İntihar ettiği öne sürülen Roman er Caner Sarmaşık’ın ölümü Meclis gündemine taşındı

Suriye'de görev yaparken 29 Nisan’da intihar ettiği öne sürülen 20 yaşındaki Roman Caner Sarmaşık’ın şüpheli ölümü Meclis gündemine taşındı.

İntihar ettiği öne sürülen Roman er Caner Sarmaşık’ın ölümü Meclis gündemine taşındı
05 Mayıs 2021 Çarşamba 17:26

banner225

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve HDP Milletvekili Kemal Bülbül, bölük komutanı tarafından ırkçı saldırıya maruz kaldığı belirtilen Roman er Caner Sarmaşık'ın ölümünü Meclis gündemine taşıdı.

Caner Sarmaşık’ın Roman olması nedeniyle askerliği süresince komutanları tarafından nefret söylemlerine maruz kaldığı ve ölümünün şüpheli olduğu dile getirildi. Sarmaşık'ın ailesinin beyanları üzerine CHP'li Purçu ve HDP'li Bülbül, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi verdi.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu önergede, “Kayseri Komando Tugayı’nda askerliğini yaparken geçici görevle Suriye’ye gönderilen, askerlik görevini yerine getirirken intihar ettiği belirtilen er Caner Sarmaşık’ın ölümünden bir hafta önce ailesini arayarak komutanının nefret söylemlerine maruz kaldığını, Roman olduğu için aşağılandığını söylediğini belirtmiş, okuma yazma bilmediği için künyesindeki yazıyı ezberleyemediği; komutanın arkadaşlarının önünde kendisini küçük düşürerek, "Şopar, siz ancak teneke çalıp oynarsınız, bu kadar metni bile ezberleyemiyorsun; çopar çingene…” söylemleriyle aşağıladığını dile getirmiştir" dedi.

PURÇU, TEK TEK SORDU: SARMAŞIK'I VURAN SİLAH İNCELENDİ Mİ?

CHP’lu Purçu, Roman vatandaşlar arasında büyük tepkiye yol açan Caner Sarmaşık’ın ölümü hakkında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan şu soruların yanıtını istedi:

"Er Caner Sarmaşık’ın kesin ölüm sebebi nedir?

Er Caner Sarmaşık’ın “şüpheli ölümü” iddialarına ilişkin idari ya da hukuki bir soruşturma başlatılmış mıdır? Sonuçları ne olmuştur?

Er Caner Sarmaşık’ın ölümüne ilişkin otopsi raporu aile ile paylaşılmış mıdır? Otopsi raporunda, intihar ettiğine dair ne gibi belirtiler bulunmaktadır?

Ayrımcı söylemlere maruz kaldığını belirten Er Caner Sarmaşık’ın bu süreçte bağlı bulunduğu komutanlığa herhangi bir şikâyeti olmuş mudur? Buna yönelik inceleme başlatılmış mıdır?

Er Caner Sarmaşık’ın askerlik yaptığı bu birimde daha önceden bu tür nefret söylemlerine ilişkin bir şikâyet; kayıt bulunmakta mıdır? Bulunmuşsa buna yönelik ne tür idari/hukuki önlemler alınmıştır?

Nefret söylemine ilişkin taburunda bulunan diğer asker arkadaşlarının da ifadeleri alınmış mıdır?

Er Caner Sarmaşık’ın cenaze işlemlerinde nasıl bir prosedür izlenmiştir? Defin yeri ve işlemleri konusunda ailenin rızası alınmış mıdır?

Er Caner Sarmaşık’ın naaşı neden Türk Bayrağına sarılmamıştır?

Er Caner Sarmaşık’ın kendi silahı varken başka bir silahla hayatını kaybetme nedeni araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa bu durum uzmanlar tarafından nasıl açıklanmıştır?

Er Caner Sarmaşık’ın silahla vurulması kendi nöbet saatinde mi gerçekleşmiştir?

Suriye’de Caner Sarmaşık’ın bölüğünde askerler kaç saat nöbet tutmaktadırlar ve nöbet aralıkları nedir?

Er Caner Sarmaşık eğer o gün vurulma anında nöbet saatinde ise o güne ait nöbet çizelgesi var mıdır?

Er Caner Sarmaşık nöbeti kimden devralmıştır?

Er Caner Sarmaşık’ın otopsi raporunda ağzın iç kısmında sineklerin yumurta larvaları bıraktığı tespit edilmiştir. Bu durum Caner Sarmaşık’ın vurulma anı ile bulunma anı arasında çok uzun süre geçtiğini göstermektedir. Vurulduğu ve bulunduğu an arasındaki süre neden uzundur, bulunması neden vakit almıştır?

Er Caner Sarmaşık bulunduğu yer, nöbet tuttuğu yer midir? Nöbet tutuğu yer, askerlerin yerleşkesinden ne kadar uzaklıktadır?

Er Caner Sarmaşık’ın vurulduğu merminin hangi silahtan çıktığı araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa hangi silahtan çıkmıştır?

Otopsi raporunda Caner Sarmaşık’ı vuran silahın kaç metreden ateş ettiği tespit edilememiştir. Elinizde bununla ilgili bir bilgi mevcut mudur?

Er Caner Sarmaşık’ı vuran silah incelenmiş midir? Buna dayalı rapor var mıdır?

Otopsi raporunda Caner Sarmaşık’ın intihar ettiği yazmaktadır. Buna göre Caner Sarmaşık’ın son günlerde psikolojisi bozulduysa bunu komutanları neden tespit edememiştir? Bu bağlamda psikolojisi bozulmuş bir askere silah vererek nöbet tutturan komutanlar ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?"

BÜLBÜL'DEN BAKAN AKAR'A: SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?

HDP'li Bülbül de Milli Savunma Bakanı Akar'ın yanıtlaması istemiyle, Sarmaşık'ın ölümündeki iddialara ilişkin herhangi bir soruşturma açılıp açılmadığını sordu.

Suriye'de askerlik yaptığı ve bölük komutanının mobbingine maruz kaldığı yönündeki iddiaları hatırlatan Bülbül, şu soruları yöneltti:

"Bakanlığınız Piyade Er Caner Sarmaşık'ın vatani görevini yaptığı sırada intihar ettiğine dair medyada yer alan iddialara ilişkin herhangi bir soruşturma açmış mıdır?

Roman asker Sarmaşık'ın Suriye'de görev yaptığı bölüğün komutanı tarafından ırkçı mobbinglerine maruz kaldığına dair iddialar araştırılmış mıdır?

Sakarya Romanlar Derneği Orhan tangel olayın intihar değil, cinayet olduğunu belirtmektedir. Bu iddiaların soruşturmaya dönüştürülmesi için Bakanlığınız ne tür bir girişimde bulunacaktır?

Bakanlığınız yurttaşların farklı etnik, inançsal kimliklerinin bir dezavantaja dönüşüp ayrımcılık nedeni olmasının önüne geçmilmesi için ne tür çalışmalar yapmaktadır?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.