HDP binasına silahlı ve bıçaklı saldırı girişimi: Sizi öldüreceğim

İstanbul'da HDP Bahçelievler İlçe Örgütü binasında düzenlenen saldırıda iki partili yaralandı.

HDP binasına silahlı ve bıçaklı saldırı girişimi: Sizi öldüreceğim
28 Aralık 2021 Salı 14:27

İstanbul’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bahçelievler İlçe Örgütü binasına silahlı ve bıçaklı saldırı düzenlendi. Kimliği belirlenemeyen saldırgan, partiye üye olma gerekçesiyle girdiği parti binasında kendisine çay ikram eden HDP’lilere çay fırlatarak "Sizi öldürmeye geldim" ifadeleriyle bıçakla saldırdı. Saldırganı engellemeye çalışan parti üyesi Aziz Şimşek de hafif yaralandı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre partililer tarafından engellenmeye çalışılan saldırgan, ilçe binası önünde bulunan bir fırına kaçtı. Saldırgan, olay yerine gelen polisler tarafından götürüldü ancak nereye götürüldüğü öğrenilemedi.  

Saldırının ardından HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ve partililer ilçe binasına geldi. Polisin olay yerinde inceleme yaptığı belirtildi.

Çok sayıda yurttaş olay yerinde toplanırken, polis kitleye "Dağılın" uyarısında bulundu.

PARTİLİ SALDIRI ANINI ANLATTI

Saldırı anını anlatan bir partili, “Üye olmaya geldim dedi. Çay verdik, çay içerken çayı üzerimize atarak bıçak ve silahı çekti 'Sizi öldürmeye geldim, siz beni tanımıyorsunuz” dedi. Yarım saattir bekliyoruz, polis yok, gelmiyorlar. Bilerek izliyorlar. İçimizde de bir sürü polis var olmasına rağmen izliyorlar. 3 kişiydik, 2 tane de yaşlı arkadaşımız vardı. Bir şey olmasın diye silahları elinden aldık, polise teslim ettik. Kaçtı buraya geldi” diyerek Ekpa adlı fırını işaret etti.

PARTİ BİNASI ÖNÜNDE TEPKİ: HDP 6 MİLYON OY ALMIŞ HALKIN ONURUDUR 

Saldırı sonrası Ekpa isimli fırına sığınan saldırganın bu fırında çalıştığı iddia edildi. Saldırganın fırından çıkarılmasını bekleyenler "Herkes bilsin ki HDP, bu ülkede 6 milyon oy almış halkın onurudur" şeklinde tepki gösterdi. 

İstanbul’daki HDP binasına yönelik saldırının, HDP İzmir İl Örgütü binasında Deniz Poyraz'ın öldürüldüğü silahlı baskınla ilgili davadan bir gün önce gerçekleşmesi dikkat çekti. 17 Haziran 2021'deki saldırıyı gerçekleştiren Onur Gencer hakkında açılan dava yarın başlayacak.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.