HDP’den iki günlük tarım sempozyumu

HDP tarım alanında yaşanan sıkıntıları tartışmak üzere 1-2 Aralık'ta, “Tarladan tabağa, üretimden yönetime: Alternatif bir tarım ve gıda politikası mümkün mü?” başlığıyla sempozyum düzenleyecek. Sempozyuma, partinin Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de katılacak.

HDP’den iki günlük tarım sempozyumu
30 Kasım 2018 Cuma 10:36

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Mersin'de 1-2 Aralık’ta, “Tarladan tabağa, üretimden yönetime: Alternatif bir tarım ve gıda politikası mümkün mü?” başlığıyla sempozyum düzenleyecek. Yenişehir ilçesinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak sempozyum 2 gün sürecek. Toplam 5 oturum ve 3 atölyenin olacağı sempozyuma, HDP Mersin İl Eşbaşkanları Zuhal Önen ve Mustafa Işık katılım çağrısında bulundu.

'TARIMDA DIŞA BAĞIMLI HALE GELDİK’ 

Sempozyumda, AKP'nin tarım politikaları sonucu oluşan krizleri tartışacaklarını dile getiren HDP Mersin İl Eşbaşkanı Zuhal Önen, “AKP, son zamanlarda tarım alanlarını inşaat sektörüne açarak tarım alanları yok etti. Tarım alanlarını yok ederek üreten değil, tüketen bir toplum yarattı. Buğday, arpa gibi birçok temel tüketim ihtiyaçlarımız varken şimdi kendimize yeten bir durumdan çıktık. Artık tarımda dışa bağımlı bir hale geldik. İşte bu noktada, amacımız tarım üreticileriyle birlikte nasıl bir çözüm üzerine tartışmaktır” ifadelerini kullandı. 

Diğer yandan tarım işçilerinin yaşadıkları sıkıntıları gündeme getireceklerini belirten Önen, tarım üreticileri ve işçilerini sempozyuma dahil ederek sorunlarını tartışmak ve nasıl bir çözüm gerektiği üzerine konuşmak istediklerini kaydetti. 

'SORUNLARA ÇÖZÜM BULMAK İÇİN’

Türkiye’de tarımda ciddi sıkıntıların olduğuna dikkat çeken HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mustafa Işık da,  iktidarın tarım arazilerini yapılaşmaya açmasından dolayı sıkıntıların yaşandığını belirtti. 

Türkiye’nin tarıma verimli bir ülke olmasına rağmen hükümetin yanlış politikalarından dolayı sıkıntılar yaşandığına ve üretimde kendine yeten bir ülke durumundan çıktığına vurgu yapan Işık, tarım üretici ve işçilerini sempozyuma davet ederek sorunlara çözüm bulmaya çağırdı. 

BİRİNCİ GÜN 3 OTURUM

Sempozyumun ilk günü 3 oturum yapılacak. Saat 10.00’da başlayacak sempozyumda, açılış konuşmasını HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ve HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mustafa Işık yapacak. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce moderatörlüğünde saat 10.30 ila 12.15 arasında yapılacak birinci oturmada, “Türkiye’de tarımın neo-liberal dönüşümü” hakkında konuşmacı olarak Abdullah Aysu ve Atilla Güney katılacak. 2’nci oturmada, Özlem Arıkan moderatörlüğünde saat 13.00 ila 15.00 arasında “Gıda üretiminde yeniden yapılanma ve uluslararasılaşma” hakkında konuşmacı olarak Bülent Şık, Olcay Bingöl ve Zafer Şenyurt katılacak. Birinci günün son oturumu ise Bediz Yılmaz moderatörlüğünde saat 15.15 ila 17.30 arasında “Çukurova özelinde yaşanan tarımsal sorunlar” hakkında konuşmacı olarak Sedat Başkavak, Yılmaz Kilim ve Bayram Yıldız katılacak.

TEMELLİ DE KATILACAK 

Sempozyumun 2’nci gününde, 2 oturum ve 3 atölye çalışması yapılacak. Saat 10.00’da başlayacak olan sempozyumun açılış konuşmasını HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli yapacak. 4’üncü oturum Fatih Çiçek moderatörlüğünde, “Kürt sorununda çözümsüzlük politikalarının tarım ve hayvancılık üzerindeki etkisi” hakkında konuşmacılar olarak Hamit Kurt ve Ahmet Koçyiğit katılacak. Son oturum ise Abdullah Aysu moderatörlüğünde saat 13.00 ila 14.30 arasında “Atölyelerin tanıtımı ve deneyim paylaşımı” başlığıyla atölyelerde yapılacaklar anlatılacak.

“Tarımsal üretim programı atölye çalışmaları” bölümünde ise saat 14.45 ila 16.30 arasında toplam 3 atölye olacak. Birinci atölye, “Kırsal Örgütlenme pratikleri ve gıda toplulukları”, ikinci atölye, “Küçük ve orta ölçekli üreticiler”, üçüncü atölye, “Mevsimlik ve sürekli tarım işçileri” başlıklarıyla olacak. 

Sempozyumun sonunda, sonuç bildirgesi okunacak. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.