Kayyım yönetimindeki belediyede İlim Yayma Cemiyeti'yle bağlantılı görevlendirmeler

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı Münir Karaloğlu'nun doğrudan kararı ve talebiyle valilik, belediye ve bazı kamu kuruluşlarının yönetimlerinde değişikliğe gidildi.

Kayyım yönetimindeki belediyede İlim Yayma Cemiyeti'yle bağlantılı görevlendirmeler
29 Eylül 2020 Salı 11:26

banner227

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 10 Haziran 2020 tarihinde yayımlanan Valiler Kararnamesi ile Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı Hasan Basri Güzeloğlu’nun görev verilmeyerek mülkiye başmüfettişi olarak merkeze çekilmesinin ardından yerine atanan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, geldiği günden bu yana kendi kadrosunu oluşturuyor. Karaloğlu, hem valilik hem de kayyım olarak görevlendirildiği belediyenin yönetiminde değişikliklere gitti. Karaloğlu’nun talebi üzerine yine kentteki bazı kamu kuruluşlarının yöneticileri de değişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hemşerisi olan Karaloğlu, Valilik Özel Kalem Müdürlüğü ile Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde yaptığı değişikliklerinin yanı sıra kayyım olarak görevlendirildiği belediyede de şimdiye kadar Genel Sekreter Yardımcılığı ile birlikte 8 daire başkanını değiştirdi. 

Valilikteki ilk değişiklik Özel Kalem Müdürlüğü’nde yaşandı. Bu görevde bulunan Hacı Coşgun'un yerine 6 yıldır Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini yürüten Mustafa Çakmak getirildi. Çakmak aynı zamanda Büyükşehir Özel Kalem Müdürü olarak da atandı. 

6'SI DİĞER KENTLERDEN

Vali Karoğlu’nun belediyede yaptığı ilk değişiklik, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan'ı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirmek oldu. Kardan, İçişleri Bakanlığı tarafından Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'na (YİKOB) atanan Muhsin Eryılmaz'dan boşalan Genel Sekreterlik görevini ise vekaleten yürütüyor.

Bu adımı belediyenin 8 daire başkanlığında yapılan değişikler izledi. Bu isimlerden 6’sı kente dışarıdan getirildi. Karaloğlu’nun daha önce görev yaptığı Antalya’dan 3, Kocaeli’nden 2, Adana’dan ise 1 isim geldi.

ANTALYA’DAN GELENLER

Karaloğlu’nun Antalya’dan getirdiği isimlerden biri daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesinde Ulaştırma Daire Başkanlık görevi yapan Hülya Atalay oldu. Atalay, Diyarbakır Ulaşım Daire Başkanlığı’na atandı. Antalya’dan gelen ikinci isim olan Antalya Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ramazan Kızılkaya, Büyükşehir Belediyesi Basın Daire Başkanlığı’na getirildi. Aynı kentten gelen diğer isim ise, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na getirilen Ali Çelik oldu. 

KOCAELİ’NDEN 2 İSİM

Vali Karaloğlu’nun talimatı Kocaeli’nden gelen isimler biri, 2004-2012 yılları arasında Kocaeli Park ve Bahçeler Müdürlüğü görevinde bulunan Ahmet Özkaraaslan oldu. Özkaraaslan, DBB Park Bahçeler ve Yeşil Alan Daire Başkanlığına getirildi. Kocaeli’nden gelen diğer isim ise Mehmet Kesen. Kenttin ilk kayyımı Cumali Atilla döneminde görevlendirilip, Hasan Basri Güzeloğlu döneminde görevinden alınan Kesen, Karaloğlu’nun gelişiyle birlikte Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı görevine getirilmiş oldu. 

ADANA’DAN GELDİ

Belediyenin Çevre Koruma Daire Başkanlığına ise Vali Karaloğlu’nun talimatıyla Adana’dan Necim Şeyman getirildi.

O İSMİ DAİRE BAŞKANLIĞI’NA GETİRDİ

Kente dışarıdan getirilen 6 ismin dışında Karaloğlu’nun tartışmalara yol açan adımı ise, adı yolsuzluklarla anılan ve kadınlara yönelik sözleriyle tepki çeken DEDAŞ eski Müdürü Nihat Nurbaki’yi, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ataması oldu.

DİCLE ÜNİVERSİTE’NDEN BELEDİYEYE 

Dicle Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Öğretim Üyesi olan Dr. M. Hayrullah Akyıldız da Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na getirildi. Akyıldız, 2018 Genel Seçimlerinde AKP'nin Diyarbakır milletvekili aday adayları arasındaydı.

Ulaşılan bilgilere göre, belediyenin Yazı İşleri ve Dairesi Başkanlığından da önümüzdeki günlerde bir değişiklik olacak. Bu göreve gelecek ismin de yine kent dışından olacağı öğrenildi. 

MİLLİ EĞİTİM İLE GENÇLİK VE SPOR MÜDÜRÜ DEĞİŞTİ

Valilik ve belediye yönetiminde yapılan bu değişikliklerin yanı sıra Vali Karaloğlu’nun talebi ile kentin İl Milli Eğitim Müdürü ile Gençlik ve Spor İl Müdürü de yine değişti. Görevden alınan İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer yerine Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksek Arslan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Demir’in yerine ise İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu atandı.

İLİM YAYMA CEMİYETİ İLE BAĞLANTILARI

Vali Karaloğlu’nun doğrudan kendisi veya talebi üzerine yaşanan bu değişimlerde dikkat çeken noktalardan biri ise, yapılan görevlendirmelerin İlim Yayma Cemiyeti (İYC) ile bağlantılı isimlerden oluşması. Nurcu cemaatine yakınlığıyla bilinen İYC, 17 Ekim 1951 günü “milli ve manevi değerleri korumak” amacıyla İstanbul’da kuruldu. Bünyesinde yaklaşık 30 bin öğrencinin barındığı 174 öğrenci yurdu ve 175 şube bulunan cemiyet, “kamu yararı” gerekçesiyle devlet kurumlarından büyük kaynaklar aktarılan oluşumların başında geliyor. Nitekim devlet destekli İYC’ye Cumhurbaşkanlığı tarafından "Üstün Hizmet Plaketi", Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ise "Şükran Plaketi" verilmişti. 

Antalya'da görev yaparken İlim Yayma Cemiyeti ile temaslarda bulunan Vali Karaloğlu, cemiyetin Antalya Şube Başkanı Yunus Yüksel ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etmişti. Yapılan bu ziyarete dair fotoğraflar Antalya Valiliği'nin sitesinde hala mevcut. 

ŞUBE YÖNETİMİNDE YER ALDI

Karaloğlu tarafından DBB Gençlik ve Spor Daire Başkanlığına getirilen Mehmet Kesen, İlim Yayma Cemiyeti Kocaeli Şubesi’nin yönetiminde yer almış isimlerden biri. Kesen, 2015 yılında gerçekleşen 19’uncu Olağan Kongresi’nde şube yönetimde yer aldı.

Kocaeli’nden Park Bahçeler ve Yeşil Alan Daire Başkanlığına getirilen Ahmet Özkaraaslan’ın da Facebook hesabından takip ettiği sayfalar arasında İlim Yayma Cemiyeti Derince Şubesi var.

ESKİ ŞUBE BAŞKANI

Kültür ve Sosyal Daire Başkanlığına getirilen Ali Çelik ise, İlim Yayma Cemiyeti Üsküdar Şube Başkanlığı yapmış bir isim. Çelik, yine Vefa İlim Yayma Mezunlar Derneği’nin (VEFADER) sitesinde yer alan bilgilere göre, hali hazırdaki yönetim kurulu asil üyelerinden biri. 

Karaloğlu'nun talebiyle Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak atanan Nüammer Uslu da son görev yaptığı İzmir'de İlim Yayma Cemiyeti üyeleriyle sıcak ilişkilere sahip. Uslu’ya ziyarette bulunan cemiyetin İzmir yönetiminin bu ziyaretinde çekilen bir fotoğraf Facebook hesabından paylaşılmış. 


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.