Kabine toplantısı sona erdi: Yeni risk haritasında son durum ne?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısı sona erdi.

Kabine toplantısı sona erdi: Yeni risk haritasında son durum ne?
15 Mart 2021 Pazartesi 19:31

banner225

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısı sona erdi.

Erdoğan toplantının ardından açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

- Türkiye'yi eskiden olduğu gibi tekrar kendi içine kapatarak enerjisini ve vaktini boşa harcayan bir ülke haline dönüştürmek olduğu açıktır. Bu oyunu hemen fark ettik. Dayatmalara eyvallah etmeyerek Türkiye'yi 2023 rotasında tutmakta kararlı davrandık. Terör örgütlerinden uluslararası kuruluşlara kadar bu senaryoda kullanılanları birer birer devre dışı bıraktık.- Milletimizin beklentilerine ve hedeflerine uygun olarak kapsamlı reform paketleriyle demokratik ve ekonomik zaferlere dönüştürecek programlar inşa ettik.

- Yeni reform programlarıyla milletimizin huzuruna çıkıyoruz. Reform programlarımızı hedeflerimize ulaştırmayı kolaylaştıracak şekilde planlıyoruz. Her türlü yapıcı eleştiriye açığız. 

- Covid-19'un ülkemize de sirayet etmesinin üzerinden tam bir yıl geçti. Ülkemizde hastalığa yakalanan vatandaşlarımızdan 29 bini maalesef hastalığa yenik düştü. Türkiye, salgınla mücadelesini dünyanın takdir ettiği bir başarı hikayesine dönüştürdü. 

- Bilim Kurulu'muzun aldığı kararları en hızlı ve en etkin şekilde hayata geçirdik. Salgın döneminde birçok ülkede görülen sıkıntıların hiçbirine Türkiye'de şahit olunmadı. Salgın, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin kriz yönetme kapasitesinin yanında sağlığa yaptığımız yatırımı gösterdi. Yolu şehir hastanesine düşen vatandaşlarımız, iyi ki muhalefete rağmen bu yatırımlar yapılmış diyor.

- Dünyada aşı uygulamasını başlatan ilk ülkeler arasındayız. Bugün itibariyle yapılan aşı sayısı 11 milyon 500 bine ulaştı. Aşılama sıralamasında dünyada 5. sıradayız. 

- Kısa Çalışma Ödeneği'ni Mart sonunda bitiriyoruz.

- Miktarını bin lira olarak belirlediğimiz gelir kaybı desteğine yapılan başvuruların 975 bine yakını onaylandı. Ciro kaybı başvuruların değerlendirmesi sürüyor. Mücbir sebep hali ilan edilen KDV ve prim ödemelerini 6 ay süreyle erteleme imkanı sağlamıştık. Bu imkandan 2 milyondan fazla mükellef yararlandı. Ticareti desteklemek için KDV oranını yüzde 8'e ve kimi sektörlerde yüzde 1'e indirdik.

- Özel tiyatrolara 35.800 milyon, sinema setkörüne 89 milyon aktardık. Müzik sektöründe 4 ay boyunca ayda bin lira olmak üzere 123 milyon destek sağladık.

- Bizden destek isteyen 157 ülkeye, 12 uluslararası kuruluşa tıbbi yardım sağladık.

- Vaka, hastane kapasitesi ve aşılama gibi kriterlere göre sınıflandırmıştık. Her sınıfta hangi normalleşme adımlarının atılacağını paylaşmıştık. Son iki haftadaki gelişmelerin üzerinde etraflıca durduk. Vaka artışı olsa da hastanelere yansıması sınırlı. Aşılama yaygınlaştıkça salgınla mücadelenin daha etkin hale geldiğini görüyoruz. Şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdürme kararı aldık.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.