Gizli tanık ifadesiyle Sur Belediyesi Eşbaşkanı Buluttekin’e 7 yıl 6 ay hapis cezası

Görevden alınarak yerine kayyım atanan Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin’e 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Gizli tanık ifadesiyle Sur Belediyesi Eşbaşkanı Buluttekin’e 7 yıl 6 ay hapis cezası
22 Şubat 2021 Pazartesi 15:41

banner255

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyım atanan Diyarbakır’ın Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin’e “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davada, 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına Buluttekin katılmazken, avukatı Sertaç Buluttekin ve Suzan Akipa hazır bulundu.

Önceki celsede ceza istemiyle verdiği mütalaasını tekrarlayan savcı, Buluttekin’in 2017 ve 2019 tarihleri arasında 42 eyleme katıldığını belirtti. Savcı, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistlerinden talimat aldığını iddia ettiği Buluttekin’in evinde bulunan dokümanlar, KHK ile kapatılan Kongreya Jinên Azad (KJA) üyesi olması ve gizli tanık Firar’ın beyanlarına dayanarak, “örgüte üye olmak” suçunu işlediğini ileri sürdü.

'YERİNE KAYYIM ATANMASI İÇİN BU DOSYA OLUŞTURULDU'

Mütalaaya katılmadıklarını belirten avukat Suzan Akipa, müvekkilinin 2017 ve 2018 yılları arasında HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı olduğunu, daha sonra Sur Belediyesi Eşbaşkanı olduğunu söyledi. Akipa, müvekkilinin belirlenen süreler içerisinde siyasi faaliyetler yürüttüğünü ve ardından seçim çalışmalarında bulunduğuna dikkat çekerek, iddianamenin delillere dayanaktan yoksun olduğunun altını çizdi. Akipa, “Müvekkilimin yerine kayyım atanması amacı ile bu dosyanın olduğunu düşünüyoruz. Müvekkilimin çağrılara uyarak cenaze ve etkinliklere katıldığı söyleniyor, fakat bahsedilen çağrılara ilişkin dosyada bir şey bulunmamaktadır. Bu metinlerin hiçbiri müvekkilimin katılımından önce yayımlanmamıştır, sonradan yayımlanan metinlerdir. Bütün etkinlikler vali izni ile olan etkinliklerdir. Müvekkilim kadın hakları savunucusudur. İddianamede bahsi geçen birkaç etkinlik kadına yönelik şiddetle alakalıdır. Müvekkilimin beraatını talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Avukat Sertaç Buluttekin ise gizli tanık beyanlarının hukuka aykırı bir şekilde alındığını dile getirerek, “Gizli tanık ifadeleri çelişkilerle doludur. Dernek üyeliği anayasal bir haktır. Bu nedenle müvekkilim ile ilgili bu hususta ceza verilmesi mümkün değildir. Müvekkilimin hiçbir örgüt ile alakası yoktur. Mütalaayı kabul etmiyoruz ve beraatını talep ediyoruz” dedi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Buluttekin’e “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.