Karlov suikastı davasında karar çıktı

Eski Rusya Büyükelçisi Andrey Karloav'a suikast davasında 3 sanık iki kez 2 sanık için bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Karlov suikastı davasında karar çıktı
09 Mart 2021 Salı 18:29

banner255

Eski Rusya Büyükelçisi Andrey Karloav'a suikast davasında 3 sanık iki kez 2 sanık için bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin 28 sanığın yargılanmasında sanıkların son sözleri alınmasının ardından karar açıklandı.

3 sanığa iki kez, 2 sanığa da bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. 6 sanık da beraat etti.

Karlov'u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş'ın "örgüt abisi" olduğu iddia edilen Şahin Söğüt, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Karlov'la ilgili örgüte bilgi sızdırdığı belirtilen eski istihbaratçı Vehbi Kürşad Akalın ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıl hapis cezası aldı.

Savcının mütalaasında "FETÖ'nün mahrem istihbarat yapılanmasında görevli olduğu" öne sürdüğü Hüseyin Kötüce, ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Davanın bir numaralı sanığı Fethullah Gülen ve firari sanıkların dosyası ise ayrıldı.

NE OLMUŞTU?

Andrey Karlov suikastı, 19 Aralık 2016'da, Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'a Ankara'daki Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki fotoğraf sergisi açılışı sırasında düzenlenmişti. Saldırı sonrası Andrey Karlov hayatını kaybederken, daha önce Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görev yapmış olan saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş özel harekât polisleri ile girdiği çatışma sonrası öldürülmüştü. Suikastı, olaydan iki gün sonra Şam Fethi Cephesi'nin üstlendiği iddia edilmiş, ancak Şam Fethi Cephesi ise daha sonra bu açıklamanın kendilerine ait olmadığını iddia etmişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.