İnsan Hakları Derneği, Sonuç Gürdeğir'le görüştü: İşkenceye dair somut emareler tespit edildi

İHD heyeti Bingöl’de 10 gündür gözaltında tutulan Sonuç Gürdeğir’le görüştü. Heyet, işkence ve kötü muameleye dair somut emareler tespit ettiğini açıkladı.

İnsan Hakları Derneği, Sonuç Gürdeğir'le görüştü: İşkenceye dair somut emareler tespit edildi
03 Eylül 2021 Cuma 22:21

banner225

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi, İçişleri Bakanlığı’nın 24 Ağustos’ta İstanbul’da bir eve yapılan baskında gözaltına alındığını duyurduğu Sonuç Gürdeğir’in işkenceye maruz kaldığına ilişkin 2 Eylül'de açıklama yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, dernek yönetim kurulu üyeleri Av. Yakup Güven ve Av. Ercan Yılmaz’dan oluşan heyet de konuya ilişkin Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı, Bingöl Barosu Başkanı, Bingöl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Gürdeğir ve ailesiyle görüştü.  

Dernek tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “24.08.2021 tarihinde gözaltına alınan S.G.’nin aile bireyleri tarafından, şahsın gözaltına alındığı sırada ve sonrasında yoğun bir şekilde işkence ve kötü muameleye tabi tutulduğu, S.G’nin gözaltına alınıp Bingöl’e getirilmesi akabinde 5 aile bireyinin de işkence ve kötü muamele ile gözaltına alındığı konusunda derneğimize başvuru yapılmıştır. Söz konusu iddiaları araştırmak amacıyla 02.09.2021 tarihinde, Şube Başkanımız Av. Abdullah Zeytun, şube yönetim kurulu üyelerimiz Av. Yakup Güven ve Av. Ercan Yılmaz’dan oluşan heyet, Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı, Bingöl Barosu Başkanı, gözaltında tutulan S.G. ve mağdur aile bireyleri ile görüşmeler yapmıştır. Yapılan görüşmeler ve araştırmalar neticesinde işkence ve kötü muamele konusunda somut ve ciddi emareler tespit edilmiş olması sebebiyle hazırlayacağımız ayrıntılı rapor ve hukuki başvurular en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacaktır” denildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.