HDP'yi kapatma davasında 'suç delili': İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula

Afişler, takvimler ve bağış formları suç delili olarak yansıtıldı.

HDP'yi kapatma davasında 'suç delili': İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula
21 Haziran 2021 Pazartesi 23:26

banner255

“HDP İl/İlçe Binalarında Yapılan Aramalarda Ele Geçen Suç Eşyası ve Dokümanlar İtibarıyle PKK/KCK-HDP İlişkisi” başlığı altında savcılık il ve ilçe binalarından toplanan her şeyi örgütle bağlantılandırdı. Savcılık iddianamesinde İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin afişler de “maddi” delil oldu.

BAĞIŞ FORMLARI SUÇ DELİLİ SAYILDI

İddianamede, HDP’nin çeşitli il ve ilçe binalarında yapılan baskınlarda ele geçirilen afiş, kitap, fotoğraf, dergi ve gazete gibi eşyalar sayılarak, HDP’nin temelli kapatılmasına karar verilmesini talep etmenin zaruri hale geldiği savunuldu. Bu kapsamda partinin çeşitli dönemlerde başlattığı yardım kampanyalarında alınan bağışların yer aldığı listeler de iddianamede yer verildi.

BDP MALİ DÖKÜMANI DA DOSYADA

Kendi kendini fesheden Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) döneminde parti binasına yapılan baskınla el konulan "BDP Beyoğlu İlçe Örgütü’nün Mali Raporu” başlıklı el yazması doküman, “Rojova’ya Kurban Bağışı Formu” başlıklı doküman yer aldı.

2013 YILI TAKVİMİ DE İDDİANAMEDE

İddianamede, partinin il ve ilçe binalarında yapılan baskınlarda ele geçirilen kimi toplama kararı olmayan, kapatılmayan gazete ve dergiler de suç delili olarak gösterildi. Evrensel, Atılım Gazetesi ve Kızıl Bayrak Dergisi de HDP kapatma iddianamesinde PKK/KCK ile bağlantılandırıldı.

Diyarbakır’da uğradığı suikast ile 20 Eylül 1992’de katledilen gazeteci Musa Anter’in (Ape Musa) “APE MUSA-Kürt Çocuklarına Türk'üm doğruyum, çalışkanım yalanı söyletilmektedir” ibareli 2013 takvimi de suç delili olarak sayıldı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ TALEBİ DE SUÇ LİSTESİNDE

İl ve ilçe binalarından alınan çok sayıda afiş ve dövizdeki ifadelerin neden “suç” teşkil ettiği anlatılmadan bunlar da iddianameye eklendi. Bunlardan dikkat çeken ve neden “suç” teşkil ettiği anlaşılmayan bazı afişler şöyle: “Emeğime sahip çıkıyorum, darbeye direniyorum, Gülten Kışanak, Fırat Anlı Yalnız değildir, Susma Haykır Kayyuma HAYIR, Darbelere Hayır Demokrasi Hemen Şimdi, Belediyeler Halkındır Halkın kalacak, Tüm Darbelere Karşı Demokratik Direniş, Ey İnsanlık Kobanê’de Katliam Var, Kobanê Halkı Yalnız Değildir, İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Feyzullah Aytekin - 1 yıl önce
Bu delil olarak gösterilen belgeler, demokrasinin oldugu her yerde yazilir okunur bulundurulabilinir. Ana yasa Mahkemesi bunlari delil olarak gösterip partiyi kapatma gerekcesi sayacaklarsa, önce kendilerini kapatarak ise baslasinlar.