İstanbul Sözleşmesi kararının durdurulması talebine Danıştay'dan ret

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

İstanbul Sözleşmesi kararının durdurulması talebine Danıştay'dan ret
29 Haziran 2021 Salı 23:58

Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

Sözleşmeyle ilgili Danıştay 10. Dairesi’nde aralarında CHP, İYİ Parti ve sivil toplum kuruluşlarının da bulunduğu tüzel ve gerçek kişiler tarafından 220 dolayında dava açıldı. Dava dilekçelerinde, “kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması” talep edildi

Cumhurbaşkanlığı'nın dün Danıştay'a gönderdiği 7 sayfalık savunmada, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali istemiyle açılan davaların “haksız ve hukuki dayanaktan yoksun” olduğu gerekçesiyle reddi istendi.Sözleşmeden çekilme kararının münhasıran Cumhurbaşkanı'nın yetkisine tabi olması nedeniyle yargı denetimi dışında olduğu belirtildi.

Sözleşmenin Cumhurbaşkanlığı kararı ile feshedilmesinde Anayasa aykırılık bulunmadığı vurgulandı. Yine sözleşmeden çekilme kararının, “kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi hususunda hukuki olarak veya uygulama bakımından bir eksikliğe yol açmayacağı”na dikkat çekildi.

'BIKMADAN, USANMADAN'

Danıştay'ın kararına ise siyasiler sosyal medyadan tepki gösterdi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş Twitter paylaşımında, "Bıkmadan, usanmadan, yılmadan İstanbul Sözleşmesi yaşatır demeye ve sözleşme için mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi. 

İlgezdi'nin paylaşımı şu şekilde:

"İstanbul Sözleşmesi'nden bir imza ile çıkılması da Danıştay'ın verdiği karar da hukuksuzdur, yok hükmündedir. Bıkmadan, usanmadan, yılmadan İstanbul Sözleşmesi yaşatır demeye ve sözleşme için mücadele etmeye devam edeceğiz."

Tepki gösteren bir başka isim ise CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü oldu. Süllü paylaşımında, "'Anayasa ve TBMM’ye rağmen karar alırım' diyen tek adam, kadınların geleceği hakkında karar veremez.İstanbul Sözleşmesi’nden çıkış kararını da, Danıştay’ın ret kararını da tanımıyoruz.1 Temmuz Perşembe günü alanlardayız!" dedi. 

'SÖZLEŞME ÇOCUKLARI DA KORUR'

CHP Mersin Milletvekili Av. Alpay Antmen ise tepkiye neden olan 'Elmalı davası' kararını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul Sözleşmesi sadece kadınları değil: Çocukları da korumaktadır. Tam da 2 çocuğumuzu taciz edenlerin serbest bırakıldığı Elmalı davası ile aynı gün Danıştay, İstanbul Sözleşmesi kararının durdurulması talebini reddetti. Siz kimden yanasınız? Çocuklardan mı tacizcilerden mi?"

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, "Erdoğan Danıştay üyeliğine İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKP zamanında Birinci Hukuk Müşaviri Lütfiye Akbulut’u atamıştı. Şimdi Lütfiye Akbulut'un oyuyla birlikte, 2'ye karşı 3 oyla Danıştay 10. Dairesi, Tayyip'in İstanbul Sözleşmesi feshinin YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASINI REDDETTİ" paylaşımında bulundu.

KADINLAR 1 TEMMUZ'DA ALANLARDA 

Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi"nin yürürlükten kaldırılacağı tarih olan 1 Temmuz’da alanlara çıkarak sözleşmeyi savunacak. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.