HDP heyeti tütün satan esnafla bir araya geldi

Yetki belgesi olmayanlara tütün ticaretini yasaklayan karar tepkiler sürüyor. Diyarbakır’da tütün satan esnaflar bu karardan ger dönülmesini istedi.

HDP heyeti tütün satan esnafla bir araya geldi
07 Temmuz 2021 Çarşamba 16:18

banner255

Tarım ve Orman Bakanlığı “Yetki belgesi” olmadan tütün ticaretini yapmayı yasakladı. Yetki belgesiz ya da bildirimsiz tütün ticareti yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını öngören düzenleme 1 Temmuz'da yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeye tepkiler gecikmedi. Adıyaman, Malatya ve Diyarbakır’da tütün yetiştiricileri bu uygulamaya tepki gösterdi.

HDP TÜTÜNCÜ ESNAFINI ZİYARET ETTİ

Diyarbakır’da tütün yetiştiriciliği açısından önemli bir kent. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan ve beraberindeki partililer ile birlikte tütün satan esnafı ziyaret etti. HDP heyetine yaşadıkları sıkıntıları aktaran esnaf iktidarın “yetki belgesi” uygulamasına tepki gösterdi.

Fotoğraflar: Mezopotamya Ajansı

TÜTÜN YETİŞTİRİCİLERİ: BİZDEN DOLAYLI OLARAK VERGİ ALINIYOR

Bu kararla hiçbir çiftçinin tütün yetiştiremeyeceğini belirten esnaf, üretim sürecinde zaten devletin kendilerinden vergi aldığına dikkat çekti. Tarla ekiminden mazot alımına ve kullanılan malzemeye kadar birçok işte fazlasıyla vergi ödendiğini anlatan esnaf, “Bizden dolaylı olarak vergi alınıyor. Ayrıca özel olarak vergi mi ödeyelim” sözleri ile tepkisini dile getirdiler. Bu yasanın tütün yetiştiricilerini bitireceğini belirten esnaf, sorunlarının mecliste gündeme getirilmesini istedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.