasının seçmen üzerindeki etkisi, ittifak eğilimlerine dönük seçmen tercihi ve seçmenin tercih, algı ve tutumlarına dair sorular yönetildi.

KAYYUM DESTEKLEMEYENLERİN ORANI YÜZDE 53

Belediyelere Kayyum Atanmasını Destekliyor musunuz? sorusuna katılımcıların yüzde 53,2’si Kayyum atanmasını desteklemezken, yüzde 30,9’u desteklediği yönünde yanıt verirken, yüze 15,7’si kararsız olduğunu belirtiyor.

Kayyum atanmasını destekleyenlerin parti dağılımına göre ise, AKP’ye oy vereceğini söyleyen seçmenin yüzde 76,3’ü “Destekliyorum” derken, desteklemeyenler ise yüzde 85,7 ile Saadet Partisine oy verecek olan seçmen, yüzde 84,9 ile HDP’ye oy vereceğini söyleyen seçmenden oluşmaktadır.

OYUNU DEĞİŞTİRECEKLERİN SAYISI YÜZDE 3.8

Kayyum atandıktan sonra yerel yönetimlere dair seçmenin siyasal tercihindeki değişikliklere dair ise, araştırma grubunun yüzde 3,8’i “oy verdiğim partiyi değiştirmeye karar verdim” derken, yüzde 32,6’sı ise “Oy verdiğim partiyi daha çok desteklemeye karar verdim” diye belirtiyor. Görüşmecilerin yüzde 5,5’i “Hiçbir partiye oy vermemeye karar verdim”, yüzde 58,1’i “Siyasal tercihimi etkilemedi” yönünde yanıt veriyor.

ERDOĞAN’IN SÖZLERİ ETKİ ETMEDİ

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “Yeniden kayyum atayabileceklerine” sözlerinin de sorulduğu araştırmada, seçmen eğiliminin etkilenmediği ve sonucu değiştirici biçimde bir etki yapmadığı tespit edildi.

EN ÖNEMLİ SORUN EKONOMİ VE İŞSİZLİK

Araştırmada, “Sizce Türkiye'nin en büyük sorunu nedir ?” sorusuna verilen çarpısı yanıtlara göre, yüzde 46,3’ü Ekonomi ve İşsizlik, yüzde 16,4’ü Kürt sorunu, yüzde 10,4’ü demokrasinin olmayışı, yüzde 10,3’ü çatışma ve şiddet ortamı, yüzde 4,3’ü hükümet, yüzde 4’ü dış politika, yüzde 4’ü yeni yönetim sistemi, yüzde 1,9’u muhalefet eksikliği, yüzde 0,6’sı DAİŞ ve yüzde 0,6’sı eğitim diye belirtiyor.

HDP YÜZDE 6 ARTTIRDI

”Bu Gün Bir Belediye Başkanlığı Seçimi Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?” sorusuna yüzde 45,7’si HDP, yüzde 28,3’ü AKP, yüzde 9,7’si kararsızım, yüzde 8’i oy kullanmayacağım, yüzde 2,9’u CHP, yüzde 2’si MHP, yüzde 1,1’i İyi parti, yüzde1’i Hür Dava Partisi, yüzde 0,9’u cevap vermiyor, yüzde  0,3’ü Saadet partisi, yüzde 0,1’i TKP yanıtını veriyor. İl Genel Meclisi seçimlerinde de seçmen eğilimlerinde küçük değişiklikler olmakla birlikte oranlar yakınlık göstermektedir. 5 yıl içinde BDP yerine seçime girecek olan HDP’nin oylarının yüzde 6 oranında arttığı, AKP’nin ise sadece yüzde 0,8 oranında oyunu arttırdığı kaydedildi.

CHP SEÇMENİ HDP’YE YÖNELDİ

30 Mart 2014 yılında yapılan Belediye başkanlığı seçimlerinde AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 85’i yine AKP’ye oy vereceğini, yüzde 4,9’u HDP’ye oy vereceğini, yüzde 4,4’ü ise karasız olduğunu belirtiyor.

2014 yılında CHP’ye oy veren seçmenin yüzde 52,10’u yeniden CHP’ye oy vereceğini açıklarken, yüzde 28,80 gibi ciddi bir rakamı HDP’ye, yüzde 8,20’si AKP’ye, yüzde 5,5’i oy kullanmayacağım, yüzde 4,10’u Kararsızım diye belirtiyor. Veriye göre, HDP bu yerel seçimlerde Bölgede en çok CHP seçmeninden oy alacak. BDP’ye oy veren seçmenin yüzde 89,30’u HDP’ye oy vereceğini söylerken yüzde 5,20’si kararsız olduğunu, yüzde 2,50’si ise oy kullanmayacağını beyan etmiştir.

OY KULLANMAYANLARIN TERCİHİ HDP

Yine 2014 yılında oy kullanmayan seçmenin yüzde 31,10’u HDP’ye oy vereceğini belirtirken, yüzde 24,10’u yine oy kullanmayacağını, yüzde 21.70’i kararsız olduğunu, yüzde 14,50’si ise AKP’ye oy vereceğini beyan ediyor.

EN KARARLI SEÇMEN HDP’NİN

Ayrıca bugün yapılacak bir belediye başkanlığı seçiminde AKP’ye oy vereceğini belirtenlerin yüzde 96,8’i; CHP’ye oy vereceğini belirtenlerin yüzde 89,6’sı; HDP’ye oy vereceğini belirtenlerin yüzde 97,2’si il genel Meclisi seçimlerinde de aynı partiye oy vereceklerini belirtiyor.


Etiketler; #SAMER

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.