İzmir'deki depremin yerini ve şiddetini üç ay önce bilen Prof. Görür'den flaş açıklama

İzmir Seferihisar'da meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından bu bölge için 3 ay önce uyarıda bulunan Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür'ün açıklamaları gündeme geldi. Görür, depremin yerini ve şiddetini açıklamıştı...

İzmir'deki depremin yerini ve şiddetini üç ay önce bilen Prof. Görür'den flaş açıklama
30 Ekim 2020 Cuma 16:56

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Twitter hesabından İzmir'in depremselliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Görür, özellikle Gediz ana fayı üzerinde olan depremlerin İzmir'i etkilediğini belirtmişti.

Naci Görür’ün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar şöyleydi:

Arkadaşlar merhaba. İzmir'in depremselliği ile ilgili görüşümü yazacağıma söz vermiştim. Bu konu biraz karmaşık. Nedeni bu kentin tektonik konumu. Bu bölgede sırt sırta vermiş 2 ana graben var. Biri Gediz, diğeri B. Menderes. İkisinin ortak horstu Bozdağlar ve Aydın Dağları…

Bu horstun kuzey sınırı Gediz Grabeninin ana fayını, güney sınırı ise B. Menderes Grabeninin kuzey ana fayını oluşturur. Ana faylar kaydırak gibidir. Üzerlerinden Gediz ve B. Menderes Grabenlerinin tavan blokları yavaş yavaş kayar ve yerleşir, dolayısıyla da depremler oluşur.

İzmir Yarımadası kısmen horstun bir parçası gibidir. Özellikle Gediz ana fayı üzerinde olan depremler İzmir'i etkiler. Gediz Graben sistemine ait faylar İzmir civarında çoğunlukla D-B uzanımlıdır.

"İzmir'in asıl deprem kaynağı..."

Bunun dışında İzmir civarında Ege bölgesinin K-G gerilmesine bağlı olarak K-G ve KKD-GGB yönlü doğrultu atımlı faylar da gelişmiştir. Bu faylar 20-70 km uzunlukludur. Bu faylar arasında Çeşme, Gülbahçe, Seferihisar, Tuzla ve Yenifoça faylarını saymak mümkündür. Bunların her biri de İzmir için deprem üretebilecektir. Asıl İzmir'in deprem kaynağı bunlardır.

Bu depremler genellikle 6'lar mertebesindedir. Tarihte birçok deprem bu deprem kaynağının fazlalığından ötürü İzmir'e mal edilmiştir. Özellikle İzmir fayların deprem tekerrür peryotlarının hassas belirlenmesiyle bu kent için daha tutarlı afet değerlendirilmesi yapılabilecektir.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.