HDP'li vekil Başaran: İmralı'ya ilişkin hükümetten açıklama bekliyoruz

İmralı’da çıktığı belirtilen yangına ilişkin HDP Genel Merkezi'nde açıklama yapan Milletvekili Ayşe Acar Başaran, "Hükümetten en kısa sürede ciddi bir açıklama bekliyoruz" dedi.

HDP'li vekil Başaran: İmralı'ya ilişkin hükümetten açıklama bekliyoruz
27 Şubat 2020 Perşembe 13:53

banner225

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ayşe Acar Başaran, İmralı’da çıkan yangın ve Abdullah Öcalan’ın durumuna ilişkin partinin Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Durumun hassasiyetine dikkati çeken ve HDP heyetinin derhal İmralı’ya gönderilmesi çağrısı yapan Başaran, şöyle konuştu: “Bir kaç saat önce basına İmralı’da yangın çıktığı bilgisi yansıdı bunun üzerine İçişleri Bakanı ciddiyetten uzak bir açıklama yaptı. Sayın Öcalan 22 yılı deviren ağır tecrit koşullarında yaşamaktadır. Aile görüşü, avukat görüşü ve bütün haklarından mahrum bırakılarak ağır tecrit altında tutulmaktadır. Ara ara Sayın Öcalan ile görüşmeler yapılarak en son Ağustos ayında bir görüşme yapıldı. Toplumla bir biçimde iletişim kurması engellemektedir bunun sonucu bugün ortaya çıkan haberde görüyoruz.”

Bugün İmralı’da bir yangın çıktığı ifade ediliyor. Ancak İçişleri Bakanlığı katıldığı bir programda laf arasında, sanki Sayın Öcalan için binlerce kişi açlık grevine girmemiş gibi, sanki devlet kendisiyle görüşmemiş gibi, alelade bir durummuş gibi açıklama yaptı. Binlerce insan bu haber duyulur duyulmaz parti binalarımıza bizlere ulaşarak durumun netleştirilmesini istemektedir.

Çünkü normal koşullarda, herhangi bir cezaevinde böyle bir durumda kişilerin ailesi ile avukatlarıyla görüşmesine izin verilir. Ancak tüm Kürt halkını ilgilendiren bu durumun son derece basit şekilde geçiştirilmesi bizleri kaygılandırıyor. Bizler olayın duyulduğu andan itibaren bu olayı araştırıyoruz. Ancak özellikle yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz; bu durum toplumda infial yaratabilecek bir durumdur. Bu şekilde ciddiyetten uzak yaklaşımların yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Bu konuya ilişkin ciddi bir açıklamayı hükümetten en kısa sürede bekliyoruz” dedi.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.