Kayyım yönetimindeki belediye taşınmazlarını satışa çıkardı

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı, Artuklu ilçe merkezinde bulunan 91 bin metrekarelik 10 taşınmazı satışa çıkardı.

Kayyım yönetimindeki belediye taşınmazlarını satışa çıkardı
09 Aralık 2021 Perşembe 09:57

İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da ikinci defa kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi, belediyeye ait 10 adet taşınmazı satışa çıkardı. Kayyım yönetimindeki belediye tarafından satışa çıkarılan taşınmazlar, Artuklu ilçesi Acar Mahallesinde bulunuyor.

Yapılacak ihalenin tarihi ise 14 ve 15 Aralık olarak belirlendi. Toplamda 91 bin 538,97 metrekare alandan oluşan taşınmazların tahmini bedelleri 44 milyon 967 bin TL olarak duyuruldu.

ÖNCEDEN İMAR PLANLARI YAPILMIŞ

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne Hazine tarafından “Kentsel Dönüşüm” kapsamında rezerv alanları olarak devredildiği öğrenilen taşınmazların satışı için Eylül 2021’den itibaren hazırlık yapıldığı Meclis kararlarında görüldü. Kayyım tarafından oluşturulan ve atanmış üyelerden oluşan Belediye Meclisinin Eylül 2021 toplantısında, söz konusu alan Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı olarak belirlendi. Ekim 2021’deki toplantıda ise, gelirlerin “tarihi yapılar üzerindeki betonarme yapıların yıktırılmasında kullanılacağı” gerekçesi ile taşınmazların satılmasına karar verildiği iddia edildi. Taşınmazların bulunduğu alanın satışa çıkarılmadan önce imar planlarının yapıldığı ve 10-15 arasında kat yüksekliği verildiği öğrenildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.