İBB, polis okulu arazisini Atatürk Havalimanı’na millet bahçesi yapacak şirkete sattı

İBB'nin Etiler'deki polis okulu arazisini Atatürk Havalimanı’nı millet bahçesine çevirecek şirkete sattığı ortaya çıktı.

İBB, polis okulu arazisini Atatürk Havalimanı’na millet bahçesi yapacak şirkete sattı
02 Haziran 2022 Perşembe 13:46

banner225

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarında da adı geçen İstanbul’un Etiler semtindeki polis okulu arazisinin Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 6 Aralık 2021’de Yapı&Yapı şirketine 208 milyon avroya satıldığı ortaya çıktı. Halen Atatürk Havalimanı’na yapılması planlanan millet bahçesi projesini de üstlenmiş bulunan şirket arazinin bedelini Vakıflar Bankası’ndan kullandığı krediyle ödedi. 

Diken'den Canan Coşkun'un haberine göre 2012’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait 32 bin metrekarelik arazide alışveriş merkezi ve rezidans yapılmasına imkan sağlayan imar planı hazırlamıştı. Bu kapsamda arazi 430 milyon lira karşılığında İBB’ye devredilmişti. TMMOB’ye bağlı Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası da imar planına karşı 6 Mayıs 2013’te dava açmıştı.

YASİN EL KADI'YLA BİLAL ERDOĞAN

Kamuoyu söz konusu araziyle ilgili olup bitenden Aralık 2013’te patlak veren yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarındaki telefon konuşmalarıyla haberdar olmuştu.

ERDOĞAN BİZZAT TAKİPTEYDİ

İnternete sızan tapelere göre arazi Suudi Arabistanlı işadamı Yasin el Kadı’yla Bilal Erdoğan’ın ortak olduğu Bosphorus şirketine ihalesiz verilmişti. Araziye yapılacak yatırımı bizzat o dönemin başbakanı, Erdoğan takip ediyordu. Erdoğan, arazinin Bosphorus’a satışında dönemin İBB başkanı Kadir Topbaş’a da emir vermiş, oğlunun gizli ortağı olduğu ileri sürülen Usame Kutub’a “Ben sizin orayla ilgili Kadir beyle görüştüm. ‘Bizzat ben takip edeceğim’ dedi” demişti.

Tapelere göre Erdoğan dönemin başbakanlık müsteşarı Efkan Ala’ya da görev vermişti. Şirket yöneticilerinden Şenol Kazancı, Bilal Erdoğan’a “Ben Efkan Ala’yla konuşayım mı” diye üsteleyince, Erdoğan Kazancı’ya, “Gerek yok, konuştuk konuştuk” demişti. Görüşmelerde emniyet arazisinin önce Hazine’ye sonra KİPTAŞ’a devredilmesi, ardından da Bosphorus’a verilmesi planlanıyordu.

İki odanın açtığı dava kapsamında alınan iki bilirkişi raporunda arazinin imar planının şehircilik ilkelerine ve hukuka aykırı olduğu tespit edildi. Bu sırada arazi 2 milyar 660 milyon TL karşılığında İBB’nin iştiraki KİPTAŞ’a satıldı. KİPTAŞ da projenin yükleniciliği için bir ihale düzenledi. İhaleyi Yapı&Yapı şirketiyle ASTAŞ Gayrimenkul şirketi kazandı.

MAHKEMEYE TAŞINDI 

Bu gelişmeler olurken imar planının iptali istemiyle açılan davaya bakan İstanbul 7’nci İdare Mahkemesi, 30 Ekim 2018’de davayı davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı lehine reddetti. Karara itiraz edilince dosya istinaf mahkemesine taşındı. İstinaf başvurusunu değerlendiren İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4’üncü İdari Dava Dairesi, 20 Eylül 2019’da imar planını iptal etti. 

Bu tarihten sonra araziyle ilgili Kasım 2021’e kadar herhangi bir işlem yapılmadı. Halk TV’den İsmail Saymaz, 20 Aralık 2021 tarihli haberinde İBB’nin Kasım 2021’de 2 milyar 80 milyon TL karşılığında hisselerini devrederek projeden çekildiğini öne sürmüştü ancak tapu kayıtları gerçeğin böyle olmadığını gösteriyor. 

REZİDANS VE AVM YAPILIYOR

İnşaatın önündeki bilgilendirme levhasına göre yapı ruhsatı 1 Kasım 2018’de verildi. Tapu kayıtlarına göre 7 Kasım 2018’de de kat irtifakı kuruldu. Buna göre araziye inşa edilen yapı üç ayrı blokta toplam 516 bağımsız bölümden oluşan bir rezidans ve alışveriş merkezi olacak.

Tapu kayıtlarına göre, İBB 6 Aralık 2021’de söz konusu araziyi 208 milyon avroya Yapı&Yapı şirketine sattı. Yapı&Yapı şirketi 208 milyon avroyu Vakıflar Bankası’ndan kullandığı krediyle ödedi. 

İNŞAAT İKİ HAFTA ÖNCE BAŞLADI

Etiler Polis Okulu arazisinin o günden bu yana hâlâ herhangi bir imar planı bulunmuyor ancak buna rağmen yaklaşık iki hafta önce arazide inşaat çalışmaları yeniden başladı. İş makineleri ve hafriyat taşıyan kamyonların çalıştığı araziye temel atıldığı görüldü.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.