HDP Genel Merkezi önünde provokasyon girişimi

HDP'li Günay, 'Deniz Poyraz katledildiği gün onu korumayan, parti binamızı korumayan polis, bugün 3 provokatörü koruyarak partimize yönelik saldırıda bulundu' dedi.

HDP Genel Merkezi önünde provokasyon girişimi
05 Mayıs 2022 Perşembe 11:57

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Ankara’daki Genel Merkez binası önünde toplanan bir grubun provokasyon girişiminde bulunduğu bildirildi. 

HDP’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Polisin yönlendirmesiyle ve koruması altında partimizin önünde büyük bir provokasyona kalkışanlara asla müsaade etmeyeceğiz. HDP’nin mücadelesi dün olduğu gibi bugün de hiç bir provokasyon ve engel tanımadan sürüyor, sürecektir” denildi.

Gazeteci Kenan Kırkaya da sosyal medya hesabından HDP Genel Merkezi önünde toplanan kalabalığa ilişkin görüntüler paylaşarak “Burası HDP Genel Merkezi ve polis saldırına uğruyor. Bir siyasi partinin faaliyetleri engelleniyor” diye yazdı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Ankara’daki Genel Merkez binası önünde toplanan aralarında polislerin de olduğu bir grup provokasyon girişiminde bulundu. Yaşanan olayın ardından, HDP Sözcüsü Ebru Günay, partilerinin genel merkezinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Günay, partilerine yönelik uzun zamandır provokasyon girişi olduğunu belirterek, “Diyarbakır'da Van’da denediler, hiç bir yerde başarıya ulaşamadılar. Artık provokasyonunu bir üst aşamaya çıkararak genel merkezimiz önüne gelerek suç işleri bakanlığının emrindeki, kontrolündeki polisler bir provokasyon girişiminde bulundular” dedi. 

‘AKP İKTİDARININ PROVAKASYON GİRİŞİMİDİR’

Daha önce İzmir’de yaşanan provokasyonda Deniz Poyraz isimli arkadaşlarının katledildiğini söyleyen Günay, “Hiçbir biri ‘hak arıyoruz’, ‘aileyiz’ demesin. Hepsi tamamıyla suç işleri bakanlığının, AKP iktidarının, partimizin siyasi faaliyetlerini engellemeye yönelik provokasyon girişimleridir” dedi. 

‘PARTİ ÇALIŞANLARIMIZ DARP EDİLDİ’ 

“Deniz Poyraz katledildiği gün onu korumayan, parti binamızı korumayan polis, bugün 3 provokatörü koruyarak partimize yönelik saldırıda bulundu” diyen Günay, bugün yaşanan olayda parti çalışanlarının da darp edildiğini açıkladı. Günay konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Yetmemiş aynı utanmaz ne olduğu belli olmayan katil tipli polisler, suç işleri bakanlığının emrindeki polisler, Ankara'nın göbeğinde parti genel merkezimizin önünde kadın meclisi sözcümüz ve Batman milletvekilimizi utanmadan sıkılmadan, mafya liderlerinden aldıkları güçle tehdit etmiştir. Bu aslında iktidarın kadına olan tahammülsüzlüğü, partimize yönelik olan tahammülsüzlüğüdür. Buradan soruyoruz; kendisini polis olarak tanıtan bu katil zanlısı kimdir? Bir an önce görevden alınmalı ve derhal tutuklanmalıdır.”

“Polis ‘seni çivileyeceğiz’ diyerek bir milletvekilini tehdit etme hakkını ve haddini nereden buluyor? Biz bunu nereden bulduğunu biliyoruz. Çünkü balık baştan kokar. Bu suç işleri bakanı, mafyalarla, katillerle, suçlularla fotoğraf verirken emrinin altındakiler her türlü suç işleme hakkını ve haddini veriyor.”

HDP’nin siyasi faaliyetleri engelleyemeyeceklerini söyleyen Günay, “Bizler ne zaman güçlensek HDP Türkiye haklarına ne zaman umut olsa AKP-MHP faşizmi birleşerek karanlık çeteler, kendilerine polis diyen çeteler eliyle partimize yönelik provokasyonda bulunuyor. Bizler, geçmişten aldığımız güç ve devrimci mirasımızla asla yılmadık, yılmayacağız, HDP’yi her koşulda savunmaya devam edeceğiz” dedi. 

Günay, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a çağrıda bulunarak, “Ankara’nın göbeğinde milletvekilini ölümle tehdit eden polisten hesap sorun. Kendisine polis diyen katili bir an önce tutuklayın hesap sorun. Bu aslında TBMM bağımsızlığını ve gücünü gösterecektir” ifadelerinde bulundu. 

Günay, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Buradan bütün demokratik kamuoyuna ve başta da Türkiye haklarına çağrımızdır. Hep birlikte gelin şimdi HDP'yi savunma zamanıdır. Çünkü bir yol ayrımındayız. Bu yol ayrımında ya karanlık çete güçleri ülkeyi teslim alacak, muhalefete demokratik güçlere saldıracak, ölüm ve yıkım ya da HDP etrafından kenetleneceğiz. Türkiye’yle demokrasi ve barış getireceğiz. türkiyeyi bu karanlık güçlerden kurtaracağız. Bizler kararlıyız, partimizi savunmaya devam ediyoruz. bir kez daha Türkiye haklarına çağrımızdır; gelin hep birlikte HDP’yi savunalım. Gelin hep birlikte Türkiye'nin geleceğini ve demokrasiyi savunalım. Partimizi savunmak için sonuna kadar burada olmaya devam edeceğiz


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.