HDP'nin kapatılmasına dair hazırlanan iddianame avukatlara verilmedi: Başsavcının talimatı var

HDP’nin kapatılmasına dair hazırlanan iddianameyi isteyen avukatlar, 'Başsavcının kesin talimatı var, hiçbir bilgi ve belge verilmeyecek' yanıtı ile karşı karşıya kaldı.

HDP'nin kapatılmasına dair hazırlanan iddianame avukatlara verilmedi: Başsavcının talimatı var
10 Haziran 2021 Perşembe 12:01

banner255

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle hazırladığı yeni iddianame, 7 Haziran’da Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) gönderildi. HDP Hukuk Komisyonu üyesi avukatlar, iddianamenin bir örneğinin taraflarına verilmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. Başsavcılık, talebe ilişkin dönüş yapılacağını belirtti. 

BAŞSAVCIDAN TALİMAT

HDP avukatları, başvurularına dönüş yapılmaması üzerine bugün başsavcılığı arayarak, taleplerinin akıbetini sordu. Avukatlarla görüşen başsavcılık yetkilileri, “Başsavcının talimatı var, herhangi bir bilgi ve belge verilmeyecek” yanıtı verdi. 

EKSİKLİKLER TARTIŞILIYOR!

Konuya ilişkin avukatlar, HDP hakkındaki bir önceki iddianamenin iktidara yakın medyaya sızdırıldığını anımsatarak, “Başsavcılık keyfi olarak hareket ediyor. Daha önce iddianamenin basına yansımasıyla birlikte eksiklikleri tartışıldığı için şimdi böyle bir karar aldığını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. (MA)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.