İsveç Dışişleri Bakanı Linde eleştirilere cevap verdi: Erdoğan’a boyun eğmedik

NATO'ya üyelik yolunu açmak için Türkiye ile mutabakat imzalayan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ülkesinde eleştirilere maruz kaldı. Linde 'Erdoğan'a boyun eğmedik' dedi.

İsveç Dışişleri Bakanı Linde eleştirilere cevap verdi: Erdoğan’a boyun eğmedik
30 Haziran 2022 Perşembe 11:56

Türkiye ile imzalanan ve NATO üyeliğinin önünü açan mutabakat İsveç'te tartışmalara neden oldu. 

Tartışmalarla ilgili konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde "(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’a boyun eğmedik" dedi.

İsveç gazetesi Aftonbladet’e açıklamalarda bulunan Linde "Terör faaliyeti olduğu yönünde delil olmadıkça hiçbir iadeye razı olmayacağız" diye konuştu. Linde "Kürtler açısından insan haklarının ya da demokratik haklarının risk altında olduğunu düşünmelerini gerektirecek bir sebep yok" dedi.

"DEMOKRATİK HAKLARI DEĞİŞTİRMEYECEĞİZ"
NATO zirvesi için İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan Linde İsveç radyosuna yaptığı açıklamada da "İnsanların sahip olduğu demokratik hakları değiştirmeyeceğiz ama öte yandan terör faaliyetlerinin farklı kısımlarını suça konu etmede belirgin sertleştirmelere gidilecek" diye konuştu. Linde, İsveç'in teröristlerin sığındığı bir ülke olmaması gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE İSVEÇ'TEN 21 KİŞİ İSTİYOR

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında üçlü memorandum dün imzalandı. Memorandumda Türkiye'ye verilen güvenceler arasında terör örgütleriyle mücadelede somut adımlar atılması ve İsveç ile Finlandiya'nın Türkiye'ye yönelik silah satışı ambargosunu sonlandırılması konuşarı yer aldı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Ankara'da yaptığı açıklamada Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'dan toplam 33 terör zanlısının iadesi için yeniden talepte bulunacağını söylemişti. Bu kişilerden 21'i İsvaç'te bulunuyor.

İsveç medyasında Mayıs ayında çıkan haberlerde Türkiye'nin istediği kişiler arasında Amineh Kakabaveh'in de olduğu ileri sürülmüş ancak bu iddia doğrulanmamıştı.


Etiketler; #ypg

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.