İSKİ'den taşkın uyarısı

Kurumun açıklamasında 'Dere ve baraj havzalarında yaşanması muhtemel taşkınlara karşı tedbirli olunması ve dere yataklarından uzak durulması önem arz etmektedir' denildi.

İSKİ'den taşkın uyarısı
14 Mart 2022 Pazartesi 16:54

banner255

İstanbul’da etkili olan 'Aybar kar fırtınası' sonrası barajlardaki doluluk oranı yüzde 84,29 ile son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Istırancalar ve Kazandere barajlarında doluluk oranı yüzde 100'e kadar çıkarken, Pabuçdere Barajı'ndaki doluluk oranı ise yüzde 94,19'a ulaştı.

Doluluk oranınının bu kadar yükselmesi taşkın olasılığını gündeme getirdi. İSKİ’den bir açıklamada da “Dere ve baraj havzalarında yaşanması muhtemel taşkınlara karşı tedbirli olunması ve dere yataklarından uzak durulması önem arz etmektedir" denildi.

İSKİ’nin internet sitesinde, taşkın olasılığına karşı yapılan uyarı şöyle:

"Son günlerde İstanbul’da gerçekleşen yağışlar sonucunda, şehre su sağlayan barajların doluluk oranlarında artışlar olmuştur. İstanbul'da bugün itibariyle barajların ortalama doluluk oranı yüzde 85 civarındadır. Ancak bazı barajların eriyen kar ile birlikte tamamen dolması söz konusu olabilecektir. Halihazırda, mevcut doluluk oranları ve yağan kar, birlikte değerlendirildiğinde; Ömerli, Büyükçekmece, Darlık, Pabuçdere, Elmalı ve Alibeyköy barajlarının maksimum seviyeye ulaşması öngörülmektedir. Kazandere ve Istrancalar da ise yüzde 100 seviyesine ulaşılmıştır İdaremizce, İstanbul'un tüm dereleri taşkın riskine karşı periyodik olarak temizlenmekte ve akışa engel olabilecek katı atıklar dere yataklarından bertaraf edilmektedir. İSKİ'nin aldığı bu önlemlerin yanı sıra vatandaşlarımızın da ilgili dere ve baraj havzalarında yaşanması muhtemel taşkınlara karşı tedbirli olması ve dere yataklarından uzak durması hususu önem arz etmektedir." (ANKA)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.