İngiltere'nin açıklaması kafa karıştırdı: Türkiye'deki Biontech aşısı ile Avrupa'daki farklı mı?

İngiltere Türkiye'yi 'kırmızı listeden' çıkardı. Ancak Türkiye'de Biontech aşısı olanlar için de karantina uygulamasının devam edeceği bilgisi kafa karıştırdı.

İngiltere'nin açıklaması kafa karıştırdı: Türkiye'deki Biontech aşısı ile Avrupa'daki farklı mı?
19 Eylül 2021 Pazar 20:22

İngiltere, Türkiye'yi seyahat sonrası zorunlu otel karantinası gerektiren kırmızı listeden çıkardı. Kararı İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Twitter hesabından açıkladı. Kararla birlikte Türkiye'nin yanı sıra içinde Pakistan ve Maldivler'in de bulunduğu 7 ülke daha listeden çıkarıldı. 

İNGİLTERE'NİN AÇIKLAMASI KAFA KARIŞTIRDI

Ancak Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği bu duyurunun ardından önemli bir açıklamada bulundu. Açıklamada, şu maddeler yer aldı:

1) Ülkemizden İngiltere'ye seyahat, Birleşik Krallık (BK) vatandaşı olmayanlar ve BK'da oturum izni olmayanlar için de mümkün hale gelecektir.

2) Ülkemizden gelen yolcular için zorunlu otel karantinası uygulaması kaldırılacaktır.

3) Ülkemizden İngiltere'ye seyahatlerde, seyahatten önceki son 72 saat içinde yaptırılmış, negatif PCR testi sonucu ibraz etmek gerekecektir.

4) Her iki doz aşısını BK, ABD, AB ve EFTA üyesi ülkelerde yaptıran ve bunu belgeleyen yolcuların varışlarını takip eden iki gün içerisinde test yaptırmaları yeterli olacaktır.

5) Her iki doz aşısını bu ülkeler haricinde yaptıranlar (ülkemizde yapılan aşılar da halen bu kategoridedir) ile henüz aşılarının her iki dozunu da yaptırmamış olanların ise kalacakları adreste 10 gün süreyle karantinaya girmeleri ve ülkeye girişlerini takip eden 48 saat içerisinde bir PCR testi ve karantinanın 8. gününden itibaren ikinci bir PCR testi sonucu ibraz etmeleri gerekecektir.

TÜRKİYE'DEKİ BIONTECH FARKLI MI?

İngiltere'nin Türkiye'yi kırmızı listeden çıkarırken, "Her iki doz aşısını BK, ABD, AB ve EFTA üyesi ülkelerde yaptıran ve bunu belgeleyen yolcuların varışlarını takip eden iki gün içerisinde test yaptırmaları yeterli olacaktır" maddesi nedeniyle Türkiye'den İngiltere'ye gidenlere 10 gün ev karantinası uygulanması yapılacağı anlamına geliyor.

Sosyal medyada konuyla ilgili birçok tartışma yaşanırken problemin Türkiye'de yapılan bir uygulama farklılığından kaynaklandığı iddia edildi.

Buna göre, Türkiye aşı olan kişilere verilen aşı pasaportlarına kişilere uygulanan aşıların seri numaraları yer almıyor. Ancak AB'de her bir aşının seri numarası kişilerin kayıtlarına işleniyor.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.