İsmail Saymaz: Affını isteyen isim TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer’miş

Gazeteci Saymaz köşe yazısında TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer’in istifa edeceğini ve AKP'den istifa eden Rasim Arı'nın İYİ Parti'ye geçeceğini yazdı.

İsmail Saymaz: Affını isteyen isim TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer’miş
20 Ocak 2022 Perşembe 10:26

banner225

Gazeteci İsmail Saymaz, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı’nın "Geçtiğimiz günlerde çok ama çok önemli bir istifa gerçekleşti. Üst makam da zaten istenilen bu istifayı aldı ve cebine koydu. Ne zaman açıklanır, nasıl açıklanır bilmiyorum. Ama bu istifa gerçek" dediği ve kim olduğunu açıklamadığı ismin kulislerde ismi geçen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Sait Erdal Dinçer olduğu iddiasını yazdı. Saymaz, yazısında AKP'den istifa eden Rasim Arı'nın İYİ Parti'ye geçeceğini de yazdı.

Saymaz, Halk TV’deki köşesinde söz konusu iddiayı “Ankara kulislerini çalkalayan bu iddiayı iki kaynaktan doğrulattım” dedi.

Saymaz’ın yazısının ilgili kısmı şöyle;

“İstifası beklenen, TÜİK Başkanı mı? Önce Fatih Altaylı yazdı. Bir süredir eleştirilerin hedefi olan kurum başkanının istifasını verdiğini ileri sürdü. Ardından Murat Yetkin, iki isimden söz etti. Biri Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu. Diğeri ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Sait Erdal Dinçer. Ankara kulislerini çalkalayan bu iddiayı iki kaynaktan doğrulattım. İddiaya göre "affını" isteyen isim, TÜİK Başkanı Dinçer'miş. TÜİK'in yıllık enflasyon oranını yüzde 36 olarak açıklaması, Beştepe'de tepki çekmiş. Dinçer'in makamında sayılı günlerinin kaldığı söyleniyor.” Dedi

RASİM ARI İYİ PARTİYE KATILIYOR

AK Partili Rasim Arı, İyi Parti'ye geçiyor diyen Saymaz, “Eski Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, AK Parti'den istifasını açıkladı. Aslında bu, Arı'nın son bir yıl içindeki ikinci istifası. Çünkü 31 Mart 2019'da belediye başkanlığına seçilen Arı, bu koltukta 21 ay oturabilmişti. Arı, 29 Ocak 2021'de "affını" istemişti” ifadelerini kullandı.

Saymaz, “İstifa için iki iddiadan söz edilmişti. İlki, önceki başkan dönemindeki yolsuzluklarının üzerine gittiği iddiasıydı. İkincisi ise özel hayat” dedi.

ROZETİ AKŞENER TAKACAK

Gazeteci Saymaz, şunları yazdı:

“Arı, istifa gerekçesini "Psikolojik" diye açıklayarak, şöyle demişti: ‘18 aydır yumuşak yatakta yatmadım. Sürekli bu tempoyla çalışırsanız fiziğiniz artık bunu kaldıramayacak hale geliyor. Bir iki doktora gözüktüm, toparlayamadım.’ Arı'nın "psikolojisi" toparlanmış olmalı ki, AK Parti'den istifa etti. Öğrendiğim kadarıyla İyi Parti'ye katılacak. İyi Parti Nevşehir İl Başkanı Ömer Ay'ın ikna çabaları olumlu sonuç verdi. Arı, "Bana 20 gün süre verin" dedi.

 Şubatta TBMM'de İyi Parti'nin grup toplantısına katılacak olan Arı'nın rozetini Meral Akşener takacak. İyi Partililer şehirde sevilen bir isim olan Arı ile belediye başkanlığını kazanacaklarını düşünüyor” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.