Karaköy'de genelevin altından sinagog ve hamam çıktı

Karaköy'de Beyoğlu Kültür Yolu projesi kapsamında yıkılan genelev binalarının altında Osmanlı hamamı ve sinagog olduğu ortaya çıktı.

Karaköy'de genelevin altından sinagog ve hamam çıktı
14 Nisan 2022 Perşembe 21:58

Kültür sanat merkezine dönüştürülmesi için başlatılan Beyoğlu Kültür Yolu projesi kapsamında Karaköy'de 200 yıllık genelev binaları yıkıldı. Yapılan harfiyat çalışmaları sırasında Osmanlı hamamı ve sinagog kalıntılarına ulaşıldı.

Anıtlar Kurulu'nun tespit ettiğine göre; , yaklaşık 120 yıllık tarihiyle bilinen sinagog ile Osmanlı hamamı olduğu öğrenilen mimari çalışmalar İstanbul Arkeoloji müzesi uzmanlarının gözetiminde başlayacak.

BÜYÜK EŞKANAZİ SİNAGOGU'NUN DUVARLARI ÇIKTI

Milliyet'in haberine göre, uzmanlar, iş makinelerinin yıkımını gerçekleştirdiği bir binanın altından beliren ve Osmanlı mimarisinin tipik örneği olduğu aktarılan kırmızı tuğlalı bir yapıyı fark etti. Aktarılan bilgilere göre, 200-300 yıllık tarihe sahip bir hamam olduğu tahmin edilen yapının üzerine genelev binalarının yapıldığı anlaşıldı.

Anıtlar Kurulu’nun yıkım öncesinde kayıt altına aldığı Yüksek Kaldırım Büyük Eşkanazi Sinagogu’nun duvarları da hafriyatla birlikte ortaya çıktı. Orta Avrupa kökenli Yahudilerin İstanbul’a gelmesi üzerine 1900 yılında yapılan sinagog da hafriyat çalışmaları sırasında korundu. Osmanlı mimarisinin tanımlandığı alanın 1164 yılından itibaren I. Manuel’in Cenevizlilerle kurduğu ilişkiyle aynı zamanda Ceneviz semti olduğu belirtilirken, çalışmalar sonucu buluntuların tarihinin daha eskiye gidebileceği aktarıldı.

ZÜRAFA SOKAK'TA 35 BİNA YIKILDI

Beyoğlu Belediyesi, Zürafa, Alageyik ve Kadem Sokak’ın kültürel dönüşümünün tamamlanması için çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Yapılan açıklamada, “Zürafa Sokak’ta 35 binanın yıkım işlemleri tamamlandı ve hafriyatı kaldırılıyor. Kalan 5 yapı için hak sahipleriyle kurul görüşüyor. Bir sinagog, sinagog müştemilatı ve bir tarihi hamam bulunuyor. Kurul kararının ardından tarihe kazandırılması için projelendirilecek” denildi.

Beyoğlu Belediyesi’nin yürüttüğü Beyoğlu Kültür Yolu projesinin parçası olarak yıkılan 42 genelevin yerine yapılacak kültür sanat merkezinin, Atatürk Kültür Merkezi, Galata Kulesi, Galata Mevlevihanesi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Narmanlı Han, Muammer Karaca Tiyatrosu, Garibaldi Salonu, Mısır Apartmanı, Atlas Sineması Müzesi, Grand Pera Emek Sahnesi gibi yapılarla kaynaştırılması planlanıyor.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.