HDP'den Mahmur saldırısı hakkında açıklama!

Mahmur Kampı’na yönelik DAİŞ saldırısının sorumlularının Kürtlere yönelik saldırılara izin verenler olduğunu belirten HDP MYK, “Bu saldırı uyuyan IŞİD hücrelerinin organize bir şekilde harekete geçebileceğinin ipuçlarını vermektedir” ifadelerinde bulunuldu.

HDP'den Mahmur saldırısı hakkında açıklama!
03 Şubat 2020 Pazartesi 11:00

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Mahmur Kampı’na yönelik DAİŞ saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Dün öğleden sonra bir süredir Kürdistan Bölgesel Yönetimi Hükümeti tarafından ambargo altına alınan ve AKP hükümetinin zaman zaman hedef göstererek tehdit ettiği Maxmur Kampına yönelik yoğun bir IŞİD saldırısı gerçekleşti. Saldırılarda bir kişi hayatını kaybederken, 3 kişi de yaralandı” ifadelerine yer verildi. 

Açıklamada, “QSD’nin Kuzey ve Doğu Suriye başta olmak üzere insanlığın başına bela olmuş bu vahşet örgütüne karşı yürüttüğü etkili mücadele sonucu bitme noktasına gelen IŞİD, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal girişimi ile yeniden hayat bulmuştur. IŞİD’in Maxmur’a saldırması kendisine can suyu olan güçlere diyet borcunu ödemeye yöneliktir. IŞİD’in Maxmur saldırısı tıpkı yıllar önceki Kobanê’ye olan saldırısı gibi kendisine gösterilmiş bir hedefe yönelik sipariş bir saldırıdır. Bu saldırı aynı zamanda IŞİD’in dünyaya yayılmak için önünde engel olarak gördüğü Kürtlere yönelik bir intikam saldırısıdır” denildi.

‘EN SERT BİÇİMDE KINIYORUZ’

Saldırıda bölgesel güçlerinin rolüne dikkati çekilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Bu saldırının sorumlusu aynı zamanda Kürtlere yönelik saldırılara onay veren uluslararası güçlerdir. Yıllar önce Türkiye’deki baskılardan kaçarak adeta çölde bir yaşam alanı yaratan Maxmurlulara yönelik saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz. Bu saldırı uyuyan IŞİD hücrelerinin organize bir şekilde harekete geçebileceğinin ipuçlarını vermektedir. IŞİD’e karşı mücadele eden bütün kesimleri de yeniden IŞİD’le mücadeleye odaklanmaya, bu örgüt daha fazla palazlanmadan ve yeniden vahşet eylemlerine başlamadan gerekli adımları atmaya çağırıyoruz.”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.