Hakkari'de sınır hattında öldürülen 21 yaşındaki genç toprağa verildi

Hakkari’nin sınır hattındaki Derecik ilçesinde askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Tahsin Yalçın toprağa verildi.

Hakkari'de sınır hattında öldürülen 21 yaşındaki genç toprağa verildi
17 Nisan 2022 Pazar 11:33

Hakkari'nin Derecik ilçesi ile Federe Kürdistan Bölgesi’nin sınır hattında, askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 21 yaşındaki Tahsin Yalçın defnedildi.

Cenazesi Yüksekova Devlet Hastanesi’nden alınan Yalçın, Derecik ilçesinin Samanlı Mahallesi’ne bağlı Hacıbey Mezrası mezarlığında defnedildi.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Hakkari Şubesi, dün Yalçın’ın ölümüne ilişkin açıklama yapmış, binlerce Kürt yurttaşının kolluk güçleri tarafından öldürüldüğü belirtilerek, “Ölüm siyasetine son verin. ‘Güvenlik’ bahanesiyle Kürtleri katletmekten derhal vazgeçin. Daha öncede bölgede koyunların otlatan birçok yurttaşımız yine kolluk kuvvetlerinin açtığı ateş sonucu yaralanmış veya katledilmiştir” denilmişti. Yalçın cinayetinin takipçisi olacağı belirtilmişti.

NE OLMUŞTU?

ÖHD’nin de hatırlattığı üzere kentte daha önce de benzer ölümler yaşanmıştı.

Hakkari’nin Derecik ilçesinde dün Tahsin Yalçın adlı 21 yaşındaki genç ve iki arkadaşının 03.00 sıralarında evlerine döndüğü sırada askerlerin saldırısına uğramış, açılan ateş sonucu göğsünden vurulan Yalçın yaşamını yitirmişti. Diğer iki kişi ise yara almadan kurtulmuştu.

2 Mayıs 2019’da Yüksekova ilçesi Onbaşılar Köyü Çopanpınarı mezrasından koyunlarını otlattığı esnada askeri bölgeden açılan ateşle yaralanan 46 yaşındaki Sertip Şen, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Olaya ilişkin Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Şen’in ölümüne yol açan kurşunun sözleşmeli er H.A.'nın silahından çıktığı, ateş eden kişinin ise uzman çavuş M.T. olduğu belirlenmişti. Gözaltına alınan uzman çavuş M.T., savcılık ifadesinin ardından çıkarıldığı Yüksekova Sulh Ceza Mahkemesi'nce "adli kontrol" şartıyla serbest bırakılmıştı.

1 Ağustos 2019’da da Derecik ilçesine bağlı Çemekurk Köyü’nde sınır ticareti yaparak geçimlerini sağlayan köylülerin üzerine askerler ateş etmiş, 14 yaşındaki Vedat Ekinci olay yerinde hayatını kaybetmiş, bir kişi de ağır yaralanmıştı. Olaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında dosyaya gizlilik kararı getirilirken, olayın failleri olan askerlerin sorgusu askeri kurum tarafından yapılmıştı. Olayın aydınlanmasını sağlayacak en önemli delil olan mermi çekirdeklerinin ise kayıp olduğu iddia edilmişti. Ön otopsi raporu ve dosyanın detaylarına dair ise avukatlara bilgi verilmedi. 

30 Kasım 2020’de Derecik ilçesine bağlı Yeşilova (Birox-İsyan) Köyü’nde iki arkadaşıyla piknik yapan 16 yaşındaki Özcan Erbaş da askerlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmiş, soruşturmayla ilgili gizlilik kararı alınmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.