Kartal Belediyesi ve İBB deniz salyasına karşı çalışıyor: Tekrar olmayacağı anlamına gelmiyor

Kartal Belediyesi ile İBB deniz ve karadan deniz salyalarını topluyor.

Kartal Belediyesi ve İBB deniz salyasına karşı çalışıyor: Tekrar olmayacağı anlamına gelmiyor
30 Mayıs 2021 Pazar 18:27

banner255

Kartal Belediyesi, son aylarda Marmara Denizi ve Kartal sahilinin yüzeyini etkisi altına alan deniz salyasını temizlemek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile ortak çalışma başlattı.

İki belediyenin temizlik birimleri deniz ve kıyıdan temizleme çalışması yapıyor.

Kartal Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Cengiz Türkmen, sorumluluğun insanlarda olduğunu hatırlatarak, "Bu doğa olayının en büyük sorumlusu bizleriz. Biliyorsunuz ki, müsilaj ile Marmara Denizi’nde balıkçılık da olumsuz etkilenmişti. İnsan denizi kirletmez, çevre ve denize duyarlı olursa çevremiz daha güzel, daha yaşanabilir olur. İnsanlar bu sayede rahatlıkla denize girip, balığını yiyebilir.Ama biz kirlettiğimiz sürece doğa dengesini bozdu. Bu yüzden de kusmalar meydana geldi. Bu çalışmayı sahil bandında Dragos’tan tüm İstanbul alanına doğru Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirecek. Biz bunu tüm Kartal’da gerçekleştireceğiz. Büyükşehir Belediyesinin araçlarıyla Kartal ekiplerimiz, Çevre Müdürlüğümüz ile ortaklaşa çalıştık” ifadelerini kullandı.

‘TEKRAR OLMAYACAĞI ANLAMINA GELMİYOR’

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars, deniz salyasının bu denli artmasının nedeninin küresel ısınma olduğunu belirterek; “Aslında bu her yıl görülen bir olay. Denizde planktonlar oluyor. Ancak küresel ısınmayla maalesef bu yıl deniz salyası adını verdiğimiz denizde yaşayan mikroorganizmaların fazlalığıyla ortaya çıkardığı organik bileşiklerin suyla şişmesi sonucunda ortaya çıkan bir görüntü aslında. Küresel ısınma ve insanın etkisi bu olayda büyük. Biz biliyoruz ki su yoksa hayat da yok. Denizler bu yüzden çok önemlidir. Beklediğimiz tablo şu ki bir ay içinde sıcaklık arttığında bu görüntünün ortadan kalkması. Bu çalışmanın kesinlikle işe yarayacağını düşünüyorum. Ama bu tekrar olmayacağı anlamına gelmiyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü var; ‘Tabiata saygı, aklın vicdanıdır’. Bu sözle insanlara seslenmek istiyorum. Su, deniz, yeşil bunlar bizim doğal yaşamımız. Yani biz evrene nasıl etki yaparsak o da bize öyle tepki verir. O yüzden biz de çevre ve doğa konusunda duyarlılığımızı artırmalıyız” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.