Hastane inşaatında eylem yapan işçiler: Hak verilmez alınır

İkitelli’de yapımı devam eden Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatında çalışan 4 bin işçi yemekhanede yaşanan sorunlar nedeniyle iş bırakma eylemi yaptı. Firma yetkilileri ile görüştükten sonra eylemine ara veren işçiler, koşullar düzeltilmediği takdirde eylemlerine devam edeceğini belirtti.

Hastane inşaatında eylem yapan işçiler: Hak verilmez alınır
21 Ocak 2019 Pazartesi 16:46

banner255

İstanbul İkitelli’de yapımı devam eden Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatında çalışan 4 bin işçi yemekhaneden yönetim binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yemekhanede yaşanan sorunlar nedeniyle başladığı öğrenilen eylemde işçi temsilcileri ile ana firma yetkilileri bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerin olumlu sonuçlanmadığını belirten işçilerin geçici olarak işe başladığı, koşullar düzeltilmezse önümüzdeki günlerde devam edebileceği belirtildi.

‘HAK VERİLMEZ ALINIR’

Konu ile ilgili açıklama yapan Devrimci Yapı İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev-Yapı-İş), ''Şantiyelerde besleyici doyurucu yemek haktır. 6331 sayılı işçi sağlığı ve iş güvenliği yasasında besleyici doyurucu sağlıklı yemek hakkı var. Ama bu haklara biz işçiler sahip çıkmaz ise kağıt üzerinde kalıyor. İşçileri kaliteli yemek için direnişe geçti. Hak verilmez alınır. İnsanca yemek insanca barınma ve insanca çalışma koşulları mücadele ile kazanılır. Bu hak mücadele ile kazanılacak'' diye belirtti. 

‘YEMEKLER ÇOK KÖTÜ’

Hastane şantiyesinden bilgi veren bir işçi, işçilerin yemekhaneden yönetim binasına yürüdüğünü belirterek, ''Uzun bir dönemdir yemeklerin kötü ve sağlıksız olmasından dolayı problem yaşanıyordu. Sabah kahvaltısı da çok kötüydü, öğlen yemeğinin kötü olması üzerine işçiler yürüyüşe başladı'' dedi.

Dev Yapı İş Başkanı Özgür Karabulut'ta kötü yemek vb. sorunların tüm şantiyelerde işçilere dayatıldığını ifade ederek, ''Öğle yemeği yemeyip, eylem yapan bazı işçilere, firma yetkilileri tarafından pide alındığı söyleniyor'' denildi. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.