Kayyım kanalizasyonu Batman Çayı’na bağladı: Doğal yaşamı yok ediyor

Kayyım yönetimindeki belediyenin kanalizasyon suyunu Batman Çayı’na bağlamasına tepki gösteren ekolojist Akıl, ‘Hem çevreye kötü bir koku yayıyor hem de canlılara zarar veriyor’ dedi.

Kayyım kanalizasyonu Batman Çayı’na bağladı: Doğal yaşamı yok ediyor
30 Mayıs 2022 Pazartesi 09:53

banner255

Kayyım yönetimindeki Batman Belediyesi, şehrin kanalizasyon suyunu Batman Çayı’na bağladığı öne sürüldü. Arıtılmadan çaya dökülen lağım suları nedeniyle çevreye kötü kokular yayıldığı belirtildi.

 Ekolojist Hüseyin Akıl, kentin önemli kaynaklarından Batman Çayı’nın kirletilmesine tepki gösterdi. Batmanlıların yaşam alanlarına her geçen gün büyük zararlar verildiğini söyleyen Akıl, “Kent halkının nefes aldığı 12 bin yıllık Hasankeyf yok edildi. Doğanın müthiş olduğu yerler yasak bölge ilan edildi. Kent halkı nefes alamayacak duruma getirilmiş. Şimdi de kent halkının nefes alabileceği bu yer kirletiliyor. Dicle Nehri ile birleşen ve Basra Körfezi'ne dökülen bu çayın yaklaşık 115 kilometresi Batman il sınırları içindedir. Çay üzerinde Batman Barajı kurulu, Kent adını da buradan alıyor. Bu çayın Batman halkı için önemi büyük” ifadelerini kullandı

‘BİR ÜLKENİN DERELERİ, ÇAYLARI, NEHİRLERİ O ÜLKENİZ DOĞAL VE KÜLTÜREL MİRASIDIR’

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Akıl, çayın daha önce de kum ocaklarıyla tahrip edildiğine dikkati çekti. Akıl, “Bir ülkenin dereleri, çayları, nehirleri o ülkeniz doğal ve kültürel mirasıdır” dedi. Batman Çayı’nın evsel atıklar, kum ocakları ve lağım sularıyla tehlikeli bir yer haline getirildiğini ifade eden Akıl, “Çay, Devlet Su İşleri’nin yanlış ıslahı, kum ocakları ve başka durumların tehdidi altındadır” diye kaydetti.

 ‘DOĞAL YAŞAMI YOK ETMİŞ OLUYOR’

Akıl, şunları söyledi: “Önceliğimiz bu çayı kurtarmak olmalı. Zaten kum ocakları ile delik deşik edilmiş bir çay var. Doğal yaşam büyük zarar görmüş. Kanalizasyondan gelen kirlilik ise daha da büyük zarar veriyor. Bu zararın giderilmesi için kanalizasyon suyu için bir çalışma yürütülmeli. Bu su buraya döküldüğünde hem çevreye kötü bir koku yayıyor hem de canlılara zarar veriyor. Doğal yaşamı yok etmiş oluyor.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.