Güven: Barış demeye devam edeceğiz

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, gözaltında serbest bırakıldıktan sonra, “Barış istemeye devam edeceğiz. Anneler barış istemeye devam edecektir” dedi.

Güven: Barış demeye devam edeceğiz
17 Eylül 2020 Perşembe 21:47

Hakkari’de gözaltına alınıp savcılıkta serbest bırakılan Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Leyla Güven, dün kentte TJA’nın startını verdiği “Em Xwe Diparêzin” (Kendimizi savunuyoruz) kampanyası çerçevesinde yaptığı konuşmadan dolayı “Halkı kin ve nefrete sürükleme” suçlamasıyla akşam saatlerinde gözaltına alındı. Güven, savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Aynı etkinlikte barış çağrısı yaptığı konuşmasında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla gözaltına alınan Hakkari Barış Anneleri Meclisi üyesi Fatma Turan ise, savcılık ifadesinin ardından mahkemeye sevk edildi. Turan, Sulh Ceza Sorgu Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

‘BARIŞ ISRARIMIZA ENGEL OLMAYACAKLAR’

Adliye çıkışında; HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede ve partililer tarafından karşılanan Leyla Güven, burada kısa bir konuşma yaptı. Güven, şunları söyledi: “Dün HDP’nin açıkladığı barış deklarasyonu Hakkari’de Barış anneleri tarafından sahiplenmek ve selamlamak için bir basın toplantısı düzenlenmişti. Basın toplantısında konuşan Fatma Anne sadece ve sadece barış taleplerini dile getirdi. Bu savaşın kimseye kazandırtmayacağını söyledi. Ben de annelerin söylediğinin tekrarı olarak barışta ısrarcı olduğumuzu söyledik. Bunun ötesinde bir şey değil. Bunun için bugün Fatma Ana’nın evi onlarca polis aracıyla basıldı. Hem de benim bulunduğum araç yol ortasında durduruldu. Dolayısıyla bunun Barışta olan ısrarımıza engel olmadığını söylemek istiyorum. Evet, biz barış istemeye devam edeceğiz. Anneler barış istemeye devam edecektir.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.