HDP Kars projelerini açıkladı: Kenti halkla birlikte dönüştüreceğiz

HDP Kars Belediyesi Eşbaşkan adayları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen kente ilişkin projelerini açıkladı. Kentte ilk olarak acil beklentileri çözeceklerini dile getiren eşbaşkan adayları, Kars'ı halkla birlikte dönüştüreceklerinin sözünü verdi.

HDP Kars projelerini açıkladı: Kenti halkla birlikte dönüştüreceğiz
14 Mart 2019 Perşembe 16:16

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars Belediye Eşbaşkan adayları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen, kente ilişkin yapacakları projelerini açıkladı. Şehitler Mahallesi’nde bulunan HDP Seçim Bürosu'nda gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına partinin ilçe belediye eşbaşkan adayları ve çok sayıda yurttaş katıldı. 

'KARS HAK ETTİĞİ GÖRÜNÜME KAVUŞACAK'

Tanıtımda ilk olarak sözü HDP Kars Belediyesi Eşbaşkan Adayı Şevin Alaca aldı. Bir kentin mimari estetiğinin o kentin sosyolojik yaşamını belirlediğini söyleyen Alaca, Kars Belediyesi’ni yıllarca yönetenlerin kenti yağmalayıp talana ettiklerini ifade etti. Kars'taki tüm belediye çalışmalarının tamamen yolsuzluk ve rant üzerinden inşa edildiğine dikkat çeken Alaca, “Bizler değişim ve dönüşüm için yola çıktık. Kars’ı hak ettiği görünümüne kavuşturmak ve insanlara hak ettikleri yaşam koşulları sunmak için yola çıktık. Yeni bir kent inşa edeceğiz. İşimiz çok fazla, Kars’ın yapılacak çok işi var. Verdiğimiz her vaadin, sözün arkasında duracağız. Kars halkı şunu görecek; kent için yapacağımız her şey kapalı kapılar ardında değil, şeffaf açık, halkının bilgisi dahilinde yapılacaktır. Umudun adresi HDP’dir. HDP olarak Kars’ı hak ettiği görünüme kavuşturacağız” dedi. 

'KARARI HALKLA BİRLİKTE VERECEĞİZ'

Daha sonra konuşan eşbaşkan adayı Ayhan Bilgen, seçim çalışmalarına başladıkları günden bu yana ne yazık ki şehirle ilgili makro projelerini paylaşıp paylaşmama konusunda tereddüt yaşadıklarını belirterek, “Eski zihniyetler yüzünden şehrin ufku o kadar daraltılmış, beklenti o kadar aşağı inmiş ki, insanlar artık projeleri hayali görüyorlar. Şehir şunu diyor; 'En acil, en zorunlu işleri gündemimize alın. Sonrası sizin yeteneğiniz, vicdanınıza kalmış. Elbette şehri neye layık görüyorsanız onu yapacaksınız.' Biz bu yüzden öncelikle en acil beklentiler olan yol, su, çöp gibi sorunlarla ilgili somut taahhütlerde bulunuyoruz. İkincisi şehrin çok köklü imar ve şehir planı sorunu var. Bu sorunun çözümünde kararı Kars halkı ile birlikte vereceğiz. Bu bizim orta vade planımızdır. Üçüncüsü de, şehrin turizm, tarım potansiyelini harekete geçirecek ve şehri güzelleştirecek projelerdir” dedi.  

Eşbaşkan adaylarının açıkladığı projelerden bazıları şu şekilde:

" * Kars’ın en temel sorunlarından olan yol sorunu ivedilikle çözülecek. Ana arterlerin tamamı asfaltlanacak ve ara yolların tamamı kilit parke taşıyla döşenecek. Kaldırımlar, yayaların rahatlıkla yürüyebileceği şekilde düzenlenecek ve çamurdan kurtarılacak.

* Şehrin en önemli sorunlarından olan su kesintisine çözüm bulanacak ve aynı zamanda her eve içilebilir hijyenik su sağlanacak.

* Hayvan Pazarı yeni yerine taşınacak. Eski terminal yeni Hayvan Pazarı ile et ve süt ürünlerinin işlenmesini sağlayacak entegre tesis inşa edilecek. Burada üretilen ürünler Kars markası ile satılacak. Aynı zamanda Kars’taki üreticilerin sorunlarının çözümü için belediye bünyesinde Tarım ve Hayvancılık İstişare Meclisi kurulacak.

* Çarpık kentleşme ve mahallelerimizdeki imar sorunu hakkaniyetle çözülecek. Ranta dayalı değil, halkın istekleri doğrultusunda gönüllülük esaslı, kültürel, tarihi, yerel ve özgün dokuyu koruyacak kentsel dönüşüm çalışmaları yapılacak.

* Kars Çayı Islah Projesi hayata geçirilerek. Sağlığa olumsuz etkileri ortadan kaldırılacak ve turizme kazandırılacak. Kars çayı etrafında çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma yapılacak. Kars Çayı'nın, kurulacak bir sistem ile arıtılması ve çayın kent merkezine girişten Kale arkası mevkiine kadar arıtılarak sağlıklı bir görüntüye kavuşturulması sağlanacaktır. Mevcut hali ve pis kokusuyla yanına bile yaklaşılamayan Kars Çayı, böylece dinlenme, hoş vakit geçirme alanı olarak halkımızın hizmetine sunulacak.

* Kars, engelli dostu bir kent haline getirilecek. Belediyede işaret dili bilen personel çalıştıracak, belediyeye ait bütün kurumlarda engelli rampaları ve asansörü yapılacak. Aynı zamanda şehirde bulunan bütün toplu taşıma araçları, yollar ve kaldırımlar engelli yurttaşlarımızın ihtiyaçlarını gözeterek yeniden düzenlenecek. Sadece engellilerin yararlanabilecekleri bir Fizik Rehabilitasyon Merkezi kurulacak ve ücretsiz hizmet verecek.

* Kars turizminin canlandırılması için sektörden katılımcıların ve profesyonellerin olduğu Kars Turizm Danışma Meclisi kurulacak ve bu meclis kente kültür sanat festivalleri düzenleyecek.

* Kent, yurttaşlarının daha çok sosyalleşmesi için sosyal ve kültürel etkinlikler artırılacak, kentin tarihi dokusuna uygun Şehir Tiyatrosu binası inşa edilecek.

* Belediyemiz, kimsesi olmayan yoksulların başvuracağı bir mekanizma olacak, kentin bütün dinamikleriyle ortak çalışmalar yapacak, Yoksullukla Mücadele Dernekleri kurulacak.

* Şehrin sorunlarının çözümünde kadın ve gençlerin aktif rol alması için belediye bünyesine Kadın Meclisi ve Gençlik Meclisleri kurulacak.  

* Karsspor ve amatör spor kulüplerimiz şehrimizin ismine yakışır bir şekilde hak ettiği yerde olması için gerekli destekler verilecek.

* Kars’a yakışır bir şehirlerarası otobüs terminali yapılacak ve eski terminal belediyenin araç istasyonu haline getirilecek.

* Çöp sorununu çözmek için yeraltı çöp konteyner sistemine geçilecek ve her sokağa geri dönüşüm kutuları konulacak.

* Her mahalleye öğrencilerin ücretsiz faydalanacağı ödev merkezleri kurulacaktır. Bu merkezde öğrencilerimizin en çok zorlandıkları İngilizce ve Matematik derslerine yardımcı olmak için birer eğitmen bulundurulacak. Ödevlere yardımcı olmanın yanı sıra internet, bilgisayar, yazıcı, tarayıcı ve çıktı gibi işlemler tamamen ücretsiz olacak.

* Kars Kalesi, Namık Kemal Evi, On iki Havariler Kilisesi, Taş Köprü, Hamamlar ve Evliya Camii’nin bulunduğu bölge Açık Hava Müzesi şeklinde mimari bir restorasyonla yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulacak ve bölge, Turizm Bölgesi statüsüne kavuşturulacak.

* Kentin köklerinde bulunan Şura geleneğinin canlandırılması için her kesimden temsilcinin bulunduğu Kars Kent Konseyi çalışır duruma getirilecek.

* Kars’a yakışır kapalı bir halk pazarı ve sebze hali kurulacak,

* Kadınların ve gençlerin istihdama katılmasını, becerilerinin artmasını sağlamak için belediye bünyesinde Kars Belediyesi Meslek Edindirme Kursları açılacak.

* Her mahalleye halkımızın nefes alabileceği yeşil alanlar ve içerisinde spor aletlerinin olduğu çocuk parkı yapılacak.

* Yenişehir Mahallesi’nden şehir merkezine kadar bütün yol güzergahı boyunca kapalı durak sistemine geçilecek.

* Kars’ta sahipsiz hayvanlar için barınak yapılacak.

* Kentimize yenilebilir enerji kaynakları merkezleri kazandıracağız. Bu sayede hem ekolojik belediye anlayışımızı perçinleyeceğiz hem de her yıl önemli enerji tasarrufuyla ekonomik olacağız,

* 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü, çalışan kadınlar için idari izin ve tüm kadınlar için ücretsiz ulaşım günü olacak.

* Toplumsal bilgi ve deneyimlerin paylaşılacağı, aktarılacağı Kadın Bilge Evlerinin oluşturulmasını sağlayacağız."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.