İmamoğlu'na 'siyasi yasak' da istenen dava ertelendi

İmamoğlu'nun Yüksek Seçim Kurulu başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı dava, bugün Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 21 Eylül'e ertelendi.

İmamoğlu'na 'siyasi yasak' da istenen dava ertelendi
01 Haziran 2022 Çarşamba 12:33

banner255

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada mütalaasını açıklayan savcı, hapis cezasının yanında İmamoğlu hakkında 'siyasi yasak' anlamına gelen TCK’daki 53. maddenin uygulanmasını da istemişti.

İmamoğlu için "kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret" suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek duruşmada için erken saatlerden itibaren çok sayıda yurttaş İBB Başkanı İmamoğlu'na destek olmak için Kartal'de bulunan İstanbul Adliyesi önünde toplandı. 

Davada bugün karar çıkması bekleniyordu, ancak mahkeme heyeti duruşmayı 21 Eylül'e erteledi. 

KAFTANCIOĞLU ALKIŞLARLA KARŞILANDI

Yargıtay'ın tamamı eski paylaşımları nedeniyle kendisine verilen hapis cezasını onaması üzerine dün Silivri Cezaevi'ne giderek teslim olan ve aynı gün içinde tahliye edilen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da adliyeye geldi.

Kaftancıoğlu, duruşma salonu önünde alkışlarla karşılandı.

50 KİŞİLİK SALON TAHSİS EDİLDİ

Duruşmaya sadece 50 kişilik salon tahsis edildi. Avukatlar da dahil olmak üzere kalabalık dışarıda kaldı. 

Davaya CHP Milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Turan Aydoğan, Gökan Zeybek, Sibel Özdemir, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul İl Başkan yardımcısı Nurettin Aydın, CHP ilçe örgütleri ve yöneticileri katılırken, Ekrem İmamoğlu duruşmaya katılmadı.

DURUŞMA BAŞLADI

Duruşmanın başlmasıyla İmamoğlu'nun avukatlarının reddi hakim talebi reddedildi.

İmamoğlu'nun avukatı Kemal Polat, celse arasında uzman görüşü raporunu dosyaya sunduklarını belirterek "Uzman, raporun sonuç bölümünde YSK üyelerine yönelik herhangi bir söylemin olmadığını belirtmiştir" dedi.

Avukat Gökhan Günaydın, mahkemenin ara kararları sonrasında esasa ilişkin savunma yapacaklarını söyledi.

Duruşma, 21 Eylül'e ertelendi.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019 tarihinde, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde yapmış olduğu konuşmasından dolayı, “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikâyet eden ahmağa söylüyorum, bunun bedelini bu millet sana ödetecek” ifadelerini kullanmıştı.

İmamoğlu da Soylu’nun bu sözlerine ilişkin gazetecilerin sorusu üzerine, “31 Mart’ta seçimi iptal edenler, dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüze baksınlar. 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır, önce oraya bir odaklansın” demişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.