HDP'li üyeleri gözaltına alınan Akdeniz Belediye Meclisi teklifleri kabul etti

Gözaltına alınan 5 HDP'li meclis üyesinin ve tepki olarak salonu terk eden üyelerin yokluğunda Akdeniz Belediyesi'nin daha önce reddedilen birçok teklifi kabul edildi.

HDP'li üyeleri gözaltına alınan Akdeniz Belediye Meclisi teklifleri kabul etti
29 Temmuz 2022 Cuma 19:08

banner255

Mersin'deki Akdeniz Belediyesi’nin HDP ve EMEP üyelerinin katılmadığı meclis toplantısında gözaltılara dair konuşma engellenirken, AK Partili Başkan Mustafa Gültak’ın daha önce reddedilen borçlanma dahil birçok teklifi kabul edildi.

Mezopotamya Ajansı'na göre, Akdeniz Belediyesi’nde belediye başkanına 50 milyon TL borçlanma yetkisi, belediye ait taşınmazların satışı ve kiralama yetkisi ile Yılmaz Güney Parkı’nın yurda çevrilmesinin ele alınacağı olağanüstü toplantı öncesi dün Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) 5 meclis üyesi gözaltına alındı. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında belediye meclis üyeleri Bedriye Kuş, Nuran Arslan, Mehmet Bitkin, Ali Tanrıverdi ve Nevzat Baran’ın gözaltına alınmasıyla mecliste çoğunluk muhalefetten AK Parti’ye geçti.

CHP ÜYELERİ SALONU TERK ETTİ

Dün yapılması planlanan olağanüstü meclis toplantısı çoğunluk sağlanamadığı için bugüne ertelendi. HDP ve EMEP meclis üyelerinin katılmadığı meclis toplantısına AK Parti ve CHP üyeleri katıldı. Belediyeye ait taşınmazlara ilişkin madde üzerine söz alan CHP meclis üyesi Muhittin Ertaş, HDP’li meclis üyelerinin gözaltına alınmasına dair konuşmaya başladığı sırada Belediye Başkanı Mustafa Gültak, gündem dışı diyerek müdahale etti. CHP meclis üyeleri yaşanan duruma tepki göstererek, meclis toplantı salonunu terk etti. Gültak, 5 meclis üyesinin gözaltına alınmasına değinmeyerek yapılanları “siyasi şov” olduğunu ileri sürdü. Meclis toplantısı AK Partili meclis üyelerinin tek katılımıyla sürdü.

HDP VE EMEP'Lİ ÜYELERDEN AÇIKLAMA

HDP ve EMEP Akdeniz Belediyesi meclis üyeleri, konuya dair belediyenin önünde açıklama yaptı. CHP meclis üyelerinin destek verdiği açıklamada konuşan HDP’li meclis üyesi Özgür Çağlar, acil durum olarak olağanüstü toplantı çağırısı yapılmasının gerekli olmadığını ifade etti.

Çağlar, toplantı gündeminde yer alan maddelerin hiçbirinin olağanüstülük bir durumu gerektirecek konular olmadığını dile getirerek, "AKP yönetiminin bir acelesi var ki, HDP’li 5 belediye meclis üyesinin hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığı aynı güne denk gelen meclis toplantısı ısrarla yapılmak istenmektedir. Böylece olağanüstü ve aciliyeti olmayan maddeler gözaltı ile sayısı azaltılan muhalefetin eksildiği gün oldubittiye getirilerek oy çokluğu ile geçirilmek istenmektedir.

AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Gültak’a soruyoruz, bize gönderdiğiniz hangi gündem maddesi, sizin başkanı olduğunuz 5 belediye meclis üyesinin hukuksuz bir şekilde gözaltı yoluyla alıkonulduğu gün görüşülecek kadar acildir?" dedi.

Çağlar, Yılmaz Güney Parkı’nın Gençlik ve Spor Bakanlığı'na devrinin 2 yıl önce mecliste reddedildiğini hatırlatarak, “Şimdi birkaç yıl sonra yeniden Yılmaz Güney Parkı'nı devretmekteki amacınız ve ısrarınız nedir? Israrla olağan üstü toplantı istemek ve 50 milyon TL borçlanmaktaki amacınız nedir? Belediyenin 50 milyon TL borç arayacak kadar mali durumu kötüyse neden Akdeniz Belediyesi yönetimi yıllardır basın yayın ve reklama çok yüksek miktarlar harcadığı paraları asfalt kaldırım ve temel hizmetlerin görülmesinde kullanmadı? Akdeniz Belediyesi'ne ait eski TEDAŞ binasının satışına istediğiniz onay mı acil olarak olağanüstü toplantı oylanarak kabul edilmesi gerekiyor.

Bir yanda 50 milyon TL borçlanma diğer yanda belediye mallarının satışı. Bu bir çelişki değil midir? Bu durum Belediye mallarının satış yoluyla peşkeş çekilmesi değimlidir? Bu kıyak kimedir? Hangi yandaşa söz verilmiştir?” diye sordu.

'BU MADDELERİN GEÇMESİ İÇİN Mİ GÖZALTINA ALINDILAR?'

Çağlar, toplantının 5 belediye meclis üyesinin zorunlu yokluğunda yapılmasının amacını sorarak, “HDP’li 5 belediye meclis üyesi neden gözaltına alındı? Akdeniz Belediyesi Meclis Toplantısı'nda görüşülecek ranta ve istismara açık olan maddelerin geçmesi ve aynı zamanda iktidara karşı oy kullanmalarını engellenmek için mi gözaltına alındılar? Kendi meclis üyelerinize sahip çıkmamamız ve HDP, CHP ve EMEP’li meclis üyelerinin ‘meclis üyesi arkadaşlarımız gözaltında bekletilirken meclis toplantısını yapmayalım’ çağrısına kayıtsızlığınız bu hukuksuzluğun yanında durmak değil midir?

Kirli ve hukuktan tamamen kopuk bir şekilde operasyonla gözaltına alınan meclis üyelerimizin gözaltına alınma sebebi ve süreci hakkında kamuoyunun ve tüm vatandaşlarla birlikte özellikle Akdeniz halkının bilgilendirilmesi zorunlu ve gereklidir. Bu nedenle yapılan operasyonun siyasi saiklerle yapıldığını, mecliste oy çokluğunun iktidarın lehine dönüştürme amacından başka hiçbir amaçla yapılmadığını tüm Akdeniz halkının takdirine sunuyoruz” dedi.

CHP'Lİ ÜYELER AÇIKLAMA YAPTI

Bu açıklamanın ardından CHP meclis üyeleri de açıklama yaptı. Burada konuşan CHP’li meclis üyesi Muhittin Ertaş, “Olağanüstü meclis yapmak için ısrarlı talebiniz ve meclis gecesi 5 meclis üyesinin gözaltına alınması konusunda Mersin ve Akdeniz halkında çok ciddi infial ve şüphe yaratmıştır. Oluşan bu şüphe konusunda bu saate kadar bir açıklama da yapmadınız. ‘Madem böyle bir kuşku oluştu, bu meclisi yapmaktan vazgeçtim’ deyin diye son dakikaya kadar bekledik. Sizinle görüşmek istedik, ancak bizlere randevu dahi vermediniz.

Başkan elbette seçim ile göreve geldiniz, aldığınız oy oranı yüzde 34,29 (47.789 oy) size oy vermeyen muhalefetin oy toplamı ise yüzde 66'dır (90.000.oy). Bugün alınacak kararlar belki hukuki olacak ama hiçbir zaman etik olmayacaktır. Böyle bir sonuç çıkarsa CHP grubu olarak derhal mahkemeye başvurup alınacak bu kararları iptal ettirmek isteyeceğiz” diye konuştu.

TEKLİFLER MECLİSTEN GEÇTİ

HDP, CHP ve EMEP’li üyeler olmaksızın sürdürülen toplantıda Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın “Belediye başkanına 50 milyon TL borçlanma yetkisi verilmesi”, “Belediye ait taşınmazların satışı ve kiralama yetkisinin verilmesi” ile “Yılmaz Güney Parkı’nın yurda çevrilmesi” teklifleri AK Partili üyelerin oylarıyla kabul edildi.

CHP, HDP ve EMEP meclis üyelerinin duruma ilişkin yargısal süreci başlatacakları öğrenildi.

MECLİS ÜYELERİ SERBEST BIRAKILDI

Ayrıca, dün gözaltına alınan 11 kişi ise "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklanma talebiyle Mersin Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilirken, meclis üyeleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (GAZETEDUVAR)


Kaynak: Gazete DuvaR

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.