Heybeliada'daki yangın büyüyor

Yangına 4 uçak, 5 helikopter ve 5 arazöz ile müdahalenin sürdüğü ifade edildi.

Heybeliada'daki yangın büyüyor
21 Ağustos 2021 Cumartesi 14:24

İstanbul Heybeliada'da ormanlık alanda yangın çıktı. Yangına karadan ve havadan müdahale ediliyor. İstanbul Valiliği, Heybeliada'da çıkan orman yangının çıkış sebebiyle ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

İstanbul Heybeliada'da ormanlık alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine sevk edilen itfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi sürüyor. Yangına 3 helikopter ve 1 uçakla havadan da müdahale ediliyor.

ADALAR BELEDİYE BAŞKANI: YANGININ NEDENİNİ HENÜZ BİLMİYORUZ

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, CNN TÜRK canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Gül, "Ege'deki yangınlardan sonra her güne burada yangın olur mu korkusu yaşıyoruz. Tek noktada bir yangın var nedeni henüz bilinmiyor. Herkesin en büyük korkusudur Adalar'da. Tüm insanlar canla başla sessizce ağlayarak müdahale etmeye çalışıyor" dedi. Gül, yangın nedeniyle yaralı olmadığını açıkladı.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Yangınla ilgili Orman Genel Müdürlüğü açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, yangının saat 13.07'de başladığı ilk müdahalenin ise saat 13.10'da yapıldığı kaydedildi. Yangına 4 uçak, 5 helikopter ve 5 arazöz ile müdahalenin sürdüğü ifade edildi.

Sosyal medya platformu Twitter'dan Adaların Atları adlı sayfa yangına müdahalenin yetersiz olduğunu kayedererek durumun kontrolden çıktığını belirtti. 

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği, Heybeliada'da çıkan orman yangının çıkış sebebiyle ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Emniyet, İtfaiye ve Orman Harekât Merkezlerinden alınan bilgilere göre; bugün saat 13.15’te Adalar İlçemiz Heybeliada Kuleli Köşk mevkiindeki ormanlık alanda yangın çıkmıştır.

Söz konusu bölgeye süratle güvenlik, itfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri sevk edilmiştir.

Ekiplerimizce; 3 itfaiye, 2 arazöz, 1 toma ile karadan, 3 yangın söndürme helikopteri ile havadan söndürme çalışmalarına devam edilmektedir.

Balıkesir ve Bursa’dan sevk edilen 2 helikopter ile İzmir, Muğla ve Antalya’dan sevk edilen 4 yangın söndürme uçağı ve 2 adet itfaiye aracı adaya hareket halindedir.

Yangının çıkış sebebiyle ilgili soruşturma başlatılmıştır.

İMAMOOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, adadaki yangın hakkında “Heybeliada’da çıkan yangına bölgedeki tüm itfaiye ekiplerimiz tarafından müdahale ediliyor. Orman Bölge Müdürlüğü ile koordineli şekilde yangını büyümeden kontrol altına almaya çalışıyoruz.” açıklamasını yaptı.

YURTTAŞLAR TAHLİYE EDİLDİ

Heybeliada'ya Kıyı Emniyeti'ne bağlı ekipler de sevk edildi. KEGM-3 botu, bölgedeki yurttaşların tahliyesini gerçekleştirdi. NENE HATUN gemisi ve KEGM-5 ve KEGM-6 botları da bölgeye yönlendirildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.