Her yıl dışarıya göç veren ilçede bin 398 yeni seçmen oluştu

Her yıl dışarıya göç veren Beytüşşebap ilçesinde, askıya çıkan seçmen listelerine göre 6 ay içerisinde bin 398 yeni seçmen oluştu. Birçoğu farklı illere kayıtlı olan seçmenlerin köylerden getirilen asker ve öğretmenlerden oluştuğu belirtildi.

Her yıl dışarıya göç veren ilçede bin 398 yeni seçmen oluştu
08 Ocak 2019 Salı 10:49

banner255

31 Mart tarihinde yapılması planlanan yerel seçimlere ilişkin hazırlanan seçmen listelerinin askıya çıkarılmasıyla birlikte, kolluk kuvveti olduğu belirtilen binlerce yeni seçmen kaydının Şırnak merkez ve Uludere ilçelerine yapıldığı ortaya çıktı. Benzer bir durumun, neredeyse her yıl dışarıya göç veren Beytüşşebap ilçesinde de yaşandığı öğrenildi. 

BEYTÜŞŞEBAP'TA BİNİ AŞKIN YENİ YABANCI SEÇMEN

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde 3 bin 482 seçmeni bulunan ilçe merkezinde, askıya çıkan listelere göre seçmen sayısı bin 398'lik bir artışla 4 bin 880'e yükseldi. Söz konusu yeni seçmenlerin büyük bir bölümünün de tıpkı Şırnak merkez ve Uludere ilçesinde olduğu gibi, nüfusa kayıtlı oldukları yerlerin genelde batı illeri olması dikkat çekti.

KÖY ÖĞRETMENLERİ DE MERKEZE TAŞINDI

Kentteki bini aşkın yeni seçmenin, Ayvalık, Mezra ve Cevizağacı köylerinde bulunan karakollardaki askerlerden oluştuğu öğrenilirken, 100'ü aşkın yeni seçmenin ise, köylerde görev yapan öğretmenlerden oluştuğu belirtildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.