İHD: 2018'de Adana'da bin 166 kişinin 'ifade özgürlüğü' yok sayıldı!

İHD Adana Şubesi Hukuk Komisyonu Sözcüsü Av. Özgür Yakut, 2018 yılı içerisinde Adana'da bin 166 kişiye “ifade özgürlüğü” kapsamında dava açıldığını paylaştı.

İHD: 2018'de Adana'da bin 166 kişinin 'ifade özgürlüğü' yok sayıldı!
04 Şubat 2019 Pazartesi 14:02

banner255

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Hukuk Komisyonu, 2018 yılında Adana'da “ifade özgürlüğü” kapsamında yaşanan hak ihlallerine dair raporunu kamuoyu ile açıkladı. Hazırlanan raporu, dernek binasında düzenlenen basın toplantısı ile Hukuk Komisyonu Sözcüsü Avukat Özgür Yakut paylaştı.

Türkiye’de “ifade özgürlüğü”nün baskı altında olduğu üzerinde duran Yakut, bu konuda hazırladıkları rapordaki verilerin bu baskıların özeti olduğunu ifade etti. Av. Yakut, "Muhalif basına, gazetecilere, akademisyenlere, gazetecilerle dayanışan aydın ve yazarlara, insan hakları savunucularına, milletvekillerine ve seçilmiş diğer siyasetçilere, toplumsal muhalefet görevi yürüten grupların temsilcilerine ve bireylere; esasen siyasal iktidar gibi düşünmeyen herkese ceza veriliyor" dedi.

'TOPLUMSAL VAROLUŞUN TEMELİ'

Yakut, “kişinin kanaatini diğerlerine bildirme, düşüncesini dışa vurma ve kendisi dışındakilerle iletişime girebilme potansiyelinin gerçekleştirilmesi” olarak tanımladığı ifade özgürlüğünün, demokratik bir toplumda toplumsal varoluşun temeli olduğunu da vurguladı. 

“Özgür bir biçimde düşüncenin oluşumuna, yaşanmasına, açıklanmasına izin verilmeyen bir toplumda ise, yurttaşlardan değil, ancak tek tip ve iktidarların istediği gibi programlanmış, biat eden bireylerden söz edilebileceğini” söyleyen Yakut, bunun da hem demokrasinin hem de toplum olma halinin yok edilmesinden başka bir şey olmadığının altını çizdi.

Bu nedenle insan haklarına saygılı, hukukun üstünlüğü ilkesi üzerinde yükselen bir demokrasi için herkesi bir kez daha duyarlı olmaya ve ortak mücadeleye davet eden Av. Yakut’un paylaştığı, 1 Şubat-22 Ekim 2018 tarihlerini kapsayan raporda şu veriler yer aldı: 

1- Türk Milletini, Cumhuriyeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni Alenen Aşağılama TCK-301/1-2

* Açılan toplam soruşturma dosya sayısı:302

* Kovuşturmaya yer olmadığına dair: 18

* Yetkisizlik kararı verilen:9

2- 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet

* Açılan toplam soruşturma dosya sayısı:185

* Kovuşturmaya yer olmadığına dair:15

* Davası açılanlar: 156

3- Cumhurbaşkanına Hakaret TCK 299.Madde

* Açılan toplam soruşturma dosya sayısı:560

* Kovuşturmaya yer olmadığına dair:38

* Davası açılanlar:34

* Yetkisizlik kararı verilen:83

4-Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etmek TCK 216. Madde

* Açılan toplam soruşturma dosya sayısı:119

* Kovuşturmaya yer olmadığına dair:75

* Davası açılanlar:65

* Yetkisizlik kararı verilen:33

* 2018 yılı 11 ayda açılan savcılık soruşturma dosyası sayısı: 1166

* Açılan dava sayısı:295

* Takipsizlik-kovuşturmaya yer olmadığınba dair toplam dosya sayısı:146

* Yetkisizlik ile başka şehire gönderilen dosya sayısı: 125”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.