Halk TV: Özlem Gürses ve Emin Çapa ile yollar ayrıldı

Gürses ve Çapa, Halk TV ve YouTube kanallarında yayınlarına devam ediyordu. Kanal, Özlem Gürsel ve Emin Çapa ile yollarının ayrıldığını duyurdu.

Halk TV: Özlem Gürses ve Emin Çapa ile yollar ayrıldı
21 Mart 2022 Pazartesi 20:32

banner255

Halk TV, Özlem Gürses ve Emin Çapa ile yolların ayrıldığı duyuruldu. Kanaldan yapılan açıklamada, 'uluslararası yayın standartlarının gereği olarak tüm ekran yüzlerinden YouTube kanallarında yaptıkları paralel yayınlara son vermeleri istendiği' belirtilirken; tarafların şartı kabul etmemeleri neticesinde yolların ayrıldığı ifade edildi. 

Kanaldan yapılan açıklama şöyle:

"Bazı internet sitelerinde Özlem Gürses ve Emin Çağa ile Halk TV arasında yapılan görüşmelere ilişkin çıkan haberler üzerine izleyicilerimize saygı gereği açıklama yapma ihtiyacı hissettik. Halk TV, kurumsallaşma yolunda bir adım daha atarken, uluslararası yayın standartlarının da gereği olarak, tüm ekran yüzlerinden kişisel YouTube kanallarında yaptıkları paralel yayınlara son vermelerini istedi.

Özlem Gürses ile Emin Çapa bu teklifi ve önerilen diğer ara formülleri de kabul etmeyince, ne yazık ki yollar ayrıldı. Kendilerine bugüne kadarki emek ve katkıları için teşekkür ediyoruz. Saygılarımızla"

EMİN ÇAPA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Emin Çapa, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Halk TV ile yollarının ayrıldığını duyurdu. Paylaşımında "Üzülerek, bugün Halk TV ile yolları ayırdığımızı size aktarmak zorundayım. Herkesin haklı olduğu veya kendini haklı gördüğü bazı durumlar var." ifadelerini kullanan Çapa, kanalla anlaşmazlıklarının sebebini yayımladığı tweet zinciriyle açıkladı: 

"Bugüne kadar youtube'da insanlar beni izledi ve ben de o tıklardan bir kuruş para kazandım gibi bir olay olmadı. Kazanılan para, yayın için çalışan ekip ve kanalın giderlerine gitti. Zaten bunu beni tanıyan herkes biliyor.

O zaman sorun ne?

Sorunun birinci parçası kanala gelirken, "youtube kanalım ölmesin" talebimi kabul eden yönetimin, şimdi herkes için fikir değiştirmesi. Ama bize dayatılan şey, "youtube kanallarınızı kapatın" olsaydı, bu da, kabul ederiz veya etmeyiz, bir yere kadar tartışılabilir bir şeydi.

'BÜYÜK BİR ETİK SORUN VAR VE GÖRMEZDEN GELİNİYOR'

Ben kanalın kadrolu elemanı değilim, baştan anlaşmamızda da, "youtube devam edecek" vardı. Dolayısıyla kanalın bana böyle bir şey dayatma hakkı yok. Ama sürekli söylenen, "Türkiye'nin bu durumunda, ekranda olmanız lazım" nedeniyle bu da belki kabul edilebilirdi.

Kanal yönetimi, youtube kanalımızı HalkTV çatısı altına getirmemizi ve böylece kendisini bir platform (MCN) olarak konumlamayı istiyor. Bu da olabilir. Ama burada da bir şart ileri sürüyor, "kanal gelirinizin yarısını bana vereceksiniz". İşte ipin koptuğu nokta bu.

Herkes bana, "para kazanmıyorsun, o halde niye kabul etmiyorsun? Hem de para kazanmış olursun" dedi. Ama sorun parada değil, sorun para olsa ben o kanalda haftada 4-5 yayın yapar zaten para kazanırdım. Burada büyük bir etik sorun var, herkes o sorunu görmezden geliyor.

Bir kanalda ekrana çıkmak için, youtube kanalında yayın yapıp, onun gelirinin yarısını kanala vermek (aslında geliri kanal alıp bize verecek) bana ahlaken doğru gelmedi/gelmiyor. Böyle bir şeyi kabul etmeyi alçaltıcı, incitici buldum."

ÖZLEM GÜRSES: YARIN AÇIKLAMA YAPACAĞIM

Özlem Gürses Twitter hesabından yarın bir açıklama yapacağını duyurdu. Gürses'in paylaşımı ise şöyle:

"Yarın ben de bir açıklama yapacağım… Ama bugün baharın ilk günü ve oğlumun doğum günü… Şimdi onu kucaklamaya gidiyorum. Tüm mesajlarınız için teşekkürler."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.