İsmail Hakkı Pekin'den Paris'te öldürülen 3 PKK'li kadın hakkında 'itiraf'

Ocak 2013'de Paris'te öldürülen 3 PKK'li kadının cinayetinde MİT'in rolünün olup olmadığı araştırılıyordu. İsmail Hakkı Pekin, bu konuda canlı yayında bir bilgiyi 'ağzından kaçırdı.'

İsmail Hakkı Pekin'den Paris'te öldürülen 3 PKK'li kadın hakkında 'itiraf'
19 Şubat 2021 Cuma 11:05

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, CnnTurk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında, MİT'in Ocak 2013'te Paris'te öldürülen 3 PKK'li kadın cinayetinde rol aldığını ağzından kaçırdı. 

Sakine Cansız (54), Leyla Şaylamez (24) ve Fidan Doğan'ın (28) öldürüldüğü cinayetin tek şüphelisi Ömer Güney'in Paris Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanması bekleniyordu ancak 2016 yılında henüz dava başlamadan, tutulduğu cezaevinde beyin kanseri nedeniyle öldü.

Güney'in ölümü, kendisi hakkında açılan davaların düşmesine ve dosyanın kapanmasına neden olmuştu. 

Olayla ilgili daha önce MİT'in dahli olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamayan Fransa, geçen yıl cinayette 'MİT'in parmağı' olup olmadığını yeniden araştırma kararı almıştı. 

TSK'nin Gare Harekâtı'nın konuşulduğu programda, İsmail Hakkı Pekin'le Ahmet Hakan'ın arasında geçen diyalog şöyle oldu:

Ahmet Hakan: Sizin anlatımınızdan şu çıkıyor ortaya: Rehine olmadığı ortamda Kandil'e yönelik ya da başka mıntıkalara, terör alanlarına yönelik operasyonlarda Türk Silahlı Kuvvetleri son derece başarılı harekâtlar icra edebilirin bir kanıtı bu. 

İsmail Hakkı Pekin: Evet icra edebilir, hatta beyin takımını ortadan kaldırabilir. Yapmamız gerekenlerden biri bu zaten.

Hakan: Bu harekât onun bir örneği o zaman? Yani beyin takımını enterne etmek, orada gidip hedefte vurmayı sağlayabilecek operasyon yapma kabiliyetine sahip bir ordu diyebiliriz. Terör şefleri arasında da bir panik havası estirebilir mi?

Pekin: Bence estirdi ve bundan sonra Türkiye, hem bu gücümüzle, yani şu ana kadar edindiğimiz teknolojiyle, eğitim ve tecrübeyle birlikte buna İHA'ları da eklerseniz, istihbarat unsurlarını da eklerseniz, bunların bir kısmına para verirsiniz. Yani Afganistan'da Şah Mesut'u bir gazeteci girdi, çadırında fotoğraf çekerken öldürdü. Türkiye'nin bu konuda çok fazla senaryo geliştirmesi lazım. Bunları yapacak güçteyiz artık, eskiden değildik. Bu konuda kimsenin de korkusu olmasın. Sayın cumhurbaşkanı açık ve net olarak şunu söyledi: Evet, rehine kurtarma operasyonu gerçekleştiremedik, öldüler babında bir şey söyledi. Bu gayet doğal bir şey. Ama bu orada harekât yapanların kahraman olmadığını göstermez. Ama bundan sonra yapmamız gereken konu, bunları tanıtmamız gerekiyor, belki filmler yapmamız gerekiyor. 

Hakan: Türkiye, Kandil'e, PKK'nın en önemli elebaşlarını vurma operasyonu yapabilir mi? Bu operasyon başarılı olabilir mi?

Pekin: Hedefi iyi seçerse yapabilir. Olay oraya sadece özel kuvvetler göndermek değil. İnsansız hava araçları var, bunlarla yapabilir. Birlik göndeririz, onlarla yapabilir. İran'la anlaşırız, Irak merkezi yönetimiyle anlaşırız. Bütün bunlar yapılabilir. 

Hakan: Son bir yılda MİT'in yakalayıp getirdiği çok sayıda PKK üst düzey yöneticisi oldu, bu tür nokta operasyonlarıyla, tam da sizin söylediğiniz anlamda. Zaten Türkiye bir süredir bunu yapıyor gibi geliyor bana. 

Pekin: Yapıyor ama, bakın, Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan. Bu adamlardan bir bölümünün götürülmesi lazım. O zaman PKK'nın bir anda dengeleri bozulur. Mutlaka bunların götürülmesi lazım. Beyinle ayaklar arasındaki iletişimi sağlayan sinirlerle uğraşıyoruz şu anda. Ama asıl beynin hasara uğratılması gerekiyor. 

Hakan: Peki, İsmail Hakkı Bey, PKK'nın dört müdür beyin takımı?

Pekin: Daha fazla. Yürütme Konseyi var, onun başında şu anda Murat Karayılan var herhalde. Onun altında da ekipler var. Mesela onlar Kandil'den çok fazla dışarı çıkmıyor. Avrupa'da bunların unsurları var. Avrupa'daki unsurlarına bir şey yapmamız gerekiyor. Daha evvelden Paris'te yapıldı ama...

Pekin'in bu ifadesinin ardından sözü yeniden alan Ahmet Hakan, konuyu geçiştirerek yayına devam etti.

Pekin, önceki gün de Sözcü gazetesinden Aytunç Erkin’e konuşmuş ve şunları söylemişti:

“İsrail İran'a, Irak'a, Lübnan'a saldırıyor. Uçak kaldırıp İran hedeflerini, malzeme taşıyan araçlarını, depolarını vuruyor. Türkiye de bunu yapabilir. Çünkü… Terörle mücadele ediyoruz ve PKK/YPG'den Türkiye'ye saldırılar yapıldığını dünya biliyor. İsrail, tehdit nereden geliyorsa vuruyor… Terör TIR'larını vurabiliriz.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.