Hüsna Kurhan, HDP binası önünde oturması için 4 kez arandı

HDP Diyarbakır il binası önüne gitmesi için polisler tarafından 4 kez aranan Hüsna Kurhan, "Oraya gidenlere çocuklarının cenazesi veriliyor” dedi.

Hüsna Kurhan, HDP binası önünde oturması için 4 kez arandı
24 Mart 2021 Çarşamba 11:19

Emniyet müdürlükleri bünyesinde kurulan özel birimler, çocukları PKK’ye katılan aileleri sık sık arayarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il binası önünde oturmaya zorluyor. HDP binası önünde bekletilen grup için yüzlerce polis zırhlı araçlarla hazır beklerken, bina önüne zorla getirilen birçok aile de çocuklarının yaşamını yitirdiğini öğrendi.

Son olarak bina önünde bekletilen grubun içindeki asker ve polis aileleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Garê’ye yönelik yaptığı operasyonda, çocuklarının ölüm haberini aldı. 

Grubun HDP önündeki bekleyişi sürerken, polisin de çocukları PKK’ye katılan aileleri il binası önüne getirmeye çalıştığı iddia edildi.

Mezopotamya Ajansı'ndan Fethi Balaman'ın haberine göre, Batman’da yaşayan Kurhan ailesi, son bir ayda Batman polisinin telefonla 4 kez arayarak PKK'ye katılan çocukları Yahya Kurhan için kendilerini HDP Diyarbakır il binası önüne gitmeye çağırdığını söyledi.

1990'DAN BERİ GÖÇE ZORLANIYOR

Kurhan ailesinden baba Mehmet Kurhan 1991'den bu yana tutuklu. Çocukları İbrahim Kurhan ise 1992 yıllında PKK’ye katıldı ve 1994-1998 yıllarında yaşanan ve Kürtlerin "Birakujî" (Kardeş Katli) diye andığı çatışmalı süreçte yaşamını yitirdi. Ailenin bir diğer çocuğu Hediye Kurhan da 1999 yılında PKK'ye katıldı ve 4 Kasım 2007 yılında Gabar Bölgesi'nde yaşanan bir çatışmada yaşamını yitirdi. Bir diğer aile üyesi Yahya Kurhan ise 2014 yılında PKK’ye katıldı.   

Anne Hüsna Kurhan, devletin baskısından dolayı 1990 yıllından bu yana Siirt, Adana, Mersin, İstanbul ve Batman’a göç etmek zorunda bırakıldıklarını söyledi.

POLİS TELEFONLA ARAYARAK İL BİNASINA GİTMESİNİ İSTEDİ

Eşinin 30 yıldır tutuklu bulunduğunu kaydeden Kurhan, bu süre zarfında sürekli tehditle ile karşı karşıya kaldığını belirterek, sayısız kez evlerinin basıldığını ifade etti. Polisler tarafından 4 kez arandığını belirten Kurhan, yaşadıklarını şu şekilde anlattı:

“İki hafta içinde 4 kez beni aradılar. Sadece ben değil diğer çocuklarımı da aramışlar. Her aradıklarında yaşamını yitiren çocuklarımı ve Yahya’yı soruyorlar. Onlara Türkçe bilmediğimi söyledim. Bunu söylemem üzerine telefonu kapattılar. Daha sonra Kürtçe bilen bir polis beni aradı. Önce halimi, durumumu sordu. Daha sonra oğlum Yahya’yı sordu. HDP Diyarbakır il binası önünde bekleyenleri örnek vererek çocuğuma nasıl kavuşabileceğimi söyledi. Daha sonra oraya gitmemi istediler. Bunu söylemeleri üzerine telefonu yüzlerine kapattım. Bir daha aramadılar.”

HDP il binası önüne götürülen ailelerin birçoğuna çocuklarının cenazelerinin verildiğini söyleyen Kurhan, barış talebinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.